Lazio’yu canından bezdiren taraftar grubu: İrriducibili

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

İtalya’nın köklü kulüplerinden Lazio’nun başı ırkçı tezahüratlardan dolayı dertten kurtulmuyor. Bu sezon UEFA Avrupa Ligi E Grubu’nda mücadele ederek, elenen Lazio, 3 Ekim’de Fransa temsilcisi Rennes ile oynadığı ve 2-1 kazandığı maçta, taraftarının neden olduğu olaylar sebebiyle UEFA’dan 50 bn Euro ceza aldı. Kulüp başkanı Claudio Lotito, UEFA’nın ırkçılık ve ayrımcılık talimatlarına aykırı tribün olayları nedeniyle kulübe kestiği 50 bin avroluk para cezasını, sorumlu taraftarlara fatura etti. Lazio’nun adını ’ırkçı’ kulübe çıkaran taraftar grubu ise İrriducibili.

“Ben ırkçı değil, faşistim.” 1985-1990 ve 2004-2006 arasında Lazio forması giyen Paolo Di Canio’ya ait bu cümle, Lazio’nun fanatik taraftar grubu İrriducibili’nin (Yılmazlar) genel özelliğini de yansıtıyor. Fanatik grubun kökleri 1960’lara dayanıyor. Lazio maçlarını faşist ideolojilerini haykırma aracı olarak gören İrriducibili’nin 2004’te başkanlık koltuğuna oturan Claudio Lotito’yu ‘başdüşman’ ilan etmesinin sebebi, kulübü fanatiklerden kurtarmaya çalışmasıydı.

Ocak 1900’de kurulan Lazio’nun kuruluş gerekçesi, 4 yıl önce ilki düzenlenen olimpiyatların, spor sevdalısı 10 genç üzerinde bıraktığı olumlu etkiydi. Olimpiyatlara hayran kalan gençler, kulübün rengini seçerken Yunanistan bayrağından etkilenmişti. Sadece futbol değil, tüm branşları bünyesinde barındıracak bir kulüptü hayalleri. Temeli bu samimi duygularla atılmasına rağmen Lazio, kazandığı başarılardan ziyade fanatik taraftar grubu ve karıştığı şike skandallarıyla anılacaktı. Roma şehrini Serie A’da AS Roma ve Lazio temsil ediyor. Lazio 1900’de, AS Roma 1927’de kuruldu. Roma’nın asıl temsilcisinin Lazio olduğu, AS Roma’nın Roma’yı temsil etmediği tartışmaları yıllardır devam ediyor. Laziolular “Siz yokken biz buradaydık” derken, AS Romalılar “Siz 2, biz 3 kez şampiyon olduk” diyerek sonradan kurulmalarına rağmen Lazio’yu gölgede bıraktıklarını ifade ediyorlar. İki takım da maçlarını 82 bin kişilik Olimpiyat Stadı’nda oynuyor. Polis, Roma derbilerinde âdeta olağanüstü hâl ilan ediyor.

Faşist lider Mussolini’den ilham alarak kurulan İrriducibili’nin her türlü şiddeti mübah görmesine karşı çıkan isim, belirttiğimiz gibi Claudio Lotito oldu. Lazio’nun şiddetle anılmasından rahatsız olan Lotito, kulübün forma ve ürün satışlarının büyük bölümünün taraftar grubunun kontrolünde olduğunu fark etti. Hemen müdahale ederek forma ve ürün satışında tek adresin kulüp olmasını sağladı. Lotito’nun ikinci hamlesi, ‘taraftar grubuna bedava bilet’ uygulamasına son vermek oldu. “Tribünleri maç seyredilir hâle getireceğim.” diyen Lotito, olay çıkaran taraftarları tek tek kayıt altına alarak stada girmelerini engelledi. Hem maddi geliri kesilen hem de bedava bilet alamayan İrriducibili üyeleri çılgına dönerek Lotito’yu ‘başdüşman’ ilan etti.

Hayat damarları kesilen İrriducibili, kulübün hisselerinin çoğunluğunu elinde bulunduran Lotito’dan kurtulmak için eski başkan Giorgio Chinaglia ile anlaşarak şeytani bir plan yaptı. Macar ilaç devi bir firmanın temsilcisi olarak kendini tanıtan kişiler, Lazio hisselerini almak istediğini başkana iletti. Ancak bu kişilerin bir çanta dolusu dolarla gelmesinden şüphelenen Lotito polisle irtibata geçti. Polis, Macar şirketin gerçekte hiç olmadığını, olayı eski başkan ve fanatik grubun organize ettiğini ortaya çıkardı. Sonuçta eski başkan ve 8 kişi hapse girdi. Aldığı ölüm tehditlerinden dolayı Lotito’nun ailesi ve kendisi yıllardır polis koruması altında yaşıyor. Alınan tüm önlemlere rağmen fanatik grup tribünde olay çıkarmaya yine devam etti. Kesilen cezalardan dolayı bir çok maçı Lazio boş tribünler önünde oynamak zorunda kaldı.

Uslanmaz Lazio taraftarının son vukuatı UEFA Avrupa Ligi’nde oldu. Fransa’nın Rennes takımıyla oynanan maçta yaptıkları ırkçı tezahüratın faturası kulübe kesine 50 bin Euro oldu.

UEFA, Lazio taraftarlarının maç sırasında, İtalya’nın faşist döneminde kullanılan ve bugün ırkçı-ayrımcı simge olarak kabul edilen “Roma selamı” yapması nedeniyle mavi-beyazlı kulübe para cezası kesti. Cezanın ödemesi konusunda ise kulüp başkanı Lotito, ilginç bir uygulamaya gitti.

Lotito, “Roma selamı” vererek söz konusu cezayı aldıran taraftarlara, “UEFA organlarının ve polisin yaptığı güvenlik kameraları incelemeleri ve detaylı araştırmaları sonucunda, kulübün aldığı 50 bin Euroluk para cezasında sorumluluğunuz olduğu ortaya çıktı. Bu hususta tazminatın ödenmesine yönelik, sizi kulüple iletişime geçmeye davet ediyoruz.” ifadelerinin yazılı olduğu bir bir mektup göndererek, cezayı ödeme çağrısı yaptı. Mektubun 16 taraftara gönderildiği ve taraftarların kişi başı 3 bin Euro civarında bir meblağ ödemeye davet edildiği haberde yer aldı.  Kulübün ceza almasına yol açan taraftarlarına yönelik yaptırımlarının bununla sınırla kalmadı. Bu taraftarlara 3 maç tribünden men cezası da verilirken, İtalyan basını “Örnek bir ceza” yorumu yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin