Kyani; fırsat mı, tuzak mı?

HABER-ANALİZ | YUSUF DERELİ

Kyani, kozmetik ve besin takviyeleri alanında faaliyet gösteren uluslararası bir firma. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2018’de açıklanan listede ‘piramit’ sistemine dayanan ‘saadet zinciri’ yapılanmaları arasında gösterilmişti. Sisteme girip satış yapabilmek için Türkiye’de fiyatları bin 700 TL’den başlayan ‘reklam setlerinden’ bir tane almanız şart. Avrupa’da ise ülkeye göre fiyat değişiyor. Reklam seti almazsanız ‘distribütör’ olamıyorsunuz. Ürünlerin internetten, marketlerden veya pazar yerlerinden satışı da yapılmıyor. Kimilerine göre ‘fırsat’ olarak tanımlanan Kyani, kimilerine göre ise para tuzağı!

Özellikle son dönemde artan işsizlikle birlikte insanlar para kazanmak için yeni yollar aramaya başladı. Korona salgınının da etkisiyle Network Marketing de bu yollardan biri olarak sivrildi. Bu alanda faaliyet gösteren farklı markalar var.

Son dönemde bu konuda öne çıkan markalardan biri de Kyani. Peki nedir Kyani? Sisteme nasıl giriliyor? Para kazanmak için ne yapmanız lazım? Riskleri var mı? İnternetten satış yapılabiliyor mu? Fırsat mı yoksa tuzak mı?

Kyani 2005 yılında kurulmuş bir firma. Kozmetik ve besin takviyelerinde 3 ürünle piyasaya giriyor. Bugün ürün sayısı 10’a ulaşmış. Firma, Türkiye’deki faaliyetlerine yaklaşık 7 yıl önce başladı. Türkiye’den distribütörlerin verdiği bilgiye göre, 7 yılda 130 milyon TL prim dağıttı.

GİRİŞ İÇİN REKLAM SETİ ALMAK ZORUNDASINIZ

Peki nasıl distribütör olunuyor? Bunun için firmanın mevcut reklam setlerinden birini satın almanız şart koşuluyor. Aksi halde satış yapamıyorsunuz. Şirket bunun ‘giriş bedeli’ olmadığı, karşılığında ürün verdiklerini iddia ediyor. Türkiye özelinde en ucuz giriş setinin fiyatı 1.700 TL. İsteyenler 4 bin 700 TL’lik pakete de para yatırabiliyor. Farklı ülkelerde farklı fiyatlar var. Bu paketlerden herhangi birini aldığınızda artık ‘distribütör’ oluyorsunuz.

GETİRİLEN HER ‘DİSTRİBÜTÖR’DEN KOMİSYON!

Network marketing sistemleri, ana unsur olarak ürün satışını esas alıyor. Kyani’de sattığınız ürünlerden yaklaşık yüzde 20 kazanıyorsunuz. Ancak asıl parayı yeni ‘iş ortakları’ yani ‘distribütörler’ bulduğunuzda kazanıyorsunuz. Bunun için de ilk aşamayı geçmeniz, birkaç reklam seti almanız ya da en azından 3-4 yeni ‘distribütör’ bulmanız gerekiyor. Bunları yaptığınız zaman ‘Jade’ oluyorsunuz. Yani sistemde ‘terfi’ ediyorsunuz. Bu durumda getirdiğiniz her yeni ‘iş ortağı’ için şirketten komisyon alıyorsunuz. Bu sebeple sözkonusu yapı ‘titan saadet zinciri’ne benzetiliyor.

KOMİSYONLAR NEREDEN ÖDENİYOR?

Yasal bir network marketing firmasını ayırt etmedeki en önemli kriterlerden biri komisyonlar. Uzmanlara göre, komisyonların gerçek değeri olan ürünlerin satılması veya aracı olunmasıyla ödenmesi gerekiyor. Eğer üye kaydından dolayı komisyon ödeniyorsa bu şirketler şüpheli olarak kabul ediliyor. Kayıt sayısı ile kazanç arasında paralel bir ilişki olması durumu ‘sakıncalı’ olarak değerlendiriliyor. Kyani’de üye kaydından komisyon alındığı için sistem ‘sakıncalı.’ Ancak sisteme dahil olanlara göre, ortada alınıp satılan bir ‘ürün’ var bunun için dolayısıyla sorun yok.

‘REKLAM SETİ’ ALMAK NEDEN DAYATILIYOR?

Sistemin eleştirilen yönlerinden biri İnternet’ten satışının olmaması. Sistemi tuzak olarak değerlendirenler, ‘Madem ürünleriniz bu kadar kaliteli, neden internetten veya marketlerden de satmıyorsunuz?’ diyor.

Tr724 bu soruyu şirkete sordu. Firmanın cevabı şöyle: ‘Karışıklık olmaması için internetten satışımız yasak.’

Bir başka eleştiri de sisteme giriş yani satıcı olmak için neden reklam seti almak zorunda olunduğu. Örneğin, yıllardır aynı sistemle satış yapan bir başka marka, Avon’un ürünlerini satmak için ‘reklam seti’ almak ya da distribütör olmak zorunda değilsiniz!

HER ZAMAN ‘KASA’ KAZANIYOR

Sistemi eleştirenlere göre, parayı asıl kazananlar her zaman piramidin en tepesindekiler oluyor. Fakat sisteme dahil olanlar, ‘ne kadar çok çalışılırsa, o kadar para kazanılacağını’ savunuyor. Kyani’nin ‘tuzak’ olduğunu savunanlar, benzerlerinde olduğu gibi insanların sosyal çevrelerinden ‘sömüreceği’ kimse kalmadığında sistemin tıkanacağını belirtiyor. Peki sistem çöker mi? Kyani distribütörlerine göre sistem sağlıklı işliyor.

BAKANLIK: SAKINCALI ŞİRKET

Burada son olarak Ticaret ve Gümrük Bakanlığı’nın listesine bakmakta fayda var. Bakanlığın yaklaşık iki yıl önce hazırladığı listede Kyani, ‘piramit sistemler’ içerisinde gösteriliyor. Yani bakanlığa göre Kyani, ‘saadet zinciri’ riski taşıyor.


Network Marketing Sistemi’nin İslam Fıkhı açısından tahlili

88 YORUMLAR

 1. Yusuf Dereli bey attiginiz basliktan hersey belli malesef. Sistemi once ogrenip ondan sonra yorum yapmanizi isterim. Kulaktan dolma bilgilerle camur atmak dogru birsey degil. Yazdiginiz yazi direk Kyani hakkinda ve size burada soylemis oldugunuz seylerdeki hatalari asagida belirtecegim.
  1-Kayit sayisina bagli bir kazanc yok devamli kayit yapmak zorunda da degilsiniz.
  2- Sistemin birseye dayattigi yok siz sirketin distrubutor u olmak istiyorsaniz urun almaniz kadar dogal birsey yok. Para ile girilse bu caiz degil ama karsiliginda urun veriyor. Reklam denilen sey su: Urunu kendin kullan memnun kalirsan baskalarina oner ve kucuk paketler hediye et onlarda gorsun mantigidir. Buda gayet dogal.
  3- Sirket kazaniyor en cok parayi demissiniz buna sadece guluyorum:) tabiki sirket kazanacak.
  4- Tr de piramit sistemleri yasak ama bu sirketin izinleri var butun gerekli kurumlardan.
  5- Bilmediginiz bir konu hakkinda vebale girmeyiniz.

  • Siz Kyäni ticareti yaptığınız İçin savunuyorsunuz bende üyeyim
   1-Bu ticaret arkadaş:dost/abi-abla bağlantılarımı kullanarak menfaat elde etme yönünde
   2-bir abi bana teklif etti, o yalan söylemez herhalde dedim ama tamamen palavraymış. Dedikleri malesef göz boyama aldatma kafa ütüleme
   3-bir defa ürün piyasada aynı içerikli ürünlerden 7-8 kat pahalı. Ticaretini yapanlar madem çok iyi neden 1. Anne baba kardeşlerimize satmıyorsunuz? Olay tamamen para
   4- ben 1 yıllık otomatik ürün alma ve ödeme varmı demiştim yok dedi ama beni benden habersiz 1 yıllık otomatik ürün alma ödeme yapmış
   5-Sadece hizmet ve güven bağlantılarını kullanarak para kazanma, menfaat var malesef

   Madem ticaretini yapıyorsunuz gidip dışardaki insanlara satın
   Neden hizmet kredisini kullanıyorsunuz
   Bu doğru değil

   • Ozet ve kisaca Kyani sizin bildiginiz network marketing isini yapmiyor next generation marketing isi yapiyor ve sistemini incelemek icin bikac saatinizi verebilirseniz farklari ortaya cikar zaten. Her sakalliyi dedemiz sanamayacagimiz gibi Kyani yi de ayni sakincali saadet zinciri kefesine koymamak lazim desem de once dinlemek, sonra iyice detayli Kyani yi incelemek lazim.

    Sirayla ele alirsak:
    GİRİŞ İÇİN REKLAM SETİ ALMAK ZORUNDASINIZ
    Bunun bi is oldugunun ve oturduk yerden kendi kendine olmayacagini ve bi marketing yontemi olarak aldiginiz urunu kullanip fayda gorunce hediye etme mantigiyla yapildiginin farkinda misiniz? Yok bence degilsiniz. Olsaydiniz boyle bir haber sitesinde ortaya karisik bi yazi yazmazdiniz. Sakincaliysa bile delilleriyle ortaya koyun ki tek tek ondan sonra biz de size katilalim yapanlara yapma diyelim. Bicok insani ne ile itham ettiginizin umarim farkindasinizdir.

    GETİRİLEN HER ‘DİSTRİBÜTÖR’DEN KOMİSYON!
    Sakin o komisyonlar distributorunuze satmis oldugunuz mal karsiligi aldiginiz komisyon olmasin? Distributor olmanin sarti para vermek mi urun alip kullanmak ve bedavaya kullandirmak mi ihtiyaci olanlara falan?

    KOMİSYONLAR NEREDEN ÖDENİYOR?
    Senin benim cebinden odenmedigi kesin diycem ama cok avamca olacak en iyisi demeyeyim. Soyle diyeyim: Sirket belli bi kar oranini kendisine ayirmis gerisini klasik ticarette toptanci, perkaendecei, reklamci…vb. ne verecegine saticilarina (distributorlerine) veriyor. Mal sahibi malinda istedigi tasarrufu yapma yetkisine sahiptir sanirim. Sisteme girenler zaten normalde de kullanacagi, herkese faydasi olan kendisinin cogunlukla (benim bildigim herkes) ailecek (hatta sulalecek) kullandigi saglikli sifa kaynagi urunler oldugu icin ister 2 aylik ister maksimum 5 aylik urun alip satis yetkisini de alarak distributor olarak baslayabiliyor ise. Kendisi kullanmasa cope atsa ya da hava parasi verse size hak vercem de yine cok yazdim israfi kelam ediyorum sayenizde israfi zaman edip sunlari yazdigim gibi. Almasaniz bi ay mesela ne zarariniz var? Zorla satis, stok, uye kaydi baskisi mi var Kyani’de? YOOOOOOK! Satmayani almayani doven birisi yok yani.

    ‘REKLAM SETİ’ ALMAK NEDEN DAYATILIYOR?
    Maksimum 5 aylik ki ailecek dusunursek aslinda 2-3 aylik urun dayatma degil tercih meselesi; yani istersen bir kisiye 2 ay yetecek kadar urun alip da baslayabiliyorsun Turkiye’de ve degisik ulkelerde. Kimse kimseye zorla bisey satmiyor; siz de bi alsaniz keske de gorseniz faydalarini, sonra kendi kendinize bile tekzip metni yayinlarsiniz benden soylemesi.

    HER ZAMAN ‘KASA’ KAZANIYOR
    Aslinda Kyani yanlis yapiyor. Adamlar yuzmilyonlarca dolarlik yatirim yapmis, patentini almis, surekli gelistiriyor ve dogal saglikli olsun diye herseyi yapiyor ama hic kazanmadan amme hizmeti yapsaydi iyiydi tipki Sabanci Holding, Apple, Microsoft, Adidas…vb. firmalar gibi di mi yani. Degil mi yani neden yatirimi yapan calisan, ureten kazansin ki halka direk vermesi lazim cironun yuzde yuze yakinini. Bunu topluca Kyani’ye iletelim neden satis yapip para kazaniyor ki; en cok gobegini kasiyanlarin kazanmasi lazim!

    BAKANLIK: SAKINCALI ŞİRKET
    Diyelim ki Turkiye de piramit yapi deniyor; sanki Turkiye hukuk devleti? DSA and SELDIA uyesi bir kurumdan bahsediyoruz burada; tabii ki ne demek biliyorsaniz veya zahmet edip bi Google yaparsaniz. Amerika, Japonya, Avrupa degildir diyor bi Turkiye arastirip buldu piramit oldugunu hukuki bir ticari firma olmadigini desem siz bile gulersiniz soz konusu Kyani degil de X firmasi diye size yazsam mesela.

    https://www.dsa.org/forms/CompanyFormPublicMembers/search?action=find&anyName=
    https://www.seldia.eu/companies
    https://www.dsa.org/docs/default-source/ethics/legitimatecompanies.pdf

   • O zaman çık kardeşim. Beden üyesin halen. Saçma sapan savunup duruyorsun. Çık o zaman sistemden hem işin içimdesin hem konuşuyorsun. Sen abi abla kara tavsiye etme çık kardeşim dışarı dünyada 7 milyar insan yaşıyor. Çık anlat. Sen haram bilet mi satıyorsun hayır. Çık anlat.

   • Disardaki insanlara satmadiklarini nerden biliyorsunuz. Bir de yıllık otomatik almayı iptal etme hakkınız yok mu? Tamamen palavra olması ürünün hiç bir etkisinin ya da faydasının olmaması demektir. Ancak bur ürün birçok insanda olumlu tesirler gosteriyor. Neden bunlardan da bahaetmiyirsunuz. Ha bir de anne babalarına urun gondermediklerini teyit ettiniz mi? Yok ama konuşmak serbest, saklayın bakalim.

  • Serdar bey, Yusuf beyin “Kyani; fırsat mı, tuzak mı?” başlığından, hem de “her şeyi” anlayabilmeniz garip. Başlık bende hiçbir önyargı çağrışımı yapmamıştı. İlk cümlenizin yanlış olduğunu düşünüyorum.
   İkinci cümlenizdeki: “Sistemi önce öğrenip sonra yorum yapın” demeniz de, “sistemi öğrenmeden yazmışsınız” şeklinde bir suçlama ki, bu da yazının geneline bakıldığında haksız bir suçlama. Yazıda ele anılan konulardan hangisi için “yanlış” diyorsunuz?
   Üçüncü cümlenizde “kulaktan dolma bilgilerle çamur atma” suçlamanız, pek çok insanın saygı sınırlarını zorlar. Bu sayfanın yorumcularının biraz daha hassas olmasını beklerim. Biri size “okuduğunuz makaleyi anladığınızdan emin misiniz?” dese hoşunuza gider mi?
   Dördüncü cümlenizin sonuna eklediğiniz 5 maddeden,
   Birincisi:
   Yusuf bey: “Kayıt sayısına bağlı bir kazanç var, devamlı kayıt yapmak zorundasınız” mı demiş ki, bunun böyle olmadığını yazma gereksinimi duydunuz?
   İkincisi:
   Yusuf bey, makalede “cevaz” konusuna mı girmiş ki, “para karşılığı girilirse caiz değil ama ürün veriliyor” diyorsunuz?
   Üçüncüsü:
   Yusuf bey: “Şirket kazanıyor” değil, “piramidin en tepesindekiler kazanıyor” demiş. Yoksa ben yanlış mı görüyorum. Şirketin kazanması, ne kadar kazandığı meselesi tamamen ayrı bir başlık ve makaledeki yerini bulamadım. Belli ki, Yusuf bey de böyle bir şeyi zikretme lüzumu bile hissetmemiş. Tabii ki en çok şirket kazanacak. Problem, siz beni sisteme “kazandırdınız”, ben de kardeşimi “kazandırdım”. Siz, ben ve kardeşimin çalışmalarından, sizi ve sizden öncekileri kazandıranlar da kazanıyorlar…
   Dördüncüsü:
   Yusuf beyin yazdığı, Ticaret ve Gümrük Bakanlığının 2018 yılındaki “piramit sistemler” listesinde Kyani’nin de yer aldığı. Sizse “Tr de piramit sistemleri yasak ama bu sirketin izinleri var butun gerekli kurumlardan” demişsiniz. Türkiye’de piramit sistemlerinin ne kadar yasak olduğunu “Çiftlikbank” olayıyla yeniden gördük. Hadi size basit bir de ipucu, Yusuf beyin iddiasını googlayın ve Çiftlikbank haberleri sonrası Bakanlığın denetim altına aldığı 65 şirketin listesine bir bakın. Yusuf beyin iddiasının doğruluğunu kendi gözlerinizle görün. Hadi daha kolayını söyleyeyim. Googla’a “Bakanlık denetimlerine göre piramit satış sistemi olduğu sonucuna varılanlar şöyle” diye aratın ve görün.
   Beşincisi:
   “Bilmediginiz bir konu hakkinda vebale girmeyiniz” demişşiniz. Allah razı olsun; aynen katılıyorum.
   Ne sizi ne de Yusuf beyi tanımam. Basit bir okur olarak, bir okur yorumunun bu derece haksızlığına sessiz kalmak istemedim…

  • Şahit olduğum konuşma
   “Falan abiyi nasıl ederimde ikna ederiz, onun çevresi çok, onu bi şekilde ikna edelim, onunla 100 lerce, 1000 lercesine ulaşırız, iyi para gelir”

   Vaad edilenlere gelince
   Bedavaya eşinle tatil, bedava araba, yurt dışı seminerlere katılma.
   Üye oldum, hani araba?
   Dur bakalım önce 100 lerce insanı ikna et getir, seviye katlarını geç sonra,
   Hani tatil
   Dur bakalım önce 1000 lerce insanı ikna et, seviye katmanlarını geç sonra
   Biri yıllık 1.5 milyon dolar kazanmış.
   Kulağa ne hoş geliyor, sende kazanırsın, sen bir üye ol, yıllık ürün al
   Üye olunca anlıyorsun ki o piramitin yakalarında binlerce, onbinlerce alt katında var. Yanlış ve eksik bilgilerle göz boyuyorlar
   Menfaat, yakan, eksik bilgi veriliyor, doğruyu söylemiyorlar. Herşey para ve menfaat.
   Bu fiyata değmeyecek ürün. 7-8 kat pahalı. Olay tamamen duygusal.

   • Yazdiklarinin bas kismina katilmakla betaber eger ki sana bu isin cok kolay olacagini ve odullerin kolaylikla alinacagini soylefilerse iyi anlatamamislar. Urunlerin piyasanin 7-8 kati olmasina gelince, sanirim siz baska bir dunyada yasiyorsunuz. Urunler normal fiyatinda hatta ucuza bile satiliyor. Isterseniz az bi arastirin ayni kalitedeki urun fiyatlarini; tabii ki bulabilirseniz.

  • Kıskançlık değil, gıcık olduğum,
   1-ürünü doğru dürüst anlatmıyorlar
   2-Laf oyunlarıyla ikna etmeye ki içine yalan, abartı, eksik bilgi giriyor
   3-Hizmet kredisini kullanıp, insanların saf duygularından istifade ediyorlar.
   4-Arkadaşlık, dostluk abilik ablalık konumlarından istifade ediliyor
   5-Piyasada aynı içerikli ürünlerden 7-8 kat pahalıya satılıyor
   6-Vaad edilen çoğu şey, piramit içinde yükselirsen, yüzlerce, binlerce insana satarsan öyle elde edebiliyorsun, ama anlatırken bunu söylemiyorlar

   Kime satarsanız satın, Hizmeti kullanmayın. Bıktık artık Hizmet üzerinden menfaat elde edenlerden.

 2. Yusuf bey yazınız çok güzel ayrıca Yüksel beyin yazısı da çok güzel. Maalesef bende bu konuda bazı arkadaşlarımı uyardım bir çoğu bu tarz sistemlerden mağdur oldular. Ama bu sisteme girenlerde inanılmaz bir direnç oluyor. Yumuşacık insanlar sistemin sakıncalarını dile getirdiğimizde bir anda çok sinirli insanlara dönüşüyorlar.

  Bu konuyu ayrıca Türk Ticaret Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Vergi Usul Kanunu ile Gelir Vergisi Kanunu açısından değerlendirdiğimizde de çok ciddi problemli noktaları var. Bu konularda da bir değerlendirme yazısı yazmak gerek çünkü maalesef çoğu arkadaş kanunlardan da habersiz.

 3. Kyaniye girişte kayıt ve paket parası alınıyor:

  Başlangıçta ülkelere göre farklılık arz eden bir paket var bu paket bu işin ticaretini yapacak olanlar içindir. Kyani’de başlangıçta alınan paket ücreti gelir elde etmenin şartı olmayıp işe başlamanın şartıdır. Piramit yapılardan farklı olarak sadece paket ücreti ödeyen kişinin gelir elde etmesi mümkün değildir.
  Bu ticareti yapacak olanlar verdikleri ücret karşılığında ürün alıyorlar, bu ürünler bu işin ticaretini yapmak isteyenlere reklam yapması için gereklidir. Çünkü bu is güvene, tavsiyeye ve tanıtıma dayalı bir ticarettir. Ayrıca bu ürünlerin tamamını hiç kimseye vermeden kendin de kullanabilirsin 4-6 aya yetecek ürün geliyor.
  Bir ticaret yapacak olan insan gidip belediyeden herhangi bir is için izin istese mesela bir simit tezgâhı almaya kalksa bu fiyata alamaz.
  Alınan paket karşılığında 67 ülkede e-ticaret yapabilecek kendi adına bir site açılıyor. Böyle bir siteyi kendi basınıza açmaya kalksanız binlerce Euro hatta bu çapta bir site ve ödeme sistemleri entegrasyonu için onbinlerce euro harcamanız ve aylarca belki yıllarca çalışmanız gerekir.
  Alınan paket ücreti karşılığında bir yıl boyunca meslek eğitimi ve kişisel gelişim eğitimi alma hakkı veriyor (hergün 2 saat) bu eğitim 4 yıllık bir üniversite hayatına denk bir eğitimdir. Piyasada bu eğitimin fiyatı 20 ile 30 bin Euro arasındadır.
  Bir ticaret yapmayı düşünen bir insan bundan daha az bir sermaye ile herhangi bir ise başlayamaz. Bu ticarette iflas yoktur. Ancak düzenli sürekli ve disiplinli çalışmayan para kazanamaz.

  • Bende katıldım. Ürün piyasada aynı içerikli üründen 7-8 kat pahalı. Satanlar dostluk arkadaşlık abi abla konumunu kullanarak, ikna tekniklerini kafa ütüleme, bolca reklamla inandırmaya çalışılıyor.
   Bana söylenen şeylerin çoğu palavraymış. İşin içine girince öğreniyorsunuz
   Bir abi teklif etti, bu diyalan söylemez deyip girdim. Hiçte öyle değil
   Mesele para olunca abilik ablalık kalkıyor, araya menfaat giriyor.
   Beni yanılttılar.
   1 yıllık otomatik ödeme var mı, mecbur mu dedim yok dedi ama beni kayıtta 1 yıllık otomatik ürün alma ödeme yapmış. Bu yalan dolan değil mi?
   Ürün 2 gene geliyor dedi 10 gün sonra geldi. Ve bu fiyata kesinlikle değmez
   Hepsi palavra, hepsi arkadaş/dost/abi/abla üzerinden para kazanmak. Hepsi bu

   • Sanki sadece abilere ablalara satiliyor gibi yazmissiniz. 60+ ulkeden 4 milyon uzeri distributoru var ve milyonlatca duzenli musterisi var ayrica.

    Ayni icerikli olmadigina gazozuna iddiaya girerim! Her turlu ben oderim ama haram olmasin. Ama degilse, iftiraci konumunda oldugunuzu kabul edersiniz. Bana sivi ve dogal bi Nitroya benzer bi urun linki gonderebilir misiniz ayni etkiyi veren? Ya da ORAC skoru 119’dan fazla Sunrise vari bi urun? Ya da Sunset kadar emilim orani olan bi OMEGA 3 + Tocotrienollu Vit E + Vit A and D li Sunsetvari bi urun??? Bunlarin fiyatlarini ve bagimsiz kuruluslarin arastirmalariyla test sonuclarini bi yollayabilir misin? Oyle ortaya laf atmak sallamak kolay, destekli olsun biraz lutfen.

    Bir yillik otomatik odemeyi de senden duyduk; tek tusla her ay urun sayisini ve icerifini degistirebildigin otomatik odemeyi iptal etmeyi beceremiyorsan subeye bi email at kapatirlar; tum abileri ablalqri dolandirici gibi gosterip bi de suizanna sebep olma lutfen. Yani isbilmezliginle millete yalanci iftirasi atma. Kyani’de her sorunun cevabi vardir aramasini bilirsen.

    • Bunlarin bir seminerine bende katildim adamlar diyorki simdiki meyve sebzelerin vitamin degeri cok dusuk onun icin insanlar bu haplardan kullanmali. Bu urunlerin hic biri organic degil bunlar bu urunleri uzaydan mi getiriyorlar da bunlarin vitamin degerleri daha yuksek cikiyor. Sadece bu yorumlari okurken bile insan bu tarz isler de bir halt oldugunu anliyor insanlarin aradindaki kardeslik uhuvvet duygularini zedeliyor. Farkindamisiniz bilmiyorum insanlar ondekilerden bu ise girenler hakkinda neler konusuyor. Mesele helal veya haram bu herkesin kendi iradesiyle isleyip islemeyecegi meselesinde kendisi karar verir. Ama Hoca konumunu abla konumunu Talebe konumunu kullananlar var . Kusura bakmayin bu çok ayıp….

   • Siz sisteme dahil olurken yıllık ürün alımı açık kalmıştır, default olarak yıllık otomatik alım aktif oluyor. Dünyada ürünler kullanıldıktan sonra memnun kalınmasıysa boş kapları iade edilip para iadesi yapılıyor.

  • Sistemi bana tanıtan arkadaşlardan da bu ve benzeri iddiaları duydum:
   “Bir ticaret yapacak olan insan gidip belediyeden herhangi bir is için izin istese mesela bir simit tezgâhı almaya kalksa bu fiyata alamaz”.
   “Alınan paket karşılığında 67 ülkede e-ticaret yapabilecek kendi adına bir site açılıyor. Böyle bir siteyi kendi basınıza açmaya kalksanız binlerce Euro hatta bu çapta bir site ve ödeme sistemleri entegrasyonu için onbinlerce euro harcamanız ve aylarca belki yıllarca çalışmanız gerekir.”
   “Alınan paket ücreti karşılığında bir yıl boyunca meslek eğitimi ve kişisel gelişim eğitimi alma hakkı veriyor (hergün 2 saat) bu eğitim 4 yıllık bir üniversite hayatına denk bir eğitimdir. Piyasada bu eğitimin fiyatı 20 ile 30 bin Euro arasındadır.”
   Bu iddialarınızı bir daha düşünme imkanınız var mı? Mesela: “Günde iki saatten, haftada 10 saatlik eğitim, 52 haftada 520 saat yapar. Dünyanın hangi ülkesindeki 4 yıllık üniversite eğitim hayatına denk gelir?”, ya da “520 saatlik eğitim için hangi üniversiteye 20-30 bin Euro ödeniyor?” gibi…
   Sakın bize teklif ettiğiniz ürünlerin Kyani ürünlerinin fiyatlarını da bu şekilde hesaplıyor olmasınlar?

   • Amazonda hesap acinca amazonun yaptigi tum masraflari yapmak gerekmedigi gibi onlarin tuttugu gibi depo da tutmak gerekmiyor insanlar kendilerini kynia fazla kaptirmis.

 4. Türkiyede bu firmalar incelemeye alınmış:
  Türkiye bir hukuk devleti mi ki? Türkiye de hukuk mu var? Türkiye’de en çok dava en güzel insanlar hakkında var. Ne ifade eder?
  İncelemenin sonucunda bu firma kapatılmış mı? İnsanlara dava mı açılmıs?
  Açılan davalarda mahkûmiyet mi alınmış? Henüz böyle bir sey yok, olsa bile uluslararası bir firmanın uluslararası mahkemeye intikal etme hakkı var. Biz Türkiye de suç mu isledik, hepimizin hakkında dava açıldı bizler suçlu muyuz?
  Mesela; Japonya’da, İsviçre’de, İsveç’te sonuçlanmış kesinleşmiş bir aleyhte mahkeme kararı var mı?

  • Günümüz Türkiye’sinin hukuk devleti olmadığı, hukukun olmadığı, en çok davanın en güzel insanlar hakkında olduğu doğru. Bu gerçekler, Kyani’nin iyi olduğunu göstermez…
   Kyani’yi duyalı bir yılı geçti. Aklıma yatmadı; sisteme dahil olmadım.
   Ticaret ve Gümrük Bakanlığının “piramit sistemler” listesinde gösterdiğini bilseydim, karar vermemi kolaylaştırırdı.
   Siz gerçekten de bu bilginin haber niteliği taşımadığını mı düşünüyorsunuz?
   Kyani’ciler eğer böyle bir bilgiye sahip oldukları halde saklayıp söylemedilerse ayıp etmiş olurlar. Yok eğer bilmiyorlardıysa, Yusuf Dereli’ye ve tr724’e, çalıştıkları şirketle ilgili bilmedikleri bir bilgiyi öğrettiği için teşekkür etmeliler.

   • Bu iddiadan sonra denetimlerden geçmiş ve hizmetine devam etmiş ediyor, piramit yapılar dünyanın hiç bir yerinde legal çalışamaz. Kyani 68 ülkede Abd, Japonya, Almanya dahil legal hizmet veriyor. Ürünler Helal sertifikalı ve ilgili bakanlıklardan izinli.

 5. Yusuf Bey neden bilip bilmeden yazı yazıyorsunuz. Yazdıklarınıza bakınca ya yalan soylüyorsunuz ya da bilmeden cahilce yazmışsınız iki durumda da vebale girmişsiniz. Verdiğiniz bilgiler yanlış: Turkiye den en düşük giris paketi 800 lira civarında. Hic bir zaman aylık ürün satma sorumluluğunuz yok. Piramit yapı değil.

  • Piramit yapı tabiki kimi kandırıyorsun, bizzat ben aldım, içindeyim. Dedikleri ile ortada olan birbirini tutmuyor, çok fazla abartı/ kafa ütüleme, ikna teknikleri ile satış yapılıyor. Tamamen duygusal

   • Kyani gibi zincirlere Sakın girmeyin dostlar… biri size teklif ederse koşarak oradan uzaklasin… o kadar çoklar ki… her hafta birisi çıkıyor… işin içine nefis karıştığı için abi abla dedi diye olaya masumca bakmayın… kyani 4 sene önce duydum… bir arkadaş aradı abi girsene dedi… 1800 tl giriş paketi var 16 ornek paket var dedi… 4 sene once … sonra ben biliyorsun üniversitede hiç kitap okumadım ama şimdi okuyorum dedi… ne kitabı abi dedim… insan nasıl ikna edilir kitapları okuyorum dedi… ben de bunu duyunca koşarak kactim…

   • Bunlar kısmen doğru kişilerin yanlış usulle ürün satmaya çalışması ürünü şirketi aynı kefeye koymamalı, birbirinden bağımsız değerlendirilmeli.

 6. Normalde yorum yazan biri değilimdir..Böylesine bir yönlendirme hiç hoşuma gitmedi. Nitekim insanların son sermayelerini de çürütmesine sebep olduğunuzun farkında değilsiniz.. siz bir makale yazıp yayınlarken bu işe mesai veren ve milleti minnet altında bırakmadan kendine iş sunan, işini yap ..bu zor zamanda motivasyon veren insanların emeklerini boşa çıkardınız .. ki iftiranın en acı kurbanlarıyken. Başkalarına iftira atıyorsunuz.. Sistemi incelediniz mi gerçekten? Yada ürünlerden kullandınız mı?Ben 5 aydır kullanıyorum ve çok kaliteli ürünler ticaret kısmınada yeni geçecektim sistemide inceledim burada gerçekten bir yazı yazması gereken kişi varsa o da benim gibiler.. istediğiniz paketle girebiliyorsunuz kyani ticaretine.. sizin söylediğiniz gibi birşey yok belki size bu işi getirenler fazlaca ısrarcı olup yanlış aktarmış olabilirler..keşke sizde böyle bir yazı yazabilmek için bu yollardan geçseydiniz de deneyip görseydiniz.. madem klavyede tuşlayıp insanları yönetmek kolay bide bunu deneyin iyice arastırın bütün Network işlerini suclamayın.. vesselam

 7. Yusuf bey veya Yüksel bey; Serdar beyin cümlelerine katılıyorum. İnsanları bilgilendirmek için oturduğunuz yerden o onu dedi bu bunu dedi gibi bilgileri bir araya toplayarak haber yapıyorsunuz. Bence biraz araştırın. Kimin ne dediği değil gerçeğin ne olduğu önemlidir. Her Network Marketing firmasının kendine özgü çalışma sistemi vardır. 1 bunlatın hepsini aynı kefeye koyamazsınız. Araştırın tek tek deyin ki bu caiz bu firma değil. Sebebi bu. O zaman yuvarlak haber yapmaktansa herkes net öğrenmiş olur. Yoksa ağzı olan konuşuyor eli kalem tutan meşhur olmak için yazıyor. Ben kyani Ci değilim. Benim firmamda aidat ürün mecburiyeti de yok. Ürün kullanmak isteyen alır istemeyen almaz. Para kazanmak isteyen tavsiye eder sisteme girer. Üstelik internetten kendi sitesinde satıyor ve dükkan da aça biliyorsunuz. Yani Network sistemi ve klasik ticaret beraber. Şimdi siz millete yuvarlak haber yapınca bizde zan altında kalıyoruz. Lütfen bilgilendireceğiniz haberi iyi araştırın. Aynı Elvan Aktaş denilen bir arkadaş var oda kafasına göre çıkıp konuşuyor. Saadet zinciri ilenetwork sistemimi aynı kefeye koyuyor. Bu işlerden vazgeçin. Lütfen insanlara faydalı bilgiler verin. Birde bu ürünler doğal ve naturel ise insan sağlığına faydalı ise ve insanlar bu ürünlerin vesilesi ile şifa bulduysa bunun neresi kötü. Bitkisel tedavi yöntemi şuan dünyada fidyotetapi olarak tıp fakültelerinde zorunlu ders olarak okutulmaya başlandı bile. Lütfen biraz araştırın.

  • Türkiye’de yüzün üzerinde, Dünya’da binlerce network firması var.
   Gazetecilerin işi gücü yok, tek tek bunları araştırıp caizmi değilmi diye haber mi yapacaklar ki “araştırın tek tek deyin ki bu caiz bu firma değil. Sebebi bu. O zaman yuvarlak haber yapmaktansa herkes net öğrenmiş olur” diyorsunuz?
   Yüksel beyin dünkü network marketing incelemesinde zaten genel prensipler üzerinde durulmuştu. Onlara bakarsanız sizinkini de anlayabilirsiniz.
   Zaten bu konu daha önceden de hikmet.net’de yayınlanmıştı; işte adresi:
   (http://hikmet.net/network-marketing/)

   • Hikmet. Net te kim yazmış okumadım. Ben olayın içeriğine bakarım kardeş. Oturduğum yerden saçmalamam. Evet sen bir sektöre laf atıyorsan onu iyice araştıracaksın. Başkanın üfürdüpü bilgi ile amel etmeyeceksin. Gerekirse işin içine girip olayı anlayacak ve sonra yazacaksın.

 8. Merhaba bilgilendirme için teşekkür ederim. Fakat ticaret bakanlığının ilgili yazısının linkini de paylaş saydınız daha faydalı olur du . Bu şekilde olan diğer firmalara karşı da tedbirli oluşabiliniz di. Mümkün se ben ilgili yazıyı talep ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 9. Burda Kyäni-yi savunanlar, onun çicaretini yapıyorlar. Para tatlı. Bende üye oldum, iş ortağı oldum malesef ilk başta güvendiğim dost arkadaş amir birisi dedi diye güvenip başladım. O yalan söylemez dedim ama bir sürü abartı ve yalan vede göz boyamayla kafa ütülemeyle , ikna teknikleriyle insanları ikna edip, para kazanma var.
  2- ürün çok pahalı, yaklaşık piyasada bulunan aynı içerikli ürünlerden 7-8 kat pahalı
  3-Bol bol reklamla ürünü olmadığı kadar abartıyorlar
  4- Bana autoship mecbur değil demişti hesabıma baktım benden habersiz autoship olmuş.
  5-Ürün pazarlaması/satışı yapanlar madem ürün çok iyi, neden birinci anne baba kardeşlerinize satmıyrsunz?

  Saaadet zinciri adı olmasın diye ortada albenisi olan paket ve ambalaj var o kadar. Tamamen duygusal, tamamen soygun

  Daha da önemlisi daha önce tanıdığı kurum arkadaş/dostluğunu suistifade ederek onlara satıyor. Bu doğru değil

 10. 30 yıllık tüccar olarak söyleyeyim., 1 saatlik tanıtım filminini tavsiye üzerine izledim , maaleaef güven vermeyen diyaloglar, abartılı söylemleri görünce , bu işe yaklaşmayı sakıncalı buldugumu söyleyebilirim.
  Yapmak isteyen ve faydalı bulan ve bana tavsiye edenlerin maaleaef ticari tecrübelerinin sınırlı olduğunu söyleyebilirim , para kazanma umudunun elinden alınması olarak algılıyor, söylediğimiz menfilikleri ve tavsiyeleri yanlış buluyorlar.
  Yapmak isteyenlerin yolu açık olsun .

 11. Ben birkaç yüz euro yatırmış, birkaç bin euro kazanmışım. Siz şimdi sistemi kendi kafanıza göre tıkadığınızda, sisteme son katılanların zarar etmelerinin nedeni ben mi olacağım, siz mi olacaksınız?

 12. Yazıdan anladıgım yazarımız pramit yapı ile network marketingi karıştırmış. Dünyada sistem deyişikliyi oluyor. Her şey online olacak. Böyle bir ticarete karşı çıkmak yanlış. Bu sistemde başarılı olma oranı %9 Her işte başarısız olanlar olur. Bunu sistemin yanlışlıgı gibi yorumlamak yanlıştır. Benzer bir sürü şirket var.(Ersag,Tiens….) Sayıları her gün artıyor. Ben Kyani ve onşine marketini araştırdım. Dinen mahzuru yok. Başarılı olmayacagımı düşündügüm için yapmıyorum. Buna karşı olmak yanlış.

 13. Kyani gibi ürünlerin üzerinde neden bandrol yok açıklarmısınız sayın kyani destekçileri. Üretici firma, adres ve tel numarası her üründe yazar normalde. Bunlarda niye yok.devlete vergi veriyorlarmı?

  • Aaaa inanilmaz bir sırrı ortaya cikardiniz Fatma hanim. Adres uretim yeri olmadan vicdansizlar Turkiye de 60.000 dunya da da 4.5 milyon distributore urun ulaştirmişlar.😃
   Aktarda urun satmiyor adamlar. Gida tarim hayvancilik bakanliginin onaylamadigi hic bir urun bandrolsuz olarak piyasa da 7 yıl barına bilir mi?
   Fatma hanım 21. yy da yaşiyoruz. Herhangi bir devlet vergi almadan denetim yaptirmadan milyonlarca lira ciro yapan firmalari barindirir mi.
   İstanbul ticaret odasina kyani nin ticari sicil no sunu yazarsaniz kayit bilgilerini adres ve iletisim bilgilerini sermayesini gormeniz mumkun olacaktir.
   Turkiye de 86 ayda 135 milyon tl pirim dagitimindan %20 gelir vergisi kesiliyor
   Urun alirken yuzde 8 kdv veriliyor. Net veri isteyen, gercekten ogrenmek isteyen ozelden şahsim ile iletisim kurabilir. Bu bir iş tabi herkes yapmayacak ancak lutfen suç itham etmeyelim. İftira ve suizana sevketmeyelim

 14. Yusuf bey. Turkiye de ki yandaş yazarlardan ne farkiniz kaldi. Bilmediginiz konuda neden ahkam kesiyorsunuz. O şunu dedi bu bunu dedi diyerek zorlama bir manipulasyon ortaya cikariyorsunuz.
  Sordugunuz tum sorulara gerek şahsim gerekse kyanide yetkili biri cevap verebilir. Gercekten halki aydinlatma gibi bir niyetiniz varsa hodri meydan. Butun sorularinizi sorup cevap alamazsaniz ben işi birakirim. Fakat cevap alirsaniz tekzip niteliginde bir özür yazisi yazmanizi rica ediyorum. Allah aşkina yurt disinda oturdugunuz yerden yazilar yazarak Turkiyede zor şartlarda calişan birçok insanin tamamen caiz adil ve alınterinin karsiligini alarak yaptigi bir ticareti lekeleyerek insanlarin önüne engel koymayin.
  Anlayişiniz icin tesekkurler

 15. Yusuf Beye Tesekkur ediyorum.
  Tarafsiz bir uyari olmus. Alehte yazanlar Kyaniye giris yapmis kisiler gibi geldi. Kyani icerikleri bilinen urunler ve bircok ulkede farkli kombinasyonlarda var ve daha ucuz.

  Zikri

 16. Bence Güzel bir yazı

  “Yusuf bey yazınız çok güzel ayrıca Yüksel beyin yazısı da çok güzel. Maalesef bende bu konuda bazı arkadaşlarımı uyardım bir çoğu bu tarz sistemlerden mağdur oldular. Ama bu sisteme girenlerde inanılmaz bir direnç oluyor. Yumuşacık insanlar sistemin sakıncalarını dile getirdiğimizde bir anda çok sinirli insanlara dönüşüyorlar.

  Bu konuyu ayrıca Türk Ticaret Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Vergi Usul Kanunu ile Gelir Vergisi Kanunu açısından değerlendirdiğimizde de çok ciddi problemli noktaları var. Bu konularda da bir değerlendirme yazısı yazmak gerek çünkü maalesef çoğu arkadaş kanunlardan da habersiz.”

  Katılıyorum.

 17. TR724 sitesinde ekonomi konusunda haber-analiz yazısı yazan Yusuf Dereli’nin gazeteciliğin temel ilkelerini bilmediği anlaşılıyor. Medya Etik Kurulu’nun açıkladığı Gazetecilik Meslek İlkelerini okusaydı, şunları görecek ve bu yazıyı yazmayacaktı.
  • Gazeteci, elde ettiği bilgileri doğrulatmak için çaba göstermelidir.
  • Basın yayın organları masumiyet karinesine saygılı olmalı, suçluluğu yargı kararıyla sabit olmadıkça herhangi bir kişiyi suçlu ilan edecek yayın yapmaktan kaçınmalıdır.
  • Gazeteci, haber ajanslarından veya başka medya kuruluşlarından alarak doğrudan kullandığı veya geliştirdiği haberlerde kaynak belirtmelidir.
  Bu ilkeler ışığında Yusuf Dereli’nin yazısı baştan aşağıya yanlışlarla dolu.
  • İlk önce yazısında hiçbir kaynak göstermiyor.
  • “Uzmanlara göre” diyor, halbuki hiçbir uzmandan görüş almadan yazısını yazıyor.
  • Herhangi bir şirket yetkilisinden görüş almadan “Şirket iddia etti” diyor.
  • “Kimilerine göre ‘fırsat’ , kimilerine göre ise para tuzağı” diyor. Bu “kimilerinin” kim olduğu belli değil. Masa başına oturmuş, kafasına göre bir yazı yazmış, buna haber-analiz demiş. Analiz yapmak için sahaya inip insanlarla konuşmak lazım. Yoksa bunun adı iftira olur. Operasyona alet olmak olur.
  • “Söz konusu yapı saadet zincirine benzetiliyor” diyor, kendi fikrini hayali şahıslara söylettiriyor. Kim benzetmiş, hangi uzmanlıkla benzetmiş belli değil.
  • “İnternetten satışı yok” diyor. Halbuki bütün sistem internet üzerinden işliyor. İsteyen kişiler internete girip rahatça distribütörün web sitesinden alışveriş yapabilir.
  • “Tr724 bu soruyu şirkete sordu” diyor, şirketten kim cevap vermiş belli değil.
  • İnsanların sosyal çevrelerini sömürdüğünü iddia ediyor. Sömürülen bir kişi bile göstermeden masa başında yazı yazıyor.
  • Dünya çapında 4 milyondan fazla distribütörü bulunan, yıllık 10 milyar dolar iş hacmi olan, 60’dan fazla gelişmiş ülkede 12 yıldan beri faaliyet gösteren, sektörde birinciliğe oynayan bir sistemi kafasından “sakıncalı” ilan ediyor. Hangi ekonomi bilgisi, hangi uzman gazeteciliği ile buna cesaret ediyor, insan hayret ediyor. Kendisinin engin bilgisi ile dünyanın diğer dev firmaları hakkında da değerlendirmeler yapmasını beklenir.

  Böyle bir basit ve yanlışlarla dolu bir yazıyı haber-analiz diye sütunlarına taşıyan TR24 sitesine üzüntülerimi bildirmek istiyorum. Zaman gazetesi ilk çıktığı zamanlarda, yanlış haberlerle mücadele ederek ünlü olmuştu. Bu çizginin aradan 34 yıl geçtikten sonra yanlış haber-analiz yapanlara kucak açması gerçekten üzüntü verici.

  • (Açıklama: Bir yorumcunun dediği gibi, sizi de Yusuf Dereli beyi de tanımam ama haberdeki itinaya karşın, yorumunuzdaki haksızlıklara karşı susmak istemedim)
   Nasıl yani ya!
   İlk cümlenizde gazeteci Yusuf Dereli Beyi, gazeteciliğin temel ilkelerini “BİLMEMEK”, ikincisinde de Medya Etik Kurulu’nun açıkladığı Gazetecilik Meslek İlkelerini “OKUMAMAK” (CEHALET) suçluyor, okusaydı yazmayacağını söylüyorsunuz. (İnşallah yazdığı için de AHLAKSIZLIKLA suçlamıyorsunuzdur.
   “• Gazeteci, elde ettiği bilgileri doğrulatmak için çaba göstermelidir.” (Çaba gösterilmemiş mi? Bu kadar bilgi ilham mı, sünühat mı? Haberde 58 cümle var; hangisi yanlış…)
   “• Basın yayın organları masumiyet karinesine saygılı olmalı, suçluluğu yargı kararıyla sabit olmadıkça herhangi bir kişiyi suçlu ilan edecek yayın yapmaktan kaçınmalıdır.” (Hangi cümlede ne gibi saygısızlık var? Nasıl bir suç isnadı yapılmış? Sizin yaptığınız gibi -hani başında değil de- haberin herhangi bir yerinde tek taraflı, kesin hüküm belirten suçlayıcı ifadeler kullanılmamış)
   “• Gazeteci, haber ajanslarından veya başka medya kuruluşlarından alarak doğrudan kullandığı veya geliştirdiği haberlerde kaynak belirtmelidir.” (Burada “başka haber ajansı” veya “medya kuruluşlarından” alınan bir haber var da biz mi göremedik? Haber için şirketle iletişim kurmuş, Ticaret ve Gümrük Bakalığının 2018 listesi deyip kaynak belirtmiş. Hem distirübütörlerle hem de karşıt görüştekilerle görüştüğünü yazmış. Hani “benim görüşüm budur” deyip, kendi görüşünü bile belirtmemiş…)

   “Bu ilkeler ışığında Yusuf Dereli’nin yazısı baştan aşağıya yanlışlarla dolu” diye aşağıdakileri sıralamışsınız…

   “• İlk önce yazısında hiçbir kaynak göstermiyor.” (Hem de “hiçbir” kaynak göstermemiş; öyle mi? Gösterdiği kaynakları gerçekten de göremiyor musunuz?)
   • “Uzmanlara göre” diyor, halbuki hiçbir uzmandan görüş almadan yazısını yazıyor. (Bu nasıl bir iddia böyle! Siz uzman derken neyi kastediyorsunuz? Yani yalan mı söylüyor. Görüştüklerinin “uzman” olmadığını nasıl anladınız? Bu konuda uzmanlık sertifikasını nereden, nasıl alabiliriz?)
   • Herhangi bir şirket yetkilisinden görüş almadan “Şirket iddia etti” diyor. (Bunu neye dayanarak iddia edebiliyorsunuz?)
   • “Kimilerine göre ‘fırsat’, kimilerine göre ise para tuzağı” diyor. Bu “kimilerinin” kim olduğu belli değil. Masa başına oturmuş, kafasına göre bir yazı yazmış, buna haber-analiz demiş. Analiz yapmak için sahaya inip insanlarla konuşmak lazım. Yoksa bunun adı iftira olur. Operasyona alet olmak olur. (Bilgi aldıklarının hepsinin kim olduğunu yazması gerektiğini de nereden çıkartıyorsunuz? Haberin yayınlanmasının üstünden henüz birkaç gün geçti. Ellinin üstünde yorum aldı. Aleyhte yazanlar da lehte yazanlar da var. Burada bir de “İFTİRA” suçlaması var.
   • “Söz konusu yapı saadet zincirine benzetiliyor” diyor, kendi fikrini hayali şahıslara söylettiriyor. Kim benzetmiş, hangi uzmanlıkla benzetmiş belli değil. (Böyle bir şeyi iddia edebilmek için deliliniz nedir?)
   • “İnternetten satışı yok” diyor. Halbuki bütün sistem internet üzerinden işliyor. İsteyen kişiler internete girip rahatça distribütörün web sitesinden alışveriş yapabilir. (Yusuf Beyin internetten satışı yok demekle neyi kastettiğini anlamak zor olmamalı. Haber “network marketing” yazısı. Distribütörlerin internetteki sayfalarından alamazsınız demiyor. “İnternetteki satış mağazalarından alamazsınız” diyor. Siz internete girdiğinizde bu ürünleri hangi internet mağazasında kaç paraya buluyorsunuz? Aslında Yusuf beyin bundan sonraki yazılarını yazarken okuyucunun anlama seviyesini de gözetmesi doğru olduğunu düşünüyorum.)
   • “Tr724 bu soruyu şirkete sordu” diyor, şirketten kim cevap vermiş belli değil. (Şirket yetkilisinin ismini-soyismini yazmadığı gibi, oradaki görevini, böyle bir soruya cevap vermekle yetkili olup olmadığını da, soruyu hangi yolla (telefonla sesli, mesaj, mail), kaç defa ve saat kaçta sorduğunu da yazmamış. Cevap veren yetkilinin uykulu anına gelip gelmediğini, hatta arkadaşının olmadığı anda telefonu açan yetkisiz biri olup olmadığını da bilemiyoruz. Sizce hangisini ne kadar yazmalı?)
   • İnsanların sosyal çevrelerini sömürdüğünü iddia ediyor. Sömürülen bir kişi bile göstermeden masa başında yazı yazıyor. (Siz de görmüş gibi iki defadır “masa başında” yazdığını iddia ediyorsunuz. Oysa diğer yorumları da merak edip okursanız, sömürülen başkalarını da görebilirsiniz.)
   • Dünya çapında 4 milyondan fazla distribütörü bulunan, yıllık 10 milyar dolar iş hacmi olan, 60’dan fazla gelişmiş ülkede 12 yıldan beri faaliyet gösteren, sektörde birinciliğe oynayan bir sistemi kafasından “sakıncalı” ilan ediyor. Hangi ekonomi bilgisi, hangi uzman gazeteciliği ile buna cesaret ediyor, insan hayret ediyor. Kendisinin engin bilgisi ile dünyanın diğer dev firmaları hakkında da değerlendirmeler yapmasını beklenir. (Kafasından “sakıncalı” mı ilan ediyor. Ticaret ve Gümrük Bakanlığının 2018 yılında piramit sistemler listesinde gösterdiğini mi ilan ediyor. Siz bu bilginin yalan, yanlış, uydurma, iftira olduğunu mu iddia ediyorsunuz?)

   “Böyle bir basit ve yanlışlarla dolu bir yazıyı haber-analiz diye sütunlarına taşıyan TR24 sitesine üzüntülerimi bildirmek istiyorum” demişsiniz. Haber değil ama yorumunuzun, gerçekten de çok basit ve yanlışlarla dolu olduğunu ifade etmek isterim.

   • Teşekkürler Dilek hanım. Gerçi para tatlı, yazdıklarınızı anlamaya çalışmak yerine, cvp verme telaşındalar.
    Hepside Kyani ticareti yapanlar. Ortada menfaat para olunca, İşler değişiyor

 18. Türkiye’de yüzün üzerinde, Dünya’da binlerce network firması var.
  Gazetecilerin işi gücü yok, tek tek bunları araştırıp caizmi değilmi diye haber mi yapacaklar ki “araştırın tek tek deyin ki bu caiz bu firma değil. Sebebi bu. O zaman yuvarlak haber yapmaktansa herkes net öğrenmiş olur” diyorsunuz?
  Yüksel beyin dünkü network marketing incelemesinde zaten genel prensipler üzerinde durulmuştu. Onlara bakarsanız sizinkini de anlayabilirsiniz.
  Zaten bu konu daha önceden de hikmet.net’de yayınlanmıştı; işte adresi:
  (http://hikmet.net/network-marketing/)

 19. Kim bilir kaç kişi bu işe girdi.
  Kim bilir kaç kişi üzgün şimdi.
  Kafalar karıştı.
  Problemler bu kadar büyümemişken bu konuyu ele almak mümkün değil miydi?
  Biz hep böyle geç mi hareket edeceğiz?

 20. Daha en başından bir şeylerin ters gittiği belliydi. Çocukları doğduğunda güvendikleri insanlardan isim isteyen arkadaşların önemli bir kısmı, bu işlere girerken sormadılar…

 21. Kyaniciler üşüşmüş. Yüksel beyin fıkhi yönünü bile okumadan kendilerine sunumlarda öğretilen şeyler ile ahkam kesiyorlar. Hepsi profesyonel ekonomist. Paranın ortaya çıkması ile başlayan dünyadaki bütün ticaret sistemlerini de çok iyi biliyorlar. 😀
  Aslında Cerbeze ile başkalarını değil kendilerini ikna etmeye çalışıyorlar. Vicdanen rahatlamak için.
  Bir de şimdi bu kadar kişiye ne diyecekler.
  En iyi savunma saldırmadır
  Beni arayıp ikna etmek isteyen arkadaş gibi aynı şeyleri tekrar ediyorlar.

  Caizlik ölçüsü de “falan abi, filan abi caiz olmasa bunu yapar mı?”

  Allah akıl fikir versin.

 22. Ozet ve kisaca Kyani sizin bildiginiz network marketing isini yapmiyor next generation marketing isi yapiyor ve sistemini incelemek icin bikac saatinizi verebilirseniz farklari ortaya cikar zaten. Her sakalliyi dedemiz sanamayacagimiz gibi Kyani yi de ayni sakincali saadet zinciri kefesine koymamak lazim desem de once dinlemek, sonra iyice detayli Kyani yi incelemek lazim.

  Sirayla ele alirsak:
  GİRİŞ İÇİN REKLAM SETİ ALMAK ZORUNDASINIZ
  Bunun bi is oldugunun ve oturduk yerden kendi kendine olmayacagini ve bi marketing yontemi olarak aldiginiz urunu kullanip fayda gorunce hediye etme mantigiyla yapildiginin farkinda misiniz? Yok bence degilsiniz. Olsaydiniz boyle bir haber sitesinde ortaya karisik bi yazi yazmazdiniz. Sakincaliysa bile delilleriyle ortaya koyun ki tek tek ondan sonra biz de size katilalim yapanlara yapma diyelim. Bicok insani ne ile itham ettiginizin umarim farkindasinizdir.

  GETİRİLEN HER ‘DİSTRİBÜTÖR’DEN KOMİSYON!
  Sakin o komisyonlar distributorunuze satmis oldugunuz mal karsiligi aldiginiz komisyon olmasin? Distributor olmanin sarti para vermek mi urun alip kullanmak ve bedavaya kullandirmak mi ihtiyaci olanlara falan?

  KOMİSYONLAR NEREDEN ÖDENİYOR?
  Senin benim cebinden odenmedigi kesin diycem ama cok avamca olacak en iyisi demeyeyim. Soyle diyeyim: Sirket belli bi kar oranini kendisine ayirmis gerisini klasik ticarette toptanci, perkaendecei, reklamci…vb. ne verecegine saticilarina (distributorlerine) veriyor. Mal sahibi malinda istedigi tasarrufu yapma yetkisine sahiptir sanirim. Sisteme girenler zaten normalde de kullanacagi, herkese faydasi olan kendisinin cogunlukla (benim bildigim herkes) ailecek (hatta sulalecek) kullandigi saglikli sifa kaynagi urunler oldugu icin ister 2 aylik ister maksimum 5 aylik urun alip satis yetkisini de alarak distributor olarak baslayabiliyor ise. Kendisi kullanmasa cope atsa ya da hava parasi verse size hak vercem de yine cok yazdim israfi kelam ediyorum sayenizde israfi zaman edip sunlari yazdigim gibi. Almasaniz bi ay mesela ne zarariniz var? Zorla satis, stok, uye kaydi baskisi mi var Kyani’de? YOOOOOOK! Satmayani almayani doven birisi yok yani.

  ‘REKLAM SETİ’ ALMAK NEDEN DAYATILIYOR?
  Maksimum 5 aylik ki ailecek dusunursek aslinda 2-3 aylik urun dayatma degil tercih meselesi; yani istersen bir kisiye 2 ay yetecek kadar urun alip da baslayabiliyorsun Turkiye’de ve degisik ulkelerde. Kimse kimseye zorla bisey satmiyor; siz de bi alsaniz keske de gorseniz faydalarini, sonra kendi kendinize bile tekzip metni yayinlarsiniz benden soylemesi.

  HER ZAMAN ‘KASA’ KAZANIYOR
  Aslinda Kyani yanlis yapiyor. Adamlar yuzmilyonlarca dolarlik yatirim yapmis, patentini almis, surekli gelistiriyor ve dogal saglikli olsun diye herseyi yapiyor ama hic kazanmadan amme hizmeti yapsaydi iyiydi tipki Sabanci Holding, Apple, Microsoft, Adidas…vb. firmalar gibi di mi yani. Degil mi yani neden yatirimi yapan calisan, ureten kazansin ki halka direk vermesi lazim cironun yuzde yuze yakinini. Bunu topluca Kyani’ye iletelim neden satis yapip para kazaniyor ki; en cok gobegini kasiyanlarin kazanmasi lazim!

  BAKANLIK: SAKINCALI ŞİRKET
  Diyelim ki Turkiye de piramit yapi deniyor; sanki Turkiye hukuk devleti? DSA and SELDIA uyesi bir kurumdan bahsediyoruz burada; tabii ki ne demek biliyorsaniz veya zahmet edip bi Google yaparsaniz. Amerika, Japonya, Avrupa degildir diyor bi Turkiye arastirip buldu piramit oldugunu hukuki bir ticari firma olmadigini desem siz bile gulersiniz soz konusu Kyani degil de X firmasi diye size yazsam mesela.

  https://www.dsa.org/forms/CompanyFormPublicMembers/search?action=find&anyName=
  https://www.seldia.eu/companies
  https://www.dsa.org/docs/default-source/ethics/legitimatecompanies.pdf

  Have a nice day,

  • Hakan Arayan bey, 571 kelimelik haber için yorumunuza “özet ve kısaca” diye başlayıp 491 kelime yazıyorsunuz. Haberin içeriğine dair doğru düzgün hiç bir şey de yok. Aramaya devam…

 23. Firma önemli degil. İnternete yazin tüm platformlarda satiliyor. Madem helal kazanc. Niye ekipcilik yapiliyor. Niye hak yeniyor. Bir arkadas ekmek yemesin diye diger parali arkadasi ekibinize katiyorsunuz. Piramit yapilardan uzak durun.

  • Bunu neye dayanarak yaziyorsunuz? Bu isi yapan bicok arkadasa sordum ve daha cok parasi olmayan arkadaslariyla yapiyorlar tespitinize katilmiyorlar. Bence sadece birilerini haksiz ywre karaliyorsunuz.

 24. Olay tamamen menfaat ve para. Kötü tarafı, hizmet kredisini,abilik,ablalik kredisini kullanıp para kazan ma var. BU DTİK DEĞİL. Ürün piyasada aynı içerikli ürünlere göre 7-8 kat pahalı. İkna teknikleri kullanılıyor. “ bir iş ortağı oldum, inanamıyorum bu kadar para kazanacağıma” deyin bekleyin, merak uyandırın diyorlar. Kafa ütüleme, yalan dolan eksik bilgi var. Bu et

 25. Bence yazıdaki kritik sorulardan biri ; para kazanmayacak olsan da kullanır mısın? Diğer soru da; sisteme yeni hiçkimse dahil olmasa iş ortakları bundan zarar görür mü?
  Ben bir yoldan fazladır ürünleri kullanıyorum, en sevdiklerime de tavsiye ettim onlar da kullanıyorlar. O kadar çok faydasını gördük ki ömrüm boyunca hiç para kazanamayacağımı bilsem de yine de bu ürünleri alırım, kullanırım ve herkese (özellikle sevdiklerime zorla kullandırırım) tavsiye ederim.
  İkinci soru ise; şirket artık ‘kimseyi iş ortağı olarak almıyoruz, bundan sonra mevcut iş ortaklarıyla devam edilecek’ diye bir karar alsa kesinlikle hiçbir mağduriyet olmaz aksine bu duruma en çok iş ortakları sevinir. Çünkü bu doğal ürünleri satışını yapan kasıtlı sayıdaki iş ortaklarından biri kendileri olurlar…

  • Ahmet bey, yorumunuzun başındaki iki soru da güzel.
   Ancak, kendi sorularınızı yanıtlarken birincisinde; “o kadar çok faydasını gördük ki ömrüm boyunca hiç para kazanamayacağımı bilsem de yine de bu ürünleri alırım, kullanırım” diyorsunuz. Aileniz kaç kişi, kaç para kazanıyorsunuz ve nasıl bir fayda gördünüz ki bunu söyleyebiliyorsunuz bilmiyorum ama, aleyhte yazanların ortak noktalarından biri olan “pahalı” eleştirisini düşününce çok kazanıyor olmalısınız. Bunu iddia edebiliyorsanız, zaten çoluk çocuk kullanıyorsunuz demektir. Çok merak ettim. Bize distribütörlük teklif edenler de aynı şekilde çocuk çocuk kullanıyorlar mı bu ürünü?
   Aynı yorumdaki diğer iddianız ise, şirketin yeni iş ortağı istememesi durumunda, buna en çok, şimdiki “iş ortaklarının” (sanırım bu terim diğer yorumlarda bahsedilen “distribütörün” karşılığı) sevineceği konusu. Yani, şimdi bizi arayıp iş ortaklığı/distribütörlük teklif edenleri üzmemek için tekliflerini kabul etmeyelim mi? Bize yapılan bu kadar zoom teklifi, ısrarla, tekitle ve defalarla yapılan aramalar, mesajlar, gönderenlerin maddi fedakarlıklarından ve aslında kendi kazanacaklarını bize kazandırma isteklerinden mi kaynaklanıyor?
   Bu iddialarınızı yeniden gözden geçirme imkanınız olur mu acaba!?

  • Ticaretini yapma, distribütörlüğü bırak, sadece ürün al kullan bakalım. Madem o kadar iyi. Madem para kazanamayacağınızı bilsenizde alırsınız, sadece ürün alıp tüketin.
   Para neleri söyletiyor

 26. 17/25 ten önce hatırlarsanız birkısım esnaflar zaman gazetesini, bazı memurlar sızıntıyı görünür bir yere koyar, işi düşen adam burs himmet verir, verdiğinin 10 katını kaldırırdı. Hizmet çevresi para kazanmak için güzel bir bahçeydi. Sonra mütevelli toplantılarında ticaretler dönmeye başladı. Bazı yerlerde ünite abisi bir network disbirötörü olup elemanları üye yapmaya zorladı. Tanıtım toplantılarında Yeni Bir Dünya müziği çaldırıp sizdeniz süsü veren saadet zincirleri vardı.

  Şimdi ise Kyani diye bir ürün çıkmış. Yurtiçindeki, işimden atıldım iaşemi kazanıyorum, yurtdışındaki muavenete pay veriyorum diye kendini yada bizleri kandırıyor. Ürün satmak için arayan abi “he yanındaki falanca abinin kardeşi bu işin içinde, filanca prof abimiz tavsiye ediyor” diyerek ürün tanıtıyır. Tanıtmayı geçtik, kıramayacağımız kişiler arıyor bizleri.

  Lütfen abiler sağlam kalan bi kulağımızın arkası kaldı bırakın da o da bize kalsın. Bizleri yeterince sömürdünüz. Faiz gündemi diye HE nin adını kullanıp faize soktunuz, hedeflerinizi tutturmak için kullanmadığınız numara kalmadı. Ağzımıza sçtınız. Artık yeter. Ne halt satacaksanız işin içine he yi hizmeti abiyi ablayı karıştırmadan gidin dışarda yapın. Bize bulaşmayın artık. Susuyorsak aptal olduğumuz için değil, konuşacak fırsatı bulamadığımız için susuyoruz. Yoksa heşeyin farkındayız. Zamanı gelince dışardaki ile birlikte içeriden de hesap soracağız emin olabilirsiniz. Ve herkes herşeyin farkında. Kimse konuşmuyor diye herşey gül gülistan değil haberiniz olsun.

  Kyaniciler sizde içerden dwfolun dışarda ve hizmetin adını kullanarak yapmayın bu işleri.

 27. “Neden internet satışı yok” diye sormuş, firma da, “karışıklık olmasın” diye cevap vermiş. Yahu eğer alacaksanız ben size internet adresi vereyim. Dünyanın 60 kusur ülkesinde o ülkenin dili ve para birimiyle satış yapan muazzam bir teknik alt yapı var. Her distribütör için adını kendisinin belirlediği internet mağazası tahsis ediliyor, hem de ekstra bir ücret talep etmeden. Hangi network marketingte var bu?

 28. Arkadaşlar bu bir ticaret.
  Ticaretle, dostluğu birbirine karıştırmayalım. Ben Kyani distrübütörüyüm. Yaptığım işten hiç ama hiç şüphem yok. Ayrıca kimse ağaç kovuğundan çıkmadı. Herkes neyin helal veya haram olduğunu biliyor. Tavsiye ticareti doğal olarak dostlara, anıdıklara tavsiye edilir. Ayrıca kimse milyon TL veya dolar yatırım yapmıyor. Ben şahsen,

  1)Bu işi öğrenmeyecek,eğitimini almayacak,
  2)Günde en az 2 saat bu işte çalışmayacak,
  3)İŞ ve/veya ÜRÜN ihtiyacı olmayan hiç bir kimseye teklif dahi etmiyorum.

  Beni üzen şu oldu onu belirteyim. Birileri ne helal dedi , ne haram bir yazı yazdı. İki haber kanalı isim vererek kendilerince bir operasyon yaptılar.
  Böyle bir durumda dahi operasyon yapan beyler, yarın şartlar daha iyi olduğunda, güçlendiğinde daha neler yapar?
  ben buraya takıldım beyler, bilginiz olsun. Tabii bir anlam ifade ediyorsa sizin için.

 29. Kyani hizmet adına tam bir sosyal deney oldu durumumuz ortada yazılan yorumları okuyunca hangi seviyedeyiz anlaşılıyor 10$ şık ürünü 100-200$ satacağız oradan da birşeyler kazanacağız diye ettiğimiz laflar yukarıda gerçekten tam bir sosyal deney iyice düşünelim ve ders alalım değmez abiler , değmez

 30. Bir kaç yorumu okudum bir tuhaf duyguya kapıldım. Bu işi yapanların savunmaları normal karşılanabilir ama bu onların yaptıkları işi etraflıca düşünmediklerini de ortaya koyuyor. Bir defa tartışmaya konu olan ticari ürün ya da ticaretin kendisi değil, ticarette izlenen yol tartışılıyor. Ağ pazarlama bir tür ticari faliyet olarak batıda kıtlık zamanlarında uyanık(kurnaz) birilerinin ahlaki yönü kendi kültürel birikimlerine göre şekillenmiş bir pazarlarama çeşidi. Ben çalışma hayatıma böyle bir ağ’da başladım, çelik mutfak ürünleri sattım) ve bütün çeşitlerini gördüm. Bu tür ağ pazarlama yöntemlerinde müslüman biri olarak Sünnete uygun ticaret yapıp da para kazanmanın imkansız olduğunu düşünerek bu tür işlere son verdim. Sonra beni böyle işlere iten duyguyu sorgulayınca ciddi iman zafiyetinden kaynaklandığını gördüm. Bulaşık yıkayarak geçimimi sağlarım gene de böyle işlere girmem.

 31. Bir sey ortaya koyabileceginizi dusunup butun yaziyi okudum ama maalesef yazi ortaya hic bir sey koyamamis basarisiz bir yazi.
  Bence biraz daha arastirma yapin ve bir fikir ortaya koyun

 32. Bu yazıyı yazan arkadaş, dünyada ticaretin nasıl işlediğini bilmiyor..
  Nefesinizi tüketmeyin. Bilgisi olmayıp fikri olan çok var.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin