Kürtlerin sınavı!

Türkiye’de sorun iktidarın seçim kaybetmemesinden çok muhalefetin seçim kazanamıyor olmasında yatıyor. İktidardaki Cumhur İttifakı en azından görüntüde de olsa Recep T. Erdoğan’ın arkasında birlik olurken muhalefet bin parça halinde ve dağıtılmaya çok müsait sinir uçlarıyla yaşıyorlar.

Bu sinir uçlarına küçük dokunuşlarla ittifakın her an alabora olması da mümkün, nitekim iktidar cenahından bununla ilgili çalışmalar da herkesin gözün önünde cereyan ediyor. Öyle ki iktidar, toplumsal muhalefetin geçiş güzergahına bir muz kabuğu koyuyor, herkes eyvah yine düşeceğiz diye birbirine dertlenirken tepe takla olup düşüyorlar.

BU YAZIYI YOUTUBE’DA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Kendisini basit kırmızı çizgilerle sınırlamış ve o küçük alana mahkum etmiş muhalefetin, hiçbir kuralı, hiçbir kutsalı olmayan iktidar ile baş etmesi bunca kötü yönetimine rağmen kolay görünmüyor.

Seçimin ülke gündemine girdiği bir zamanda ülkenin muktedirleri PKK kartını yeniden sahaya sürmüş, Duran Kalkan üzerinden terörü ülkenin bütün her yerine yayacakları açıklamasını yapmışlardı. Nitekim geçtiğimiz gün Bursa’da cezaevi personelinin servis aracında patlama meydana gelmiş ve bir kişi ölmüştü.

Bu seçimlerin en kilit partisi olan HDP seçmeninin tavrını belirleyecek bir sürecin içine ülkeyi yeniden soktular. Bu süreç HDP ile CHP/İYİ Parti’nin seçimlerde aynı noktada buluşmalarını mümkünsüz kılacak bir hale dönüşmesi muhtemel.

Ancak iş bununla da kalmadı, HDP Milletvekili Garo Paylan 24 Nisan Ermeni soykırımının tanınması için TBMM’ye yasa teklifi verdi.

Bu teklif bence en az Duran Kalkan’ın açıklaması kadar provokatif ve görünen maksadın tersi sonuçlar doğuracak bir girişimdir. Bunu kendi çapında iyi niyetli bir çaba olarak okuyamıyorum.

Hava gazı kaçağının olduğu, her yerin gaz koktuğu bir ortamda kibriti çakıp soba yakmaya kalkamazsınız. Hele de ortalık ateş topuna döndüğü zaman, üşüyen insanlar vardı sobayı bu yüzden yaktım diye kendinizi savunamazsınız.

Garo Paylan’ın kendisi nasıl birisidir hiç tanımıyorum ama bu yaptığı sadece muktedirlerin işine yaracak davranıştan başka bir şey değildir.

Bütün mahalle doğal gaz kaçağının kokusu altındayken benim görevim üşüyenlerin ısınmasını sağlamak gerisi beni ilgilendirmez diyerek kibriti çakamazsınız. Eğer çakarsanız bu gafletten daha ileri bir davranış olur.

Böyle bir zamanda TBMM’ye Ermeni soykırımını tanıyın diye yasa önerisi getirmek Ergenekon-Erdoğan iktidarına kaymaklı kadayıf ikramından başka hiçbir işe yaramaz.

Önümüzdeki seçimlerin en kilit kesimi kuşkusuz HDP seçmeni olacak ve onun alacağı tavır, ülkenin gideceği yönü belirlemekte çok etkili olacak. Apo ve PKK, Cumhur İttifakıyla beraber hareket ediyor, Demirtaş ve onu destekleyenler de ülkenin demokratikleşmesinden yana tavır alıyor.

Bakalım HDP seçmeni bütün bu provokasyonlara rağmen oyuna gelmeyip sağ duyuyla hareket edebilecek mi? Memleketin yanması siyasi dünyamızda kimsenin sahici olarak umurunda değil. Umarım HDP seçmeninin umurunda olur.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Hdp ; pkklılar dağda siyaset yapmasınlar da ovada siyaset yapsınlar diye yol verilmiş bir parti . Demirtaş Gergerlioğlu gibi siyasetçilerin gayretiyle demokratikleşirler mi ? zor …

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin