Kürtlerden Kılıçdaroğlu’na ‘İnce’ mesaj

Evet doğrudur. Kürt meselesi konusunda Erdoğan’ın ağzından idam ve operasyonların eksik olmadığı şu günlerde, tüm dediklerini onaylamasalar da Kürtler’in Muharrem İnce’ye kredi açtıkları ayan beyan ortada.

***

İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamasının hemen akabinde ve meydanlara indiği ilk günden bu tarafa CHP’nin Kürt meselesindeki arkaik tavrına mugayir olarak bu meseleyi kabul etmesi ve ‘’Kürt Sorunu’’ tanımlamasında bulunması dahi bir çok Kürt için heyecan verici bir adım olarak tarihe geçti. Adaylığını açıklar açıklamaz Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza Evi’nde Demirtaş’ı ziyaret etmesi, Diyarbakır mitinginde eşi Ülkü İnce’nin Demirtaş’ın eşini evinde ziyaret etmesi, Muharrem İnce ve Kürtler arasında yavaşta olsa bir ‘kirvelik’ ilişkisinin doğmasına sebep oldu.

***

Bu ilişkinin en somut tezahürlerinden biri ise İnce’nin Diyarbakır’da yapmış olduğu seçim mitingiydi. Binlerce Kürt İnce’yi dinlemek için sabahın erken saatlerinden itibaren Diyarbakır meydanlarını doldurdu. Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi İnce’yi izlemeye gelen Kürtlerin önemli bir kısmı HDP’ye oy veren seçmenlerdi.

Kürt Meselesi, İnce ve Kılıçdaroğlu

İnce’nin Kürt meselesindeki tarihi gerçekleri ıskalamayan tavrı sadece Erdoğan ile arasındaki farkı değil, ayrıca CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu ile arasındaki farkı da daha da belirgin hale getirdi. On yıllardır CHP’nin kurucu ideolojinin tesirinden çıkamaması, Kürt realitesini tamamen inkar etmese de bu sorunun çözümünde Türkiye’nin üniter-yapısı fetşizmi üzerinden bir siyaset geliştirmesi, CHP’nin Kürt seçmen nezdinde tam anlamıyla kabule karin bir yere sahip olmaması sonucunu doğurdu.

***

Bu tavır, CHP’nin başına geçen hemen her genel başkanın devam ettirdiği ya da ettirmek zorunda kaldığı bir gelenek olarak CHP’yi Kürt sorunu konusunda dünden bugüne hep marjinalize etti. Bu genel başkanlar silsilesine Kılıçdaroğlu’nu da eklemek hiçte yanlış olmayacaktır.

Kürt-Alevi yoğun bir bölgeden gelmesine rağmen, Kürt konusunda yer yer inkarcı ve HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda en az Erdoğan kadar iştahlı olan Kılıçdaroğlu, Kürtler ve İnce arasında hergün daha da belirginleşen hukuktan ötürü seçimlerden sonra bir takım baş ağrılarına düçar olacağa benziyor.

***

Şayet Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı için alacağı oy CHP’nin genel seçimlerde alacağı oydan fazla olursa, bu durum Kılıçdaroğlu için seçimlerden sonra büyük bir sıkıntı doğurabilir. Böyle bir durumda, partiden daha fazla oy almış olan İnce’nin partinin doğal lideri olduğu kabulü daha da yaygınlaşabilir ve doğal olarak Kılıçdaroğlu’nu istifa yada genel kurula gitmeye zorlayabilir. İşte tam bu noktada Kürtlerin İnce’ye verecekleri oylar Kılıçdaroğlu’nun bu anlamda kaderini belirleyecek en başat faktörlerden biri olarak karşımızda durmakta.

İnce’ye hangi Kürtler oy verecek?

Bu konuda kabaca üç sınıf Kürt seçmen profilinden bahsetmemiz mümkün. İlk olarak, HDP’nin özellikle radikal sol spektrumda ki bir takım isimleri toplumsal anlamda karşılığı olmadığı halde önemli yerlerden milletvekili adayı göstermesi ve bunu Kürt seçmenin rahatsızlığına rağmen yapması, bir takım Kürtlerin CHP’ye yönelmesine sebep olmuşa benziyor. Bu Kürtlerin bir kısmı genel seçimlerde yüzde on barajı kaygısından ötürü HDP’ye oy verecek olsalar bile, bir takım kamuoyu araştırmaları gösteriyor ki bu ‘küskün’ Kürtlerin önemli bir kısmı birinci turda da Muharrem İnce’ye oy verecekler.

İkincil olarak, Kürt coğrafyasının bir realitesi olması nedeniyle zaten bölgede CHP’ye uzun yıllardır oy veren küçükte olsa bir seçmen kitlesi var. Bu kitlenin İnce ismi ile daha da konsolide olduğunu ve belki de çok az fireyle İnce’yi destekleyeceklerine dair kamuoyunda onlarca analize rastlamak mümkün. Bu seçmen güruhunun önceki yıllara göre son derece az bir kayıpla CHP’nin yanı sıra İnce’yi destekleyecek olmaları, Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlık serüveni adına çok hayra alamet bir gelişme olmayabilir.

Son olarak, İnce’nin ikinci tura kalması durumunda ise Kürtlerin kahir ekseriyetinin zaten İnce’ye oy vereceğini HDP’nin parti sözcüleri, bölge insanı ile yapılan son dönem mülakatlar ve devam etmekte olan kamuoyu yoklamaları göstermekte.

Tüm bu etmenleri alt alta yazdığımızda şu genel kabule ulaşmamız mümkün. Muharrem İnce ikinci tura kalsın ya da kalmasın, başta Kürtler olmak üzere farklı toplumsal kesimlerden alacağı destek şayet CHP’nin genel seçimlerde alacağı oydan fazla olursa, bu durum Kılıçdaroğlu’nun koltuğunu çok ciddi anlamda sarsabilir ve seçimlerden sonra CHP yönetiminde bir değişiklik tartışmasını ateşleyebilir. Şüphesiz bu tartışma fitilini ‘’inceden inceye’’ ateşleyecek en başat faktör Kürtlerin Muharrem İnce’ye olan teveccühleri olacak.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin