Katarakt tamam ya glokom!

Dünyada görme kaybı sebepleri arasında katarakttan sonra ikinci sırada glokom yani göz tansiyonu geliyor. Sessizce ilerleyen göz tansiyonu, yaşam kalitesini bir anda düşürebiliyor. Gözde glokomun oluşturduğu hasar tespit edilip, hastalık kontrol altına alınmadığı takdirde geri dönüşü olmayan tablolara yol açabiliyor. Glokomun zamanla görme kaybına ve tedavi edilmezse körlüğe yol açabileceğine işaret eden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Bekir Sıtkı Aslan, görsel hasarın çoğunlukla geri döndürülemez olduğuna dikkat çekiyor. Bu sebeple glokomun “sessiz kör edici hastalık” olarak tanımlandığını söylüyor.

Her yıl iki milyondan fazla insan glokoma maruz kalıyor. Herkeste glokom gelişebilir, ancak 60 yaşın üstündeki insanlar, ailesinde glokom öyküsü olan kişiler veya diyabetliler daha yüksek risk altında. Glokom için mutlak bir tedavi yok. Ancak hastalık erken teşhis edilip tedaviye başlanırsa görme kaybı ve körlük önlenebiliyor. Kişinin yaşı ne olursa olsun, düzenli göz muayenelerini aksatmaması bunun için çok önemli.

Kimler risk altında ve neler yapmalı?

  • 40 yaşın altındaysanız, her iki ile dört yılda bir kontrol için göz hekimine başvurun. Yaş arttıkça muayene olma sıklığı artırılmalıdır.
  • 55 yaşından sonra her iki yılda bir gözlerinizi muayene ettirmelisiniz.
  • Ailede göz hastalıkları öyküsü ya da glokom riskinden endişe duymanız halinde mutlaka göz muayenesi olmalısınız.

Araştırmalar, yaşam biçiminin glokom riski üzerinde bir etkisi olabileceğini gösteriyor. Günde 1 porsiyon yeşil yapraklı sebze yemenin glokom riskini yüzde 30 düşürebileceği ispatlanmış. Buna ek olarak, şeker hastalığı gibi obezite ile ilişkili bozukluklar, glokom ve görme kaybı riskinde artışa neden olabilir. İdeal kilonun korunmasına özen gösterilmelidir, doğru diyet ve egzersiz planlaması çok önemlidir.

Masa başı çalışanlar 20-20-20 kuralını uygulayın

Bütün gün masa başında çalışıp bilgisayar ekranlarına bakanlar, gözlerini rahatlatmak için 20-20-20 kuralını uygulayabilirler. 20 dakikada bir 20 saniye 20 adım ileri bakmak göz yorgunluğunu azaltarak gibi göz içi basıncının da düzenlenmesine katkıda bulunabilir. Ayrıca ağırlık kaldırma veya yogadaki belirli pozisyonlar gibi belirli egzersizler göz basıncını artırabilir. Bu nedenle glokomun önlenmesi veya tedavi edilmesi için yeni bir egzersiz planına başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin