‘Kürtçe konuştuğu için’ vurulduğu söylenen genç hayatını kaybetti

Adapazarı’nda ‘Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğradığı’ belirtilen ve ağır yaralanan 19 yaşındaki Şirin Tosun, 40 gündür yoğun bakımda tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Tosun’un avukatı saldırganların Diyarbakırlılara hakaret ettiğini belirterek, bunun ırkçı bir saldırı olduğunu söyledi.

Daha önce Öz Diyarbakır firması muavin olarak çalışan Şirin Tosun ve arkadaşı Mustafa Zeren, mevsimlik tarım işçiliği yapmak için Sakarya’nın Karasu ilçesinin Paralı mahallesinde geldi. Tosun 21 Ağustos’ta yanındaki arkadaşı Mahsun Zeren ile birlikte saldırıya uğradı.

Zeren’in aktardığına göre saldırı şöyle gerçekleşti: M.S.V., Z.A., F.A., T.A., S.I. ve E.M. isimli kişiler, konuşarak yoldan geçen Şirin Tosun ve Mahsun Zeren’e “Ne bağırıyorsunuz yüksek sesle” diyerek sataştı. Altı kişi, iki gence ve Diyarbakırlılara ağır hakaretler etti.

Kendilerine bu şahıslar tarafından içki şişeleri atılmaya başlanınca Tosun ve Zeren kaçmaya başladı. Bu esnada Z.A. isimli kişi, üzerinde bulunan ruhsatsız tabancayla 2 el ateş edip, Şirin Tosun’u başından vurdu. Zeren, M.S.M isimli kişinin de bir süre kendisini kovaladığını ve “Kimseye bir şey söyleme, bunu kendi aramızda halledeceğiz” dediğini aktardı.

Ağır yaralan Şirin Tosun, olay yerine gelen sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.Jandarma ekipleri de kaçan saldırganları gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan üçü tutuklandı.

MA’nın haberine göre 40 gündür hastanedeki yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olan Tosun, dün gece yaşamını yitirdi. Tosun, Dicle’nin Kaygusuz Mahallesi’nde aile mezarlığında defnedildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin