Kürt milletvekili çekimser kaldı; İsveç Parlamentosu’ndaki kritik gensoru reddedildi

İsveç İçişleri ve Adalet Bakanı Morgan Johansson aleyhine ‘ülkede ölümcül silahlı saldırılar düzenleyen çetelere karşı başarısız olduğu’ iddiasıyla verilen gensoru reddedildi. Gensoru önergesi bir oy farkla kabul edilmedi.

Oylamanın sonucunu son anda çekimser kalan İran kökenli Kürt milletvekili Amineh Kakabaveh belirledi. Önergenin kabulü halinde, 11 Eylül’de yapılacak genel seçim öncesi İsveç siyasi bir krize sürüklenecekti.

349 üyeli İsveç Parlamentosu’nda önergenin kabulü için 175 milletvekilinin desteği gerekiyordu. Amineh Kakabaveh çekimser kalınca, önergeye destek veren vekillerin sayısı 174’te kaldı. 97 milletvekili önergenin reddi yönünde oy kullandı, 70 milletvekili çekimser kaldı, sekiz milletvekili oylamaya katılmadı.

BBC’nin aktardığına göre, bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh daha önce İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye’yle yürüttüğü müzakerelere ilişkin güvence almaması halinde önergenin kabulü yönünde oy kullanacağını söylemişti. Kakabaveh oylama öncesi yaptığı açıklamada İsveç hükümetinin kendisine istediği güvenceleri verdiğini ve bu nedenle çekimser kalma kararı aldığını açıkladı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin