Kritik toplantı öncesi BM’ye Türkiye uyarısı: ‘AKP iktidarının sundukları gerçeğin tam tersi’

Türkiye’deki insan hakları, Salı günü Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Evrensel Periyodik İnceleme Çalışma Grubu’nun gündemine gelecek.

İnternet üzerinden canlı yayınlanacak toplantı öncesi İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (HRW) internet sayfası üzerinden paylaştığı metinde Türkiye’nin üçüncü kez incelemeye alınmasının önemli olduğunu belirterek katılımcı ülkelerden Türk hükümetine baskı yapmalarını istedi.

HRW’nin açıklamasında gözden geçirme toplantısının “Türkiye’deki insan hakları krizi ve hukukun üstünlüğü konusunda yaşanan dramatik aşınmanın kabul edilmesi ve bu sorunun ele alınması için bir fırsat sunduğu” ifade edildi.

DW’nin aktardığı habere göre, açıklamada “Türkiye’de son dört yılda ifade özgürlüklerini barışçıl şekilde kullanan gazeteciler, aktivistler, insan hakları savunucuları ve hükümete muhalif olarak algılanan kişilerin bu faaliyetleri nedeniyle tutuklandıklarına” dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca bu kişilerin tutuklanmalarına terörle mücadele kapsamına giren ya da girmeyen geniş ve muğlak suçlamaların gerekçe gösterildiği vurgulandı.

“Mevcut durum hükümetin sunduğunun tam aksi”

HRW Avrupa ve Orta Asya direktörü Hugh Williamson da “cezaevinde tutulan ve yargılanmakta olan gazetecilerin, siyasetçilerin ve hükümete muhalif olarak algılanan kişilerin sayısının çok yüksek olmasının, hükümetin ülkedeki insan hakları durumuna ilişkin kamuoyuna yaptığı açıklamalarla büyük bir tezat oluşturduğunu” söyledi.Williamson, “BM’nin gözden geçirme toplantısına katılacak ülkeler, temel insan hak ve özgürlüklere riayet edilmesi konusunda ülkede yaşanan sert gerilemenin ele alınması ve gerçek reformlar yapılması için, Türkiye’ye acilen baskı uygulamalıdır” dedi.

HRW’den BM İnsan Hakları Konseyi’ne yapılan çağrıda, “ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin 15 Temmuz’daki darbe girişiminden bu yana aldıkları baskıcı önlemlerin çoğunun darbeye verilmiş meşru yanıtlar olduğunu öne sürerek bunları haklı göstermeye uğraştıkları” da ifade edildi.

Açıklamasında darbe girişiminin sorumlularının adaletin önüne çıkartılmasının önemli olduğunu vurgulayan HRW, ancak hükümeti eleştirenlere ve muhaliflere uygulanan baskıların bu amaca hizmet etmediğini, aksine bu amaçtan sapılmasına yol açtığını savundu.

“Kontrol ve denge mekanizmaları ortadan kalktı”

Darbe girişimi sonrası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudan ihraç edilen 130 binin üzerinde kişiye de dikkat çeken örgüt, söz konusu kişilerin geleceğinin belirsizliğini korumasını, HDP’nin seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmalarını, iş insanı Osman Kavala’nın hâlâ tutuklu olmasını, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancığlu’na sosyal medya paylaşımları nedeniyle hapis cezası verilmesini hak ihlallerine örnek olarak sıraladı. Açıklamada ülkedeki işkence iddialarının da soruşturulmadığı ifade edildi.

Açıklamada “darbe girişimi sonrası dönemde kontrol ve denge mekanizmalarını ortadan kaldıran bir başkanlık sistemine geçilmesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yetkilerinin arttığına” da işaret edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin