Köy muhtarı: Kılıçdaroğlu’na yumruk atan bizim köyden, diğer saldırganları tanımıyoruz

Akkuzulu köyü muhtarı Halil Kökmen

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, saldırıya uğradığı şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı’nın cenaze töreninin düzenlendiği Akkuzulu Mahallesi’nin (köy) muhtarı Halil Kökmen, yumruk atan kişiyi tanıdığını; ancak gruptaki diğer saldırganları tanımadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu’na yumruk atan kişinin Çubuk Akkuzulu Köyü’nden Osman Sarıgün olduğu belirlenmişti.

Osman Sarıgül

DHA’nın haberine göre Muhtar Kökmen, olayı şöyle anlattı: “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cenazeye geldiğinde namaz kılınmak üzereydi. O arada halk yuhalamaya, bağırmaya başladı. Cenaze namazını da halkın bağırmaları arasında kıldık. Namazdan sonra biz top arabasıyla önden mezarlığa çıktık. Kemal Bey daha arkadan geliyordu. Kılıçdaroğlu’nu yuhalayıp üzerine saldırmışlar. O arada arbede yaşanmış. Yumruk atan bizim köyümüzden biri, olayda 5-6 kişi daha var. Onlar tanıdık değil, bu köyden değil.”

Mont ve şapka verelim dedik kabul etmedi

Kılıçdaroğlu’nun, Rahim Doruk’un evine sığındığını hatırlatan Kökmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sonra vatandaşlar oraya toplandı. Ben olaylar sırasında mezarlıktaydım, telefon ettiler, mezarlıktan geldim. Vatandaşları dağıtmaya çalıştık; ama daha çok toplandılar. O arada Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar geldi.

Evde normal sandalyede oturuyordu. Bir sıkıntısı yoktu. Köyüm adına Kemal Bey’den özür diledim ve bunun bir provokasyon olduğunu söyledim. Kemal bey de herkesin acılı olduğunu söyleyerek, ‘Olur, acıyla olabilir; ama beni yıldıramazlar. Şehit cenazelerine de katılacağım, vatandaşlarımla da konuşacağım, buluşacağım’ diye konuştu.

Kemal bey evden çıkmadan önce onu kamufle etmek için ‘mont ve şapka verelim’ dedik; ama kabul etmedi. ‘Ben böyle çıkacağım’ dedi. Bu şekilde de evden çıktı.”

Bizim köyümüzden kimse yapmaz bunları

Cenazede neredeyse 10 bin kişi olduğunu söyleyen muhtar Halil Kökmen, “Şehit köyümüzün; ama bu olay köyümüzün değil. Aile için bu ikinci şehit oldu. Annesinin ağabeyi de 1993 yılında şehit olmuştu. Bu da ikinci şehit acısı oldu. Ailesi benim akrabam aynı zamanda. İlk haberi de ben vermiştim. Şu anda hiçbir şey düşünemiyorlar, çok üzgünler. 2 çocukları vardı, biri şehit oldu.” diye konuştu.

Köylülerden Kaya Küçük, Kılıçdaroğlu´na yapılan saldırının ve köyün adının bu şekilde çıkmış olmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Olayın bir provokasyon olduğunu ifade eden Küçük şunları söyledi:

“Kılıçdaroğlu’na yapılan doğru değil; ama içinden birkaç provokasyoncu çıkıp, köyümüzün de adını kötüleyerek, bizleri de kötüleyerek bu hale getirdiler. Olmaması gerekiyordu. Bizim acımız büyük, şehidimiz var. Biz onunla ilgileniyoruz şu anda. Muhakkak bu köyden değiller, zaten bizim köyümüzde kimse yapmaz bunları.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin