Kötü geleneğimiz: Milli marş ıslıklamak 

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Euro 2020 yolunda Fransa ile grup liderliği maçına çıkacağız. Fransa’nın deplasmanda İzlanda’yı yenmesi, Türkiye’nin de Arnavıtluk’u 90. dakikada bulduğu golle geçmesi iki ülkeyi grupta favori konumuna getirdi. Fransa deplasmanından puanla döndüğümüz takdirde Euro 2020 yolu sonuna kadar açılmış olacak. Maç kadar önemli hale gelen bir konu ise; Türk seyirciler.

UEFA kuralları gereği maçın oynandığı stadın yüzde 5’lik bölümü misafir takımın seyircisi için ayrılıyor. Batı Avrupa’da yaşayan yaklaşık 5 milyon Türk vatandaşı, milli maçlarda Türkiye’ye destek için tribünlerdeki yerini alıyor. UEFA’nın yüzde 5’lik dilimini kat be kat aşan Türk seyircisi tribünlerde oluyor. Ev sahibi ülkenin bulunduğu tribünlerden bilet alan Türkler, özgürce A Millileri desteklerken herhangi bir tepki görmüyor. Hele Almanya ile oynadığımız maçlarda, Türk taraftar sayısı daha fazla oluyor. Mustafa Denizli döneminde Almanya ile Münih’te oynadığımız bir maç sonrası Alman basını, ‘Türkiye’nin en büyük stadı; Münih Olimpiyat Stadı’ manşetini atmıştı. Hazırlık maçı olması nedeniyle tribünlerin yarıdan fazlasını Türk seyirciler doldurmuştu.

Gerek A Milli Takım gerekse Türk kulüplerinin maçlarında tribünlere akın eden Türklerin sportmenlik sicili ise maalesef oldukça bozuk. Mesela, yasak olan meşaleleri stada sokmakla övünürüz. Olay çıkarmayı severiz. Türk kulüplerinin hazırlık maçlarında ise çizgiyi oldukça aşarız. Bazı maçlar seyirci taşkınlığından dolayı 90 dakikayı görmeden biter. Maç bittiğinde ise tribünlerden sahaya insan seli akar. Güvenlik yetersiz kalır. Çareyi bulmak zor olmaz. Almanya ve Avusturya gibi ülkeler, Türk kulüplerinin topraklarında hazırlık maçı oynamasına yasak getirdi. Güvenlik tedbirleri taşkınlığa engel olmayınca yasakla sonuç alındı.

Bir diğer hastalığımız ise, milli marş ıslıklamak. Fransa ile Konya’da oynadığımız maçta misafir takımın milli marşını alıkşanlığımız gereği ıslıklamıştı. 2-0 kazandığımız maçta Fransa milli marşının ıslıklanması tepki çekmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız Cumhuriyetin sembollerinden olan milli marşın ıslıklanmasının “kabul edilemez” olduğunu söylemişti. Ayrıca Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, Fransız milli marşının protesto edilmesine üzüldüğünü ifade ederken, Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin lideri Marine Le Pen de ceza verilmesini istemişti.

Danimarka milli takımının maçlarını yaklaşık 25 yıldır takip ederim. Milli maçlara Galatasaray’ın UEFA Kupası’nı kaldırdığı Parken Stadı ev sahipliği yapar. Milli marşlardan önce stat hoparlöründen ‘Misafir takımın milli marşına saygı, Parken Stadı’nın geleneklerinden biridir’ anonsu yapılıyor. Bunca yıldır bir kez bile rakip takımın milli marşının ıslıklandığına şahit olmadım. Sadece Fransız milli marşını ıslıklamıyoruz. Moldova ile yaptığımız maç öncesinde de kötü geleneğimizi sürdürüp, rakip ülkenin milli marşını ıslıklamıştık.

Batı Avrupa’da yaşayan Türkler bu kötü geleneği bulunduğu ülkeye taşımakta bir beis görmüyor. Yıllarca yaşadığı ülkenin milli marşını gönül rahatlığıyla ıslıklamaktan adeta mutluluk duyuyor. Sonra kalkıp, yabancı düşmanlığının arttığından dem vuruyoruz. Yaşadığı ülkenin milli marşına bile tahammül edemeyen bir topluluktan bahsediyoruz. Abarttığımı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İki kez Danimarka – Türkiye maçında bunu yaşadım. Danimarkalılar, İstiklal Marşı’na saygı duyarken, Türkler sıra Danimarka milli marşına gelince ıslıklayıp, stadın ortamını bozmuştu. Basın tribünündeki Danimarkalı meslektaşlarım, ‘Çok yazık ve üzücü’ yorumlarını yapmıştı.

Konya’da milli marşlarını ıslıkladığımız Fransa ile bu akşam Paris’te oynayacağız. Türk taraftarlar için ayrılan bilet sayısı 3200. Ancak bu rakamın çok üstünde statta Türk seyircisi olacak. Türkiye’nin Suraye’nin kuzeyine gerçekleştiği Barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı, statta gergin bir atmosfer olacaktır. Fransa, operasyona karşı çıkan ülkelerin başında geliyor. Fransız polisi gerekli güvenlik önlemlerini mutlaka olacaktır. Fransa Futbol Federasyon Başkanı Noel La Graet, Türkiye maçı için gereken güvenlik önlemlerini aldıklarını belirtikten sonra “Konya’daki ilk maçta milli marşımızı ıslıklamışlardı. Pek sportmence davrandıklarını söyleyemeyiz. Bu maç öncesi Türk yetkililerle konuştuk ve taraftarların davranışları konusunda uyarılarda bulunduk” dedi. Umarım, maç gergin bir havada geçmez. Ve yine umarım; zaten kötü olan Avrupalı Türklerin karnesine bir zayıf not daha eklemez.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin