Koşulsuz Adalet Maratonu’nun 6. gününde pedallar, Mustafa Kabakçıoğlu ve hasta tutuklular için çevrildi

‘Umut İçin Pedal Çevir’ sloganıyla 850 kilometre sürecek olan Koşulsuz Adalet Maratonu devam ediyor. Maratonun 6. gününde ulaşılan 11.şehir olan Wiesbaden’de, tek başına kaldığı karantina hücresinde beyaz bir sandalye üzerinde can veren Mustafa Kabakçıoğlu anısına tohum ekildi. Aynı zamanda diğer hasta tutuklular anıldı.

Eyalet Parlamentosu’nun önündeki eylemde konuşan gazeteci Sevinç Özarslan, “Mustafa Kabakçıoğlu Giresun Emniyet Müdürlüğü’nde Komiser Yardımcısı iken 1 Eylül 2016 tarihinde KHK ile mesleğinden ihraç edilip cezaevine konulan ve tutukluluğunun 4.yılında hücresinde tek başına vefat etmişti. Mustafa Kabakçıoğlu’nun vücudundaki uyuşmaların artması üzerine kurum doktoru kendisini hastaneye sevk etmek istese de sevk gerçekleşmemiş ve hasta hiçbir müdahale olmaksızın ölüme terkedilmiştir” dedi.

Koşulsuz Adalet Hareketi içinde yer alan ve 15 Temmuz sonrası hukuksuz bir şekilde  avukatlık ruhsatı iptal edilen Bilal Durmuş ise “Bugün Mustafa Kabakçıoğlu, Ali Boçnak, Mevlüt Öztaş, Turan Özcerit, Sıtkı Bektaş ve cezaevlerinde ölümcül hastalıklarına rağmen tahliye edilmeyen, adeta ölüme terkedilen bütün mahkumlar için burada toplandık. Cezaevi şartlarında yaşamayacak insanların cezaevlerinde ölümle bir başlarına bırakılmalarını ve yaşanılan acılar bir daha yaşanmasın istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Son olarak, “Umut İçin Pedal Çevir” sloganıyla Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde başlattıkları maratonda grup üyeleri hak ihlallerine uğrayan bütün insanları bir kere daha hatırlatarak onlar adına tohum ektiler. Yaşanan ihlallerin engellenmesi adına bir şeyler yapabilecek her kurumu ve temelde her bireyi harekete geçmeye çağırdıklarını belirttiler.

Basın açıklamasının ardından aktivistler bisikletleri ile Heidelberg’e doğru yola çıktılar.

MARATON AİHM ÖNÜNDE SON BULACAK

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (Strazburg) önünde sona erecek maraton kapsamında 15 farklı şehirden geçilerek, Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için simgeleşmiş isimler anısına 10 farklı şehirde tohumlar ekiliyor.

Koşulsuz Adalet Maratonu’nun sonraki güzergahları ve eylem planı şöyle:

*Heidelberg’te Gezi Direnişinde polis şiddetiyle hayatını kaybeden insanlar için Berkin Elvan anısına, (29.09.2021, Saat: 15:00 – Konum: Alte Brücke Heidelberg)
*Karlsruhe’de Zorla kaybedilen ve yüzlerce gündür haber alınamayan kayıplar için Gülistan Doku anısına, (30.09.2021, Saat: 13:00 – Konum: Schloss Karlsruhe – Schlossplatz)
*Strasbourg’ta Faili Meçhul cinayete kurban edilenler ve ötekileştirilen azınlıkların hatıralarına sahip çıkmak için Hrant Dink anısına, (01.10.2021, Saat: 12:00 – Konum: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) olmak üzere birçok konuda farkındalık oluşturmak ve bu kişilerin anılarını yaşatmak için tohumlar ekilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin