Koşulsuz Adalet Hareketi üyesi avukatlardan AİHM’e siyah çelenk

AİHM’in avukat başvurucuların dosyalarında halen karar vermemesi ve Türkiye’deki avukatlar üzerinde uygulanan siyasal baskılara tepki olarak 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde AİHM binası önüne siyah bir çelenk bırakıldı.

Avrupa’da yaşayan Türkiyeli avukatlar tarafından oluşturulan Koşulsuz Adalet Hareketi, savunmaya karşı yürütülen operasyonları ve siyasal baskılara dikkat çekmek amacıyla 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde eylem gerçekleştirdi. “Harekete Geç!” sloganıyla her hafta AİHM önünde nöbet tutan Koşulsuz Adalet Hareketi üyeleri, Türkiye’de yaşanan farklı insan hakları ihlallerini gündeme getiriyor.

İlk nöbetlerini 27 Kasım 2020’de başlatan hareket üyeleri, AİHM önündeki 9. nöbetlerinde, 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde Türkiye’de avukatlar üzerindeki baskı politikalarına dikkat çekti.

Halen cezaevlerinde tutuklu olan 146 avukatı temsilen AİHM binasının girişine siyah çelengin yanısıra 146 adet de karanfil bırakıldı. Nöbet eyleminde, çeşitli cezaevlerinden ve halen yargılanmakta olan avukatların gönderdiği mesajlar da okundu. Tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı, “Mesleğin onurunu direnen avukatlar koruyor, koruyacak. Mesleğin geleceğini de yine direnenler belirleyeceklerdir. Direnen avukatlar oldukça da başaramayacaklar. Asla teslim olmayacağız, geçecek ve biz kazanacağız” mesajı gönderdi.

AİHM binasını önünde nöbet tutan avukatlar Türkiye’de cezaevlerinde tutuklu olan 146 avukatın serbest bırakılmasını istedi.

Eylemde, 2011 yılında 47 avukatın gözaltına alınmasıyla başlayan avukatlara yönelik toplu operasyonların Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde zirveye ulaştığına dikkat çekildi. Bu operasyonlar kapsamında son 10 yılda yaklaşık 2 bin avukat hakkında “terör” suçlamasıyla soruşturma başlatılırken, 600’den fazla avukatın tutuklandığı ve 441 avukat hakkında toplamda 2 bin 728 yıl hapis cezası verildiği aktarılarak, İstanbul Silivri Cezaevinde adil yargılanma talebiyle açlık grevine başlayan Avukat Ebru Timtik’in 238 günün sonunda hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

2020-2021 Adli Yargı yılı açılışında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlara yönelik “Önümüzdeki dönemde avukatlıktan teröristliğe uzanan bu kanlı yolun önünü kesmek için gerekeni yapacağız” sözlerinden sadece birkaç gün sonra başta Ankara (55), İzmir (33), Diyarbakır (24) ve Bursa (3) olmak üzere birçok ilde toplamda 115 avukat hakkında farklı tarihlerde gözaltı kararı verildiği belirtildi.

”BÖYLESİ HUKUKSUZLUK ORTAMINDA KULAKLARIMIZI TIKAMAYIZ”

Hareket üyelerinden Avukat Ersel Musmul, “Her gün Türkiye’den gelen akıl almaz haberlere tanıklık ediyoruz. Bundan daha kötüsü olamaz, dediğimiz her seferinde, ne yazık ki hâlâ bir şekilde bizi şaşırtmayı başarabiliyorlar. Böylesine bir hukuksuzluk ortamında kulaklarımızı tıkayıp hayata devam edebilmek oldukça zor.” dedi.

İnsanlık dışı uygulamaların olmadığı, insan hakları ve evrensel hukuk ilkelerinin egemen olduğu, keyfilikten uzak bir adalet sistemi talep ettiklerini ifade eden Musmul, bu amaçlarına ulaşabilmek için ise gerek bireysel mağduriyetleri, gerekse genele yayılan hukuksuz uygulamaları, farklı enstrümanlarla yurt içi ve yurt dışında duyurmaya çalışarak, kişi ve kurumları bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak için çaba sarf ettiklerini belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin