Kosova’da MİT’in kaçırdığı öğretmenler havaalanına böyle getirildi

Kosova istihbaratı tarafından kaçırılıp MİT’e teslim edilen 5 öğretmen ve 1 doktorun akibetinde hala net haber alınamıyor. Zorla kaçırılan eğitimcilerin Büyükelçilik binasından Priştina Havalimanı’na getirildiğini gösteren görüntüler ortaya çıkı.

Görüntüde kaçırılan öğretmenlerin elleri kelepçeli olarak Kosova havalimanına alındıkları görülüyor. Eğitimcilerin hâlâ eski havalimanı binasında kargo bölümü olarak kullanılan yerde tutulduğu belirtiliyor.

OMBUDSMANLAR İÇERİ ALINMADI

Bunun üzerine harete geçen Kosova’da görev yapan 2 ombudsman kargo binasına girmek istedi. Fakat polisler tarafından buraya girmelerine izin verilmedi.

Arama için sadece yeni binaya izin verildi. Burada Avrupa Birliği (AB) Kosova Hukuk Düzeni Misyonu (EULEX), toplum avukatı ve BM avukatı arama yaptı. Fakat burada birşey bulunamadı. Okul yönetimi tarafından eski binada da arama yapılması talebi ise avukatlar tarafından kabul edilmedi.

EKREM DUMANLI: ÖĞRETMENLERİ KAÇIRACAĞINA, PKK’NIN ELİNDEKİ MİT’ÇİLERİ KURTARIN

Görgü tanıklarına göre Priştina Havaalanında tutulan öğretmenlerin kaçırılma operasyonuna tepki gösteren Gazeteci Ekrem Dumanlı, AKP iktidarının Türkiye’yi uluslararası hukuk önünde zora soktuğunu söyledi. ‘Türkiye’yi ‘haydut devlet’ statüsüne soktuğunuzu anlamıyor musunuz?’ diye sordu.

Adam kaçıran kosnsolosun da masum insanların kaçırılması talimatını verenlerin de bir gün mutlaka hesap vereceğini hatırlatan Dumanlı, öğretmen kaçıran MİT’e ise şöyle seslendi: ‘Mesleği eğitim olan 6 masum öğretmeni kaçırmaya utanmıyor musunuz? Becerebiliyorsan PKK’nın elindeki 2 üst düzey personelini kurtarsana…’

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin