Kosova Başbakanı Erdoğan’a cevap verdi; Başsavcı soruşturmalar için düğmeye bastı

Kosova’da eğitimcilerin kaçırılmasında parmağı olanlara ilişkin Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, soruşturmalar başlatıldığını söyledi. Haradinaj, Türkiye Cumhurbaşkanı’na Kosova’nın içişlerine karışmasına izin vermeyeceğini söyledi.  Kosova başsavcısı Aleksandër Lumez ise  “Kosova istihbaratı bize hiç bir bilgi vermedi, bu kişiler Kosova için tehlikeli olabilir buna ancak hukuk ve mahkemeler karar verebilir. Bu hukuki yol izlenmedi” dedi. Bugün soruşturmaları başlatacağını açıkladı.

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, kaçırılmalar nedeniyle Kosova İstihbarat Ajansı-AKI Şefi ve İçişleri Bakanı’nı görevden alması nedeniyle AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine de cevap verdi.

Kosovahaber‘in haberine göre, Haradinaj, Kimsenin Kosova’nın içişlerine karışmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Arnavutların geleneğinde başkalarının içişlerine karışmanın olmadığını belirten Başbakan Ramush Haradinaj, “Ben hiçbir zaman Türkiye’nin içişlerine karışmadım. Evdeki işlerimizden kimse sorulmaz. İstediğimiz zaman kendimiz yaparız. Bunu herkes bilsin.” dedi.

SORUŞTURMALAR BAŞLIYOR

Öte yandan Kosova’da tutuklanan 6 Türk vatandaşı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Kosova başsavcısı Aleksandër Lumez, “Kosova istihbaratı bize hiç bir bilgi vermedi, bu kişiler Kosova için tehlikeli olabilir buna ancak hukuk ve mahkemeler karar verebilir. Bu hukuki yol izlenmedi, yarın soruşturma başlayacak.” dedi.

Gazeteci Adelina Sfishta’nın sosyal medya hesabından duyurduğu bilgiye göre, Lumez’in, “6 Türk vatandaşının sınırdışı edilmesi ile ilgili hangi seviyede ve kim suç işlemişse biz hukuki açıdan gereğini yapacağız. Bu çerçevede, Kosova içişleri bakanı ve İstihbarat Ajansı-AKİ müsteşarı ve diğer bürokratlar soruşturmaya tabi tutulacaktır” dediği öğrenildi.

‘KOSOVA’NIN AB SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLENECEK’

Sfishta, Avrupa Parlamentosu eşbaşkanının Yeşiller grubundan Rebecca Harms Kosova’nın AB değerlerine aykırı olarak 6 Türk vatandaşını hukuksuz sınırdışı etmesi nedeniyle AB sürecinde bloke edilsin diye açıklamada bulunduğunu belirtti. Olayın Kosova-AB sürecini olumsuz yönde etkileyeceği tahmin ediliyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin