Koronavirüs, sarımsağı uçurdu!

HABER | İLKER DOĞAN

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Kovid-19 adı verilen virüs, Türkiye’de gıda fiyatlarının da artmasına neden oldu. Sosyal medyada ‘koronavirüse iyi geldiğine’ dair paylaşımlar sarımsağın fiyatının da katlanmasını sağladı. Halk pazarında iki hafta önce 30-35 TL’den satılan meşhur Kastamonu sarımsağının fiyatı geçtiğimiz hafta 50, bu hafta ise 70 TL’ye yükseldi.

Çin’de hayvan pazarından yayılan ve 118 ülkeye yayılan Covid-19 virüsü, küresel ekonomiyi de yerle bir etti. İşsiz rakamlarına dünya genelinde milyonlarcası eklendi. Özellikle gıda fiyatları arttı. İnsanlığı tehdit eden bu yeni virüsün ve neden olduğu Kovid-19 hastalığının henüz bilinen bir tedavisi veya aşısı yok. Ancak internet sitesinde çok sayıda hurafeye rastlamak mümkün. Bunlardan biri de doğal bir antibiyotik olarak kabul edilen sarımsağın, bağışıklık sistemini güçlendirerek virüse yakalanmayı engelleyeceği iddiası…

Sarımsak genel olarak mikroplara karşı etkili olabilen bazı özellikler taşıyan sağlıklı ve tüketilmesi önerilen bir sebze. Ancak şu ana kadar sarımsak yemenin insanları Covid-19 virüsünden koruduğuna dair şu ana kadar hiçbir kanıt yok.

İKİ YILDA FİYATI YÜZDE 700 ARTTI!

Söylenti sarımsağın fiyatının da sadece iki haftada yüzde 100 artmasına neden oldu. İki hafta önce halk pazarında 30-35 TL’den satılan Kastamonu sarımsağı, geçtiğimiz hafta 50 TL’ye fırladı. Ancak orada da durmadı ve bu hafta 70-80 TL’ye çıktı. 2018 yılının haziran ayında aynı sarımsağın kilosu sadece 10 TL’ydi! 2019 yılı haziran ayında 20 TL’ye çıktı. Sarımsağın kilogram fiyatı iki yılda yüzde 700 artmış oldu. Geçtiğimiz haftalarda TÜİK, 2019 yılına ilişkin bitkisel ürün fiyatları ve üretim değerlerini açıklamıştı. Sebzeler grubunda bir önceki yıla göre en fazla artış gösteren ürün, yüzde 70,88 ile sarımsak olmuştu.

YILLIK ÜRETİM 140 BİN TON CİVARI

Ziraat Mühendisleri Odası’nın rakamlarına göre, Türkiye’de yaklaşık 130 bin dekarı kuru, 20 bin dekarı taze tüketime yönelik olarak toplam 150 bin dekarı aşan alanda sarımsak üretimi yapılıyor. Türkiye’nin yıllık sarımsak üretimi ise 140 bin ton civarında. Kişi başı sarımsak tüketimi ise 1.5-2 kg arasında. Tüm dünyada sarımsak üretimi ise yıllık 28 milyon ton civarında. Üretimin yaklaşık yüzde 80’i Çin tarafından gerçekleştiriliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin