Koronavirüs Endonezya’da dini vecibelere engel değil!

Tr724 HABER MERKEZİ | JAKARTA

Tüm dünyada olduğu gibi Endonezya’da da koronavirüs sebebiyle kapatılan camiler kısmen ibadete açıldı. Antiseptik ilaç püskürten özel kabinlerlerdeilaçlanan cenaat teker teker camiye alınıyor. Kabinlerin başındaki görevliler insanları yönlendiriyor.

Endonezyalılar mecburi bir durum olmadıkça beş vakit namazı aileleriyle birlikte camilerde kılma adetine sahip. Dünyanın en kalabalık müslüman nüfusüna sahip ülkesi olan Endonezya’da camilerin kapatılması bu sebeblee çok büyük tepkilere sebep olmuştu.

Devletin resmi olarak ilan etmediği ama uygulamaya zorladığı karantinanın süresi 2 haftayı geçince halk namazını evlerde kılmak zorunda kalmıştı.

Özel kıyafetlerle cenaze namazı

Korona virüsü sebebiyle vefat edenlerin cenaze namazlarının kılınmaması ve gerekli dini vecibelerinin yerine getirilmemesi Türkiye’de de tartışma konusu olmuştu. Dini vecibelerinin yerine getirilmesini isteyen cenaze sahipleriyle hastane çalışanları arasında tartışmalar yaşanmıştı. Endonezya’da cenaze namazları hastanede kılınıyor. Dini hassasiyete sahip  Endonezyalılar gerekekli tıbbi korunma şartlarına riayet ederek ölenlere son vazifelerini yapıyor.

Endonezya’da yol ortasında ölümler

Koronavirüs ile mücadeleye geç başlayan Endonezya’da artık yol ortasında ölümler yaşanıyor. Sokağa çıkış yasağının olmadığı ama evden çıkmamanın tavsiye edildiği ülkede Kovid-19 virüsü enfekte sayısı ve buna bağlı ölümler her geçen gün artıyor. Özellikle maddi durumu iyi olmayıp, çalışmak zorunda kalan insanların yol ortasında düşüp ölmesi çok trajedik görüntülerin çıkmasına sebeb oluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin