Koronavirüs, batığı ortaya çıkardı!

TR724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

Bütün dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs, Türkiye ekonomisinin nasıl bir çıkmazda olduğunu da gözler önüne serdi. Avrupa ülkeleri ardı ardına esnaf ve hane halkına yönelik ‘ekonomik önlem paketleri’ açıklarken, Türkiye belli bir yaşın üzerindeki vatandaşlara ücretsiz kolonya ve 1 TL’lik maske dağıtacağını duyurdu.

Tepkiler üzerine ikinci bir paket daha açıklandı. Bu paketin büyüklüğü ise 2 milyar TL, yani yaklaşık 300 milyon dolardı! 2 milyon aileye biner lira dağıtılacağı söylendi. Esnaf ve işsiz kalan vatandaşlara yönelik yine hiçbir destek yok. Paranın hangi ailelere dağıtılacağına da bakanlık karar verecek. Halbuki başta AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, bütün iktidar temsilcileri Türkiye’nin ‘süper güç’ olduğunu söylüyor.

Türkiye yıllardır ‘hamaset’ siyasetiyle yönetildi. Ancak her ay bir öncekinden daha kötü oldu. Ve Çin’den gelen virüs, Türkiye ekonomisinin ‘batık’ olduğunu bütün dünyaya gösterdi. Binlerce esnaf bir anda kepenk kapattı. İşsizlere sadece 2 haftada binlercesi eklendi. Türkiye’nin kasasını boşaltan iktidar ise yaşananları ‘film’ izler gibi izliyor. İnsana dokunan tek bir önlem bile alınmıyor, zira kasada para yok! Virüsle mücadele için acilen sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gerekiyor. Ancak ihtiyat akçesini bile ‘yandaş’ müteahhitlere aktaran AKP rejimi, sadece ‘ekonomik’ kaygılardan dolayı ‘sokağa çıkma yasağı’ ilan edemiyor. Ekonomik kaygılar, toplumsal sağlığa tercih ediliyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bini aştı, 14 bine doğru hızla ilerliyor. Çin’in Wuhan kentinde çıkan virüs, bütün Avrupa’yı kasıp kavuruyor. İtalya’da ölenlerin sayısı 5 bine, İspanya’da ise 2 bine dayandı. Fransa’da ise önceki gün itibariyle 600’e yakın ölüm vakası açıklandı. Türkiye’de ise ‘resmi’ açıklamaya göre vaka sayısı 947. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre ise 7 hafta içinde 21 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. Ancak iddiaya göre rakamlar çok daha yüksek.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

ABD’DEN 1,2 TRİLYON DOLAR BÜTÇE

Yeni tip koronavirüs, küresel ekonomiyi de vurdu. Dünya Sağlık Örgütü’nün gecikmeli de olsa ‘küresel salgın’ olarak tanımladığı virüs, ülkelerin ekonomilerini de sarstı. 21 Şubat’tan bu yana virüsle boğuşan ve ölü sayısı 5 bine dayanan İtalya’da, 25 milyar Euro’luk önlem paketi uygulamaya konuldu. En büyük paket ise ABD’ye ait. ABD koronavirüs ile mücadele için 1 trilyon dolarlık bir teşvik paketi açıkladı. ABD’nin ikinci ve üçüncü teşvik paketleri de hazır. Ve bu paketler tamamen hane halkına ve vatandaşlara yönelik para akışını kapsıyor. Her haneye 1.000 dolar aktarılacak.

ALMANYA FELAKETİN FARKINDA

Yeni tip koronavirüsü en fazla ciddiye alan ülkelerden biri de Almanya. ABD’den sonra korona virüsle mücadele en büyük bütçeyi Almanya ayırdı. İşçi haklarını garanti altına alındı.  15 Mart’ta açıklama yapan Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ilk etapta 614 milyar dolar değerinde krediyi garanti edeceklerini söyledi. Altmaier, “Biz siyasi irade ve para eksikliği yüzünden başarısız olmayacağımıza söz veriyoruz. Bu hiçbir sağlıklı şirketin ve işçinin sorun yaşamayacağı anlamına geliyor.” ifadesini kullandı.

FRANSA’DAN SADECE İŞSİZ KALANLARA 45 MİLYAR EURO!

Fransa’da da ölümler ve vaka sayısı her geçen gün artıyor. Ülke genelinde serbest dolaşım geçtiğimiz hafta yasaklanmıştı. Fransa’da hayat neredeyse durma noktasına geldi. Fransız hükümeti şirketlere 300 milyar euro değerinde banka kredisi sunacaklarını vergi ve sosyal güvenlik primi ödemelerinin erteleneceğini duyurdu. Fransa ayrıca işsizler için de 45 milyar Euro’luk bir bütçe ayırdı. Bu para doğrudan işsiz kalan Fransızlara aktarılacak.

KANADA: SİZ SAĞLIĞINIZI DÜŞÜNÜN, PARAYI BİZ BULURUZ

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun koronavirüsü için açıkladığı önlem paketi ise 83 milyar dolar büyüklüğündeydi. Trudeau, Kanadalılara şöyle seslenmişti geçtiğimiz hafta: “Siz parayı düşünmeyin. İşimi kaybeder miyim diye korkmayın. Siz sağlığınızı düşünün, para bizim işimiz. Size destek için 83 milyar dolar ayırdık. Bu da milli gelirimizin ancak yüzde 3’ü.”

İSPANYA, 200 MİLYAR EURO AYIRDI

İspanya, OHAL ilan etmişti. Destek paketinin tutarı 200 milyar euro. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, bu rakamın ülkenin toplam milli gelirinin yüzde 20’sine tekabül ettiğini söylemişti. Sanchez ayrıca, yaşlı ve tehlike altındaki kişilerin bakımı ile işletmelerin ödemeleri için de 600 milyon euro üzerinde bir bütçe ayırdıklarını anlattı.

700 BİN FİRMAYA 10’AR BİN STERLİN!

İngiltere de ‘sürü bağışıklığı’ stratejisinden vazgeçti ve bir ekonomi paketi açıkladı. Buna göre, büyük şirketlerden hisse alınacak. Ayrıca, turizm-hizmet sektörünün vergileri 2020’de kaldırılacak. Bütün bunlara ek olarak en küçük 700 bin firmaya 10’ar bin sterlin nakit para verilecek. Nihayet konut kredisi ödemeleri üç ay ertelenecek. İngiltere’nin açıkladığı paketin değeri ise 362 milyar sterlin yani 412 milyar dolar.

TÜRKİYE’DEN SADECE 300 MİLYON DOLAR!

Türkiye ise 15 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı virüsle mücadele için. Halka dokunan hiçbir kalem yoktu pakette. Sadece en düşük emekli maaşının 1.500 TL olacağı belirtiliyor. Bugünkü Türkiye şartlarında 1.500 TL ile geçinmek mümkün mü? Elektrik, su, doğalgaz ve gıda maddelerindeki vergiler olduğu gibi duruyor. Sadece 2 haftada binlerce işyeri kapandı, on binlerce yeni işsiz var. Ancak ne esnafa ne de işsiz kalanlara yönelik hiç bir düzenleme yok. Tepkiler üzerine ek 2 milyar TL ayrıldığı açıklandı, yani yaklaşık 300 milyon dolar. Yaklaşık 2 milyon aileye aylık biner lira verileceği belirtildi. Bu aileleri ‘bakanlık’ belirleyecek.

TAYYİP ERDOĞAN ORTALIKTA YOK!

İşler Türkiye açısından hiç de iyi gitmiyor. Türkiye, virüsün en etkili olması beklenen ülkelerden biri olarak görülüyor zira artış hızı İtalya’dan bile yüksek seyrediyor. Ancak her konuda bir sözü olan Erdoğan, 10 gündür sadece bir kez çıktı ekranlara. 18 Mart’ta ücretsiz kolonya ve maske müjdesi verdi. O günden beri yine ortalarda gözükmüyor. En son Miraç kandili nedeniyle görüntülü bir mesaj yayınladı. “Sokağa çıkmayın.” dedi. Tavsiyelere uyulmasını istedi.


Rakamlarla Türkiye ekonomisi

Türkiye’de temel sorun iktidar temsilcilerinin gerçeklikle bağlarını tamamen yitirmiş olmaları. Daha birkaç gün önce Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak, ‘Türkiye ekonomisi için şu anda bir risk görmediğini’ söyleyebildi. Albayrak’ın ‘risk görmediği’ ekonomiye dair bir kaç rakam verelim;

-Sadece 2019’da 114 bin 977 esnaf kepenk kapattı. Aralarında büyük markaların bulunduğu yüzlerce firma konkordato ilan etti. Buna bağlı olarak üretim azaldı, işsizlik arttı, istihdam oranı düştü. Sanayi üretimi azaldı.

-TÜİK’in ‘İşgücü İstatistikleri 2019’ verilerine göre, işsiz sayısı geçen yıl 2018’e göre 932 bin kişi artarak 4 milyon 469 bin kişi oldu. DİSK-AR’a göre gerçek işsiz sayısı 7 milyonun bile üzerinde. 2002 yılında işsiz sayısı 2,4 milyondu.

-Milli gelir 2009’un altına düştü. 2012-2013 yıllarında 12 bin dolara kadar çıkan kişi başına milli gelir, 8 bin dolar seviyelerine indi. TL, dolar karşısında eridikçe eridi.

-2019 Ocak-Ağustos ayları arasında işsizlik sigortasına başvuran kişi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48,8 arttı. Söz konusu tarihte 903 bin 759 işsiz, işsizlik sigortasından faydalanmak için başvuruda bulunmuşken, geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu sayı 1 milyon 345 bin 59’a çıktı.

-2009 yılında 20 milyar TL olan toplam batık kredi hacmi büyüdükçe büyüdü. BDDK verilerine göre, batık kredilerin toplamı Kasım 2018-Kasım 2019 arasındaki son bir yılda yüzde 41 artarken, batan kredi miktarı ise 142 milyar TL’ye ulaştı.

– AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında vatandaşın 6,6 milyar lira olan banka borcu bugün 520 milyarı aştı. Millet gırtlağına kadar borca batmış durumda. TÜİK’e göre her 10 kişiden 7’si borçlu.

2 YORUMLAR

  1. Kefen parasına kadar iç ettiler, soydular memleketi, don-atlet ayaza bıraktılar. Hattâ gırtlağa kadar borç içinde, sırılsıklam halde bir de…
    Allah mâsumları, mazlumları korusun, onları hususî lütfuyla lütuflandırsın; zâlimleri, yardımcılarını, dilsiz şeytanları tedip etsin… Âmîn…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin