Korona aşısını bulan Türeci ve Şahin’e “Şeref Madalyası” verilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verildi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketinin kurucuları olan Türkiye kökenli profesörler Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye Şeref Madalyası verilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Gergerlioğlu, koronavirüs aşısını bulan Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e “Şeref Madalyası” verilmesi için Madalya Ve Nişanlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’da değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi.

Gergerlioğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu teklifin gerekçesinde şunları kaydetti:

Pfizer ve BioNTech ortaklığıyla geliştirilen aşısının Kovid-19’a karşı yüzde 90 etkili olduğu haberi, virüse karşı küresel mücadelede bir dönüm noktası olarak müjdelenmiştir. Bu aşının bulunması ülkemizde de sevinç ile karşılanmıştır. Ülkemizdeki sevincin kaynağı sadece aşının bulunması değildir. Sevincimizin kaynağı bu aşıyı bulan Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in bizim coğrafyamızın insanları olmasıdır. Elbette insanlarımızın Türkiye’de bilim için uygun ortamların yeterince olmaması özgür düşüncenin ifade özgürlüğünün yeteri kadar desteklenememesi sebebiyle ülkemizde bilim yapma imkânı bulamasalar da onları izleyen gençlerimize büyük bir umut ve rol model olmuşlardır. Bu özgüveni gençlerimize çocuklarımıza aşılamaları bizim için ürettikleri aşı kadar değerlidir. Bu insanlarımızın yaptığı çalışmayı daha görünür hale getirmek gelecek nesillerimize örnek olmaları hasebiyle kendilerine “Şeref Madalyası” verilmesi yerinde olacaktır. Bu amaçla söz konusu “Madalya ve Nişanlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” hazırlanmıştır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin