Kılıçdaroğlu: Dükkânını kapattığın esnaf nasıl geçinecek?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara yeni pandemi önlemleri üzerinden yüklendi. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan çıktı 2-3 dakika önlemlere ayırdı. Önlem alındı doğru, peki ekonomiyle ilgili önlemler? Tek satır yok. Adamın dükkânını kapatıyorsun, peki ne yapacak bu adam, nasıl geçinecek? Bununla ilgili tek bir cümle kurulmadı.” dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde Borsa İstanbul’un Katar’a satılması da vardı. Katar’la yapılan anlaşmaları “Paranın rengi, dini yoktur. Para paradır.” sözleriyle savunan Erdoğan’a tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Osmanlı bunu diyen yöneticiler nedeniyle battı. Erdoğan bunları bilir mi? Bilmez. Allah’ın cahiline neyi anlatacaksın.” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin pandemi yönetiminde Avrupa’nın en kötü yönetilen ülkesi olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

TAHİR ELÇİ’Yİ ÖLDÜRENLER BULANAMADI, BU BİR DEMOKRASİ AYIBIDIR

“2015 yılında Diyarbakır’da Tahir Elçi katledildi. Elçi, ‘Bu kadim bölgede çatışma istemiyoruz’ demişti. Aradan geçen süreye rağmen failler bulunmadı. Faili meçhul cinayetler, bir demokrasi ayıbıdır.”

ÖĞRETMENLER İÇİN AYRI BİR MESLEK KANUNU ÇIKARACAĞIZ

“Eğitimde büyük sorunlarımız var. İktidar olduğumuzda ilk yapacağımız iş öğretmenler meslek kanununu çıkarmaktır. Öğretmenler için ayrı bir meslek kanunu çıkaracağız. Öğretmenler toplumun en saygın bireyleri olmak zorundadır. Hâkim ve savcılar için nasıl ayrı bir kanun varsa öğretmenler için de olmalıdır.”

PANDEMİDE GERÇEK RAKAMLAR AÇIKLANANDAN ÇOK FAZLA

“Çözümler önerdik, eleştiri getirmedik. Şunu yapın bunu yaparsanız vatandaş memnun olur diye önerilerimizin tamamını yaptık. Bu önerilerin yüzde 90’ı uygulanmadı. Pandemi süreci iyi yönetilemedi. Uçağa binmeyi yasaklıyorsunuz uçak biletinde KDV’yi yüzde 18’den 1’e indirdim diyorsunuz. Bu kadar akıl dışı uygulamalar. 13 bin 706 vatandaşımız resmi rakamlara göre hayatını kaybetti. Gerçek rakamlar bunun çok üstünde.”

YALAN SÖYLEMEKTEN UTANMIYORLAR

“Devlet dediğiniz kurum yalan söyler mi! Hiç rakam açıklamazsınız, onu da anlayışla karşılarım ama yanlış rakam açıklamak kadar Türkiye’nin itibarını dünyada sarsan başka bir şey yoktur. Türkiye’yi bu hale niye düşürüyorsunuz? Şu anda geldiğimiz nokta acı. Salgın yönetiminde Avrupa’da birinci dünyada dördüncü ülkeyiz. Ülkeyi yönetenler bu sonuçtan utanıyor mu? Utanmazlar! Yalan söyledim diyor. Akıl dışı bir olay.”

YENİ KORONAVİRÜS YASAKLARI

“Dün Erdoğan çıktı 2-3 dakika önlemlere ayırdı. Önlem alındı doğru, peki ekonomiyle ilgili önlemler? Tek satır yok. Adamın dükkânını kapatıyorsun, peki ne yapacak bu adam, nasıl geçinecek? Bununla ilgili tek bir cümle kurulmadı. Dükkânı kapat dediler ama kapatıyorsa sosyal devlet olarak o geliri devlet sağlamak zorundadır. Buradan bütün esnaf kardeşlerime sesleniyorum: Önümüzdeki süreç içinde sandık gelecek. Demokratik yollarla bunlara ders vermek senin boynunun borcudur. Bunlara oy vermeyeceksin!”

383 BİN İŞYERİ KAPANACAK

“Toplam 383 bin işyeri kapanacak. Buralarda aileleriyle birlikte 2 milyon 100 bin kişi işsiz kalacak, daha doğrusu gelir elde etmeyecek. Esnaf kardeşime sesleniyorum; devlet pandemi döneminde sizi korudu mu, sizi destekledi mi? Hayır. Anayasanın gereğini yapmadı. Bizim belediyelerimizin yapmak istediklerinin önüne de engel çıkardılar. Aş evleri için toplanan paralara bile el koydular. Vatandaşın fakir fukaraya verilmesi için belediyeye verdiği paralara da el koydular. Ama size bir şey sağlanmıyor sadece borç veriliyor ama Katar’a ne yapılıyor?”

ESNAFA YOK, KATAR’A VAR!

“Sana git dükkânı kapat dediler, seni borçlandırdılar, ikinci kes tekrar dükkânını kapat dediler, Gelir? Sana bir gelir vermiyorlar. Ama futbol karşılaşmalarını ihale ile alan bir Katar firması dedi ki ‘dolar çok yükseldi TL eriyor, ben para ödemeyeceğim’ dedi. Bir kalemde 90 milyon dolar indirdiler. Peki esnaf kardeşim senin vergini indirdiler mi?

BORSA İSTANBUL’UN SATIŞI

“Son 18 yılda tefecilere ödenen faiz 192 milyar 70 milyon dolar. Bu faizle yeni bir Türkiye inşa edebilirdik. Türkiye’de işsizlik diye bir olay kalmazdı. Herkesin işi ve aşı olurdu. Şimdi esnaf kardeşim sen soracaksın. 192 milyar doları Londra’daki bir avuç tefeciye verenlerden sen hesap sormayacak mısın?”

18 YILDA HANGİ FABRİKAYI AÇTILAR?

“(Erdoğan’ın, “Paranın rengi yoktur. Para paradır” sözlerine) Tam bir sömürgeci kafası. Para rüşvetin aracıdır. Büyükelçi tayin ettiğin kişilere soracaksın, 1 milyon dolarlık rüşveti nasıl aldın? Almanya eksi faizle borçlanıyor, TC yüzde 6. Dünyadaki en yüksek faiz. Onların dayattıkları faizi ödüyorsunuz. Ekonomik bağımsızlığımız risk altındadır. Her şeyi sattılar her şeyi. Dünyanın vergisini topladılar, hangi fabrikayı yaptılar? 18 yılda TC devleti devlet olarak hangi fabrikayı yaptı? Eğer işsizlik yaratıyorsa siz bir avuç tefeciye ekonomiyi teslim etmişsiniz demektir. 10 milyonun üzerinde işsizimiz var. 10 milyon!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin