Koç’un uçağı ve İmamoğlu

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

En son söyleyeceğimi baştan ifade edeyim: Ekrem İmamoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) haysiyet cellatlığında ustalık döneminde olduğunu, kendi minderine çektiği herkesi paralı troll ordusuna infaz ettirdiğini unutmadan tahriklere kapılmamalı ve asabiyetini muhafaza etmelidir.

Ramazan Bayramı vesilesi ile ziyaret ettiği Trabzon, Ordu ve Giresun şehirlerinde on binlerce insan, Ekrem İmamoğlu’nu bağrına bastı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) marifeti ile “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” mazbatası elinden alınmış biri için bundan daha kıymetli bir bayram hediyesi olamaz.

İKİ KOLDAN TAARRUZ

İktidar, o sevgi selini itibarsızlaştırmak için iki koldan taarruza geçti.

Evvela Ordu-Giresun Havalimanı’nda resmi zevat için tahsis edilen VIP salonunun kapısında suni bir kriz çıkarıldı. Güya İmamoğlu VIP’ten geçmesine müsaade edilmeyince valiye hakaret etmiş.

Oysa sosyal medyada paylaşılan cep telefonu görüntülerinde İmamoğlu’nun vatandaşın kullandığı kapıdan çıkmak istediği ve beraberindeki heyeti tuzak mahallinden uzaklaştırdığı ayan beyan görülüyor.

Tehlikeyi geç de olsa fark edebilmesi İmamoğlu adına talihlilik sayılır.

Mamafih İstanbul Boğazı’nın kenarında üç katlı yalıda AKP namına haysiyet cellatlığı yapan Pelikan grubu görüntüleri kesti biçti ve İmamoğlu’nun valiye “it” dediği yalanını tedavüle sürdü.

PELİKAN’DAN VALİ’YE PAS

Hilal Kaplan’ın orkestra şefliğindeki Pelikan’ın pasını alan Ordu Valisi Seddar Yavuz iftira ve karalama kampanyasının forvete olmaya çoktan hazır olduğunu ispat etti.

Vali söylenmemiş sözler için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Asayiş ve huzur temin etmekle mükellefe İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu’nun İmamoğlu’na saat başı hakaret ve tehdit dolu sözler sarf ettiği bir iklimde valinin vaziyetten vazife çıkarması hiç şaşırtıcı değil.

VIP yalanı tutmayınca bu defa ikinci karalama kampanyasına Koç Holding de alet edildi.

KOÇ HOLDİNG, 1990’DAN BERİ HAVA TAKSİ HİZMETİ VERİYOR

Neymiş efendim! İmamoğlu’nun Karadeniz’e gidip gelirken kullandığı “Dassault Falcon 7X” model özel jeti Koç bedava tahsis etmiş. İmamoğlu’nu Koç destekliyormuş.

Koç Holding’in havacılık şirketi Setair, Ticaret Sicil Gazetesi’nde Setair Hava Taşımacılığı ve Hizmetleri AŞ unvanı ile kayıtlı.

Setair, 1990 senesinden beri tecrübeli uçuş ekibi ve son teknoloji ile donatılmış hava taşıtları ile hava taksi hizmeti veriyor.

Filosunda 14 yolcu kapasiteli 1 adet Falcon 7X tipi jet, 14 yolcu kapasiteli 1 adet Falcon 8X tipi jet, 9 yolcu kapasiteli 2 adet Agusta Westland 139 tipi helikopter ve 8 yolcu kapasiteli Cessna Grand Caravan tipi deniz uçağı mevcut.

AKP DE KOÇ’TAN JET KİRALADI

Pilotları özel olarak seçilen ve kullandıkları hava taşıtlarına istinaden senede 2 kez yurt dışında özel eğitimlere katılan Setair’den herkes gibi İmamoğlu da uçak kiralayabilir.

Kaldı ki İmamoğlu’nu Karadeniz’e götüren Falcon 7X jetini farklı tarihlerde AKP de kiralamıştı. Binali Yıldırım, Nihat Zeybekci, Veysel Eroğlu, Mevlüt Çavuşoğlu gibi AKP’nin önde gelen isimleri Koç’tan uçak kiraladı.

Koç, Setair şirketi bünyesinde 14 yolcu kapasiteli “Falcon 8X” tipi jetini kira mukabili (saati 5 bin dolar) şahıs ya da şirketlere tahsis ediyor. İmamoğlu da Karadeniz seyahatine gidiş ve dönüşte aynı şartlarda jeti kiralamıştı.

İktidar mensupları kendileri kiraladığında Koç’a kinayeli mesajlar vermiyordu.

İmamoğlu halkın gönüllü bir şekilde kampanyasına yaptığı bağışlarla uçağı kiralarken, AKP’li isimler milletin vergilerini çarçur etmişti.

Bütçede makam arabası, özel jet, helikopter ve tekne kirasına ödenen rakam her geçen sene artıyor.

Sadece 2018 senesinde kiralanan hava taşıtlarına Merkezi İdare Bütçesi’nden 254 milyon lira ödendi.

SAATİ 3 BİN 500 DOLARDAN BAŞLIYOR

Özel jetlerin kiralama ücreti saat esasına göre hesaplanıyor. Bir saatlik kiralama ücreti jetin modeline ve yolcu sayısına göre 3 bin 500 dolar ila 5  bin dolar arasında değişiyor.

Koç Holding’e ait “Dassault Falcon 7X” tipi 14 kişilik uçağın saatlik kiralama ücreti Türkiye şartlarında 5 bin doları buluyor.

1,5 saat süren uçuş gidiş-dönüş 3 saat üzerinden hesaplandığında İmamoğlu’nun Karadeniz’de bayramlaşma ziyareti için Koç’a ödediği ücretin 15 bin dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Her ne kadar AKP cenahının iddiaları mesnetsiz olsa da İmamoğlu son krizden ders çıkarmalı.

31 MART RUHUNDAN UZAKLAŞMAMALI

Mütevazı duruşu ve candan tavrı ile ötekileştirilmiş insanların gönlünü kazanmış ve Saray’ın medya ambargosunu 31 Mart’ta tarumar etmiş bir ismin daha titiz hareket etmesinde fayda var.

Abur cubur çok iş yapmaktansa pür dikkat az ve öz iş yapmak daha tutarlı olmayı sağlar.

İmamoğlu, YSK’nın evlere şenlik kararla iptal ettiği 31 Mart Mahallî İdareler Seçimi’nden evvel nasıl hareket ettiyse aynı çizgiden taviz vermemeli.

Olduğu gibi görünmeye, göründüğü gibi olmaya devam etmeli. Bu halk kibirli ve müsrif siyasetçiden bıkıp usandı.

HALKIN HAYAL KIRIKLIĞINA TAHAMMÜLÜ YOK

Halk değişim adına tutunduğu İmamoğlu’nda da hayâl kırıklığı yaşarsa sandığa gitmekten vazgeçebilir, kararsız seçmen “Kibirlinin aslı varken taklidine niye oy vereyim?” diyerek tepki olarak ceberrut AKP’ye yine oy verebilir.

İletişimde “ne dediğinizden ziyade nasıl anlaşıldığınız” hayatî kıymettedir.

Dolayısıyla İmamoğlu vatandaşı perişan eden iktisadî krizi her fırsatta vurgulamalı. Krizin fâili 25 senedir İstanbul’u, 17 senedir Türkiye’yi idare eden AKP’dir.

Halkın vergilerinin yandaş şirketlere nasıl peşkeş çekildiğini ve AKP’nin İstanbul’da tesis ettiği yağma düzenini yıkma işinin hakem olması icap eden YSK’nın çelmesi yüzünden yarım kaldığını da anlatmalı.

YSK YÜZÜNDEN YARIM KALAN İŞ

Yarım kalan işi tamamlamak için balyozu 24 Haziran’da eline alacağını ifade etmesi “değişim ve çözüm” umutlarını zinde tutacaktır. O zindelik sandığa gitme şevkini de artıracaktır.

İstanbul’da ikamet eden 16 milyona hangi hizmetleri takdim edeceğini dile getirirse yine iktidarın eli ayağına birbirine dolaşacaktır.

Öğrencilerin aylık ulaşım kartlarının 40 liraya indirilmesi, suya indirim yapılması zaten İmamoğlu’nun hanesine yazıldı. Açtığı halka hizmet yolundan yürümeye devam etmeli.

İktidarın halkın meselelerini unutturma tuzağına düşmemek için yer yer sessiz kalmanın da en etkili cevap olduğunu hatırdan uzak tutmamalı.

Koç’un uçağı ve VIP krizi hafif hasarla atlatılmıştır, mamafih tekrarı zarar verebilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin