Kıyıya vuran insanlık: Demokrasi ve hukuk yokluğundan kaçarken insanlar ölüyor; vebal kime ait?”

Türkiye’de OHAL döneminde çıkarılan KHK ile eşiyle birlikte mesleğinden ihraç edilen ve haklarında yakalama kararı bulunan Fizik öğretmeni Hüseyin Maden ve ailesinin Ege Denizi’nde hayatını kaybetmesi tepkiye neden oldu. #Kıyıyavuraninsanlık hashtagi ile sosyla medyada gündeme getirilen dram birçok kişi tarafından da twetle paylaşıldı.

İNSANLAR ÜLKEDEN KAÇARKEN ÖLÜYOR, VEBAL KİME AİT!

Eski Mazlumder Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Ege denizinde bir basit botla kaçarken denizde boğulmuşlar. İnsanlar demokrasi ve hukuk yokluğundan ülkeden kaçarken ölüyorlar. Vebal kime ait?” diye sordu. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, “OHAL ve KHK’larla Türkiye’yi yaşanılacak ülkeden kaçılacak ülke haline getirdiler. Egede boğulan “Maden” ailesinin 5 ferdi T.C yurttaşıydı!” dedi.

 

MERHAMETİ OLMAYANIN İMANI OLMAZ!

Diyarbakır Eski Milletvekili Abdülbaki Erdoğmuş, Ege’de daha önce Aylan bebeğin boğulma fotoğraflarıyla Maden ailesinin çocuklarının fotoğrafını paylaşarak, “Merhameti olmayanın imanı olmaz!” diye yazdı.

ÇOCUKLAR DEVLETİN VE TÜM TOPLUMUN SORUMLULUĞUNDA

Avukat Erdal Doğan “Çocuklar yalnız ailelerin değil devletin/devletlerin ve tüm toplumun/toplumların sorumluluğundadır. Çocukların, sıfatları, kariyerleri, ideolojileri, para hırsları yoktur ve her “umuda yolculukta” ölen çocuk herkesin utancıdır.” ifadesini kullandı.

Sanatçı Ferhat Tunç, “Gülen Cemaati üyesi diye KHK’la ihraç edilen Fizik öğretmeni Hüseyin Maden ve sınıf öğretmeni eşi Nur Maden, üç çocuklarıyla birlikte Midilli’ye botla geçerken boğulmuşlar. Çocukların cesedi Midilli Adası’nın Lesvos Plajı’na vurmuş.” dedi.

ÇOCUKLARIN CANSIZ BEDENLERİ O SOĞUK SULARDA OLMAMALIYDI

Gazeteci Nevzat Çiçek, “Beş kişilik aile Yunanistan’a geçmek isterken denizde çocukları ile boğulmuş.Aile Neye inanırsa inansın o çocukların cansız bedenleri o soğuk sularda olmamalıydı…Allah rahmet eylesin…Allah vicdanlı ve adaletli davranmayı bizden almasın Kimseyi de evlat acısı ile sınamasın” paylaşımında bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi, “Yüreğimiz dağlandı yine: 5 kişilik aile Ege’de boğuldu” dedi.

TÜRKİYELİ ÇOCUKLARIN CESETLERİ VURDU KIYIYA!

Gazeteci Ergun Babahan, “Bu insanları görmeyen, duymayan bir medya ve bir ülke! Cemaat mensubu ailenin feci sonu: Tüm aile Ege’de boğularak can verdi. Suriyeli değil, Türkiyeli çocukların cesetleri vurdu kıyıya! Tüm aile Ege’de boğularak can verdi” şeklinde tepki gösterdi.

Tuğçe Varol, “FETOcu aile boğularak öldü dediğinizin 3’ü küçük çocuk. El insaf… Bu kadar mi insanlığınızı kaybettiniz. Kim bilir nasıl çırpındı o anne baba çocuklarını kurtarmak için. Çocuklardan ne istiyorsunuz anlamıyorum ki…” paylaşımı yaptı.

 Fox Tv Haber Programcısı İsmail Küçükkaya ise yargının hızlanmasını istedi: “5 kişilik KHK lı bir aile Yunanistan’a geçmek isterken Ege Denizinde boğularak ölmüş. Kıyıya Vuran İnsanlık Cesetleri değil. KHK komisyonu ve mahkemeler kararlarını gecikmeden vermeli artık.”

Yeni  Asya Gazetesi karikatüristi İbrahim Özdabak, Maden ailesinin yaşadığı acıyı ve dramı resmetti, bir şiirle durumu özetledi, ‘kıyıya vuran insanlık’ paylaşımında bulundu.

Genç de yersin goca yersin
Gündüz yersin gece yersin
Hakim benden sormaz dersin
“Ege Denizi” seni seni…

İşte o paylaşımlardan bazıları;

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin