Kıtlık yaşayan Venezuelalılar, Maduro’nun Nusret’te et yemesine isyan etti

Tek adam yönetimi ve antidemokratik rejim uygulamaları gibi Türkiye’dekine benzer siyasi gelişmeler nedeniyle ekonomik kriz yaşayan Venezuela’da yeni bir tartışma başladı.  Venezuelalılar Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Türkiye ziyaretinde İstanbul’da ünlü bir lokantada et yediğini gösteren görüntülere isyan etti. Ülkesinde vatandaşların gıda karnesiyle yemek aldığı, ekonomik kriz nedeniyle insanların vücut ağırlığından ortalama 11 kilo kaybettiği ve kırmızı etin büyük bir lüks haline geldiği Venezuela’da görüntüler büyük tartışma başlattı.

‘HALKINDAN ÇALDIKLARI PARAYLA DÜNYANIN EN LÜKS LOKANTASINDA SEFA SÜRÜYOR’

Muhalefet lideri Julia Borges görüntüleri kendi resmi tweeter hesabında paylaşarak Maduro’ya tepki gösterdi. Borges paylaşımında “Venezuelalılar acı çekerken ve açlıktan ölürken, Nicolas Maduro ve Cilia, Venezuela halkından çaldıkları paralarla dünyanın en pahalı lokantalarından birinde sefa sürüyor”ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’IN SARAY MENÜSÜ DE TARTIŞILMIŞTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 30 Ağustos günü Beştepe Sarayı’nda verdiği resepsiyondaki lüks menü nedeniyle eleştirilmişti. Menüde lüks lokantlara aratmayan binlerce kişi için hazırlanmış şu liste dikkat çekmişti: Ejder Meyveli Smoothie (Chia tohumu eşliğinde), Efuli (Liçi meyvesi eşliğinde), Aloevera (Starex meyvesi eşliğinde), Orman Meyveli Special, Bahçe Naneli Limonata, Taze Sıkılmış Portakal, Taze Sıkılmış Greyfurt, Taze Sıkılmış Havuç, Taze Sıkılmış Elma, Pataşur içerisinde Çerkez Tavuğu, Zencefilli Somonlu Suşi, Tartalet içerisinde Antakya usulü Humus, Susamlı Levrek Simidi, Aydın usulü kuzu çöp şiş.

MADURO ÇİN DÖNÜŞÜ NUSRET’E UĞRAMIŞTI

Maduro, Çin’e yaptığı resmi ziyaretin ardından birkaç saatliğine İstanbul’a uğrayarak eşi Cilia ile birlikte Nusr-Et et lokantasında yemek yedi. Sosyal medya paylaşımları ile uluslararası üne kavuşan lokantanın sahibi Nusret Gökçe birçok ünlüyle olduğu gibi Maduro’ya yaptığı yemek servisini de kayda alarak paylaştı.

Kısa süre içerisinde viral hale gelen görüntülerde Maduro’nun keyifle Gökçe’yi izlemesi ve yemeğin yanında puro içmesi dikkat çekti. Tepkilerin ardından Gökçe videoyu sosyal medya hesabından kaldırdı ancak bu da işe yaramadı.

Maduro’nun görüntülerde “Bu şans hayatta bir kere olur” dediği de duyuluyor. Gökçe ise henüz tartışmalara ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Venezuela’da halkın yüzde 87’si yoksulluk sınırının çok altında bulunuyor ve şu ana kadar iki milyondan fazla insan sıkıntılar nedeniyle ülkeyi terk etmiş durumda. Ülkedeki durum Latin Amerika’da komşu ülkeleri de etkileyen büyük bir insani kriz boyutuna ulaşmak üzere.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin