Kitap okumayı bebekken sevdirin!

Anne ve babalar, çocuklarına kitap okumayı sevdirmenin gerekliliğine inandığını ancak bu konuda nasıl yol izleyeceğini bilmediğini ifade etmektedir. Uzmanlar, bu alışkanlığın bebeklik döneminde kitapların sevdirilmesiyle başladığına dikkat çekiyor.

Bebeğinize kitap okuyun: Çocuğunuza kitap okumak için bebeklik çağını önemseyin. Çocuğunuzun gelecekteki okuma yeteneğini, onunla ne kadar konuştuğunuz ve ona ne kadar kitap okuduğunuz belirlemektedir.

Kitap okurken bebeğinizi kucağınıza alın: Bebeğiniz siz kitap okurken kendini mutlu hissediyorsa, ileride de kitap okurken iyi duygular hissedecektir.

Kitabı tutmasını sağlayın: Bebekler, kitapları kendi elleriyle ve ağızlarıyla keşfetmek ister. Bebeğinizin kitapları nasıl inceleyeceğini öğrenmesine yardım edin. Açınca içinden hareketli parçalar çıkan ya da dokusunu hissedebilecekleri kitapların yanında, dayanıklı kitaplar seçin.

Kafiyeli metinler önemli: Kafiyeler dil ahenginin ve yapısının pekiştirilmesine yardım eder. Bu kelimeler küçük çocukların kulaklarına hitap eder. Araştırmalar, kafiyelerin ve ahengin çocukların kelimeleri hatırlamalarını kolaylaştırdığını gösteriyor.

 

Siz okuyun ki o da okusun: İyi bir kitabın hazzı bulaşıcıdır. Bebekler, ailelerini kitap okurken gördüklerinde kendileri de kitap okumaya heveslenir.

Ulaşabilecekleri yerlerde bulundurun: Çocuğunuzun kendi odasındaki kitaplığında bulunan kitaplara rahatça ulaşabilmesini sağlayın. Kendi kitaplarıyla oynamasına ve okumak için kendi istediğini seçmesine izin verin. Aynı kitabı defalarca okuması bebeğinizin öğrenmesine yardım eder.

Eğlenceli hale getirin: Bebeğiniz kitap okumayı zevksiz bir şey olarak düşünmemeli. Bu nedenle çocuğunuzla komik şarkılar söyleyip ya da kelime oyunları oynayıp kitap okumayı eğlenceye dönüştürün.

 

***

Videolar dikkat dağıtıyor…

Video ve telefon bağımlılığı, okulda, iş yerinde şiddet başta olmak üzere bir dizi sorunlara yol açıyor. Araştırmalar, video oyunu oynayanlarda, oynamayanlara göre 2 kat daha fazla dikkat eksikliği bozukluğu görüldüğünü gösteriyor. Sürekli e-postalarını kontrol eden yetişkinlerinde de benzer bağımlılık söz konusu. Çalışmalara göre, erkekler kızlardan daha çok ve daha uzun süre video oyunu oynuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin