Fenerbahçe, Aykut Hoca’yla iyi oyun ve şampiyonluğu arzuluyor [LİGE DOĞRU]

HABER-İNCELEME | EFE YİĞİT | [email protected]

Fenerbahçe’nin son yıllarda sadece şampiyonluktan uzak kalmadı teknik direktör istikrarsızlığı da yaşadı. Takımı 3 yıl yöneten Aykut Kocaman’ın 2013’te görevi bırakmasıyla sırasıyla Ersun Yanal, İsmail Kartal, Vitor Pereira ve Dick Advocaat yalnızca 1’er yıl görev yaptılar. Bu isimlerden sadece Ersun Yanal takımı şampiyon yaparken, Kartal ve Pereira döneminde lig ikinciliği geldi. Advocaat’la ise ancak ligi 3. sırada bitirebildi. 4 yıl aradan sonra takım yeniden Aykut Kocaman’a teslim edildi. Beklentiler de haliyle yüksek.

AYKUT HOCA’NIN İŞİ ÇOK

Aykut Kocaman, 2010’da göreve gelirken son dakikada şampiyonluğu kaçırmanın travmasını yaşayan bir takım devralmıştı. Bu kez ise son 3 yılda ligde aradığını bulamayan, oynadığı futbolla taraftarını çileden çıkaran bir takımın başına geçti. Geçen yıl Fenerbahçe’nin iki özelliği dikkat çekti: İlki rakiplerinin korkulu rüyası Kadıköy’ün büyüsü bozuldu, ikincisi kadrosunda bulunan 4 gol kralına rağmen gol yollarındaki etkisizliğiydi. Aykut Kocaman’ın önünde, tribünlerle takımı barıştırmak, Kadıköy’de yenilmezliği tekrar sağlamak, gol sıkıntısına çare bulmak, takım oyunu oynamak, oyuncular arasında arkadaşlık ortamını tesis etmek gibi görevler bulunuyor.

KJAER VE SOW’UN YERİ DOLMADI

Önce Fenerbahçe’nin gönderdiklerine bakalım. Gidenlerden en önemli kazanç Nijeryalı Emmanuel Emenike oldu. Emenike takıma katkı sağlamadığı gibi disiplinsiz davranışlarıyla takımın uyumunu bozuyordu. En büyük kayıp ise şüphesiz Danimarkalı Simon Kjaer. Tam bir görev adamı olan Kjaer geçen sezon takımda ayakta kalan birkaç oyuncudan biriydi. Kiralık Moussa Sow ve Jermain Lens takımlarına geri dönerken, Sow’u yeniden takıma kazandırmak için çalışmalar devam ediyor. Volkan Şen sözleşmesi feshedilip gönderildi. Bu futbolcu da saha içinde şahsi oyunu ve tribünlerin tepkisinden dolayı yarardan çok zarar veriyordu. Neden kiralandığı bir türlü anlaşılmayan kaleci Fabiano ve Ukraynalı Oleksandr Karavaev de gidenler arasında. Fenerbahçe’nin giden oyuncular içinde tek kaybının Kjaer ve kısmen Sow olduğunu söylemek mümkün.

Bir de Fenerbahçe’nin elden çıkarmak için uğraştığı isimler var. Bunların başında Miroslav Stoch ve van der Wiel geliyor. Özellikle geçen sezon kadro dışı bırakılan ancak affedilip takımla çalışmalara tekrar başlayan Hollandalı van der Wiel’e tribünlerin büyük tepkisi var. Bu oyuncunun bu şartlarda takımda kalması zor gözüküyor.

VALBUENA VE DİRAR’DAN BEKLENTİ YÜKSEK

Gelen oyuncular arasında en önemli isim Fransız Mathieu Valbuena. Sağ ve sol ayağını aynı ölçüde kullanan Valbuena hazırlık maçları ve UEFA Avrupa Ligi ön eleme maçlarında takımın en iyileri arasında yer aldı. Trabzonspor’dan alınan Mehmet Ekici kaliteli bir oyuncu ancak Trabzonspor’la yaşadığı sıkıntıdan dolayı kadro dışı kalıp sahalardan aylarca uzak olmasına, hazırlık döneminde yaşadığı sakatlık eklenince kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Nabil Dirar, Mauricio Isla ve Carlos Kameni takıma katılan diğer isimler oldu. Dirar’dan Fenerbahçe taraftarı çok şeyler bekliyor.

Fenerbahçe’nin en büyük handikabı forvet hattı. Bu mevkide elinde sadece Robin van Persie ve Fernandao ile genç Ahmethan bulunuyor. Fernandao sakatlığından dolayı en az 2-3 ay sonra takıma katılacak. Keza Van Persie de bir türlü istikrarı yakalayamadı. Sık sık sakatlanmasıyla dikkat çekiyor.

TARAFTARI KAZANMAK ZOR OLACAK

Fenerbahçe yönetimi kadroya 4 oyuncu daha katmak için uğraşıyor. Mutlaka oyuncu alınması gereken mevkiler stoper ve forvet. Hem lig hem de Avrupa’da başarı arayan Fenerbahçe’nin kadrosu iki kulvarda yarışmak için yeterli değil. Transferin önündeki en büyük engel ise UEFA’nın Finansal Fair Play (FFP) kuralı. Bundan dolayı Kjaer satılırken, yeni transferler için kaynak oluşturuldu.

Aykut Kocaman gerçek anlamda ateşten gömleği giydi. Taraftarın beklentisi yüksek. Eldeki kadro yeterli değil. Üstüne tribünler Ozan Tufan, Hasan Ali Kaldırım ve van der Wiel gibi oyunculara karşı tepkili. Avantajı ise hem ligi hem de Fenerbahçe’yi yakından tanıması. Kocaman, hücumdan ziyade garantili oyun anlayışını tercih ederse son yıllarda tribünden uzaklaşan taraftarı biraz zor kazanır. Kısaca Aykut Hoca’nın önünde aşması gereken kocaman problemler bulunuyor. Bir başka şansı ise, yönetimin ve taraftarının açtığı kredi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin