Kırk katır mı kırk satır mı?

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Bir 10 Kasım daha ağıtlarla anıldı. Anıtkabir’e ulaşanlar türbeye çaput bağlar gibi “Huzurunuzdayız atam, sen kalk ben yatam” tarzı yazılar yazdılar. Saat 9.05’te ülkede trafik durduruldu, sokakta yürüyenler, Erzurum’da Ramazan’da oruç yiyenler gibi tartaklandı. “Hazır olda dur ulan!” sopaları atıldı. Sosyal medya Atatürk ağıtlarıyla doldu taştı, taştı boşaldı, sonra bir daha doldu. Onu ne kadar özlediğimiz, daha da özlediğimiz, yeniden özlediğimiz bir daha bir daha dillendirildi. 

Recep T. Erdoğan ve şürekasına bakıp ülkenin bu hale gelmesinin tek sebebinin Kemalizm’den ayrılmak olduğunda bir daha kati karar kıldılar. AKP’nin Kemalizm’in gayrı meşru çocuğu olduğunu hiç fark etmeden, zamanında dine ve dindarlara yeterince baskı yapılmadığı, laikliğin sert tedbirlerle uygulanmadığı için ülkenin bu hale geldiğine bir kere daha ve kararlılıkla inandılar.

BU YAZIYI YOUTUBE’DA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

En büyük günah bu “yetmez ama evet”çilerdeydi, eğer bunlar olmasaydı ülke muasır medeniyetler seviyesinden düşmezdi diye var olan imanlarını güncellediler.

Kemalizm’in ne denli muhteşem bir yönetim biçimi olduğuna imanları hakkel yakîn derecesine ulaştı.

Anıtkabir’i tavaf edip, Atatürk heykellerine çaputlar bağladılar, her platformda özledik de özledik dediler. Söyledikçe özlemleri arttı, özlemleri arttıkça söylediler. Pardon çaput bağlamak ilkel ve yobazca bir davranıştı. Kemalistler dileklerini, arzularını, isteklerini Ata’nın huzur defterine yazdılar…

Geçmişi zerre kadar sorgulamadan, bir hata yapmış olma ihtimalini kendilerine asla yakıştırmadan, göğüslerini gere gere ne denli haklı olduklarını haykırdılar.

Bir hırsız güruha baka baka, kendilerinin ne denli doğru yolda olduklarına imanları arttı, kırk katır değilmiş demek ki kırk satır dediler.

Hukuku, adaleti, hakça bölüşmeyi ağızlarına almadan, adil bir yönetim ve hukukun üstünlüğüne göre dizayn edilmiş bir ülke vaat etmeden, kendi asr-ı saadet dönemlerini yani Tek Adam ve Milli Şef dönemlerini kurmayı yeniden hayal ettiler. Onlara göre zaten demokrasinin de aslında bize uygun bir yönetim olmadığı apaçık ortadaydı.

Alemi kör, milleti sersem zannettiklerinden bu rejimi AKP ile beraber kurduklarını bilmediğimizi zannediyorlar.

Her kritik evrede Recep’ten yana tavır alarak onun önündeki gerçek engelleri bir bir temizleyenlerin kendileri olduğunu görmediğimizi düşünüyorlar.

Bugünkü rejimi beraber kurarak ülkeyi büyük bir felaketin eşiğine getiren bu iki yaka bizi iki tercihe zorluyor. Ya Recep’in zulmü ya Kemalist faşizm!

Herkes kendi diktatörlüğünü istiyor, herkes kendi mahallesinin iktidar olup geri kalan herkesi ezmenin hesaplarını kuruyor. Kimsenin ağzından hakkaniyetten, adaletten kaçtığımız için her şey böyle pisliğe sardı diye bir söz çıkmıyor.

Şimdi uçan kuşun kanadına Atatürk yazarak, saat dokuzu beş geçe ülkede hayatı durduranlar, bilesiniz ki yaptıklarınız yine Recep’e yarıyor.

Siz kendinizi hiçbir zaman sorgulamasanız da geçmiş dönemde devlet faşizmi adına yaptığınız uygulamalar insanların aklından hiç çıkmıyor. Recep’i günahı kadar sevmiyor olanların bile! Geçmişte sizden yedikleri dayaklardan yılmış bıkmış olan herkes yine AKP’nin arkasına sığınıyor.

İki faşizme de hayır!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Aslında tek adam ve milli şef dönemlerini kurdular. Fakat tek farkla, bu sefer kemalizmi ve ordusunu tasfiye ettiler. Üstünlüklerini bu sefer istihbarat vesayeti altında sürdürecekler. O yüzden türkleri avrupadan koparttılar. Kanıt mı istiyorsunuz: türkleri avrupadan kim koparttı? Ey almanya, ey fransa, ey hollanda diyen adam mı? O zaman neden hdp, chp, iyi parti avrupa birliği projesinden bahsetmiyor? Hayır bu proje kimin? Müslümanların projesiyle normalde batıcı kemalistlerin bunu düzeltmeyi vaat etmeleri gerekirdi. Zaten atatürkte batılılaşmadan yana değilmiydi? Yoksa atatürke rağmen mi türkün yüzü iran ve rusa çevriliyor? O yüzden mi cumhuriyetin, atatürkün değerlerinden bahsedilmiyor? O yüzden mi artık iran olmuyoruz? O yüzden mi kemalist rejim tasfiye ediliyor. Bence insanlar atatürkten ziyade şu anki liderlerin peşinden gitmeye eğilimli. Göreceksiniz atatürkçüleri avrupaya düşman, irana dost yapacaklar. Hatta yaptılar bile. Çünkü özledikleri rejimi kurdular. Kurdukları rejim iran ve rus liginde olabilecek bir rejim olduğundan mecburen avrupadan kopup, irana yanaştılar. Onları kendi kurdukları kemalist rejimi terk ettiren neydi? Çünkü kendi kurdukları rejimde oyunu kaybettiler. Türkler avrupaya sıçramak üzereydi ve batının refah, zengin standartlarına kavuşmak üzereydi. Bu hem askeri vesayeti hem derin avrupayı korkuttu. Uluslarası bir operasyon ile türkleri ameliyat masasına aldılar, narkozu verdiler ve hafızasını değiştirdiler. Artık batı düşman, ortadoğu dosttu. Ve buna bir tane atatürkçü itiraz etmedi. Siz hiç atatürkün batılılaşma hayalinden bahseden bir atatürkçü görüyormusunuz? Hatta atatürkçüler beş altı yıldır laiklik elden gidiyor uyarısını bile yapmamaktadır. Siz birkaç yıldır irtica tehditi olduğunu duydunuz mu? Çünkü atatürk maskesini takanlar emin adımlarla yeni rejimlerine doğru yürüyorlardı. Bu rejim atatürke rağmen kurulan bir rejim olduğundan hiç cumhuriyetin değerlerinden bahsetmediler. Yeni rejim üzerinden devlet kuranlar bunu atatürke rağmen kurmaktadır. O yüzden hiç atatürkten bahsetmezler. Türkü batılılaştırma projesi tutmayınca ve türkleri kontrol mekanizmaları ellerinden gidince şimdi türkleri iranlaştırma projesini uygulamaktadırlar. Bu proje kemalist projeden bile daha etkili kontrol mekanizmaları sağlamaktadır. Türkler bu kafese hem müslüman türkler hem de oh olsun türklerin isteği, rızası ile girmektedir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin