Kırgızistan’da OHAL ilan edildi

Kırgızistan’da seçim sonrası başlayan protestolar nedeniyle Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından OHAL ilan edildi.

Tartışmalı seçimlerin ardından geniş çaplı gösterilerin yapıldığı ve Başbakan Boronov ile hükümetinin görevden alındığı Kırgızistan’da kriz devam ediyor.

Hükümeti görevden alan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, şimdi de genel seçimler sonrası gerçekleştirilen protestolar nedeniyle başkent Bişkek’te olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. OHAL, 20.00-08.00 saatlerini kapsayacak şekilde düzenlendi.

ESKİ CUMHURBAŞKANINDAN İSTİFA ÇAĞRISI

Bu arada Kırgızistan’da cezaevinden çıkarılan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un istifa etmesini istedi. Eski Cumhurbaşkanı, Ceenbekov’un istifasını, halkın birlik ve beraberliğinin korunmasını talep edeceklerini dile getirdi.

Kırgızistan’da 4 Ekim’de yapılan milletvekili seçimlerinin sonuçlarını tanımayan muhalefet partilerinin taraftarları, cumhurbaşkanlığı ve parlamento binasını işgal etmiş, eski Cumhurbaşkanı Atambayev’i cezaevinden çıkarmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin