Keukenhof 2021 için 7 milyon çiçek soğanı ekildi

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Dünyanın en güzel çiçek parkları arasında gösterilen Keukenhof’un 2021 yılı açılışı açılışı için hazırlıklar sürüyor.

Hollanda’nın Lisse şehrinde bulunan  Keukenhof’ta özel gün düzenlendi. Hollanda’nın önde gelen basın kuruluşlarının yanı sıra TR724’ün de davet edildiği programda 2021 yılının ana teması belirlendi.

Keukenhof Müdürü Bart Smerink, Keukenhof 2021 sezonuna iyi bir başlangıç yapmak için tüm hazırlıkların tamamlandığını, bu yıl 7 milyon çiçek soğanını toprağa diktiklerini söyledi.

2020 yılında, Keukenhof için özel bir yıl olduğuna vurgu yapan Smerink, koronavirüs ile ilgili tedbirler nedeniyle ziyaretçilerin parka gelemediğini, online olarak  çiçekleri izlediğini hatırlattı.

2021’de Keukenhof’un, korona önlemleriyle bağlantılı olarak Hollanda  hükümetinin aldığı tedbir  yöntemleri doğrultusunda açılaşacağına vurgu yapan Bart Smerink, Keukenhof  Parkını, 2019’da yılında  ziyaret eden ziyaretçi sayısının yalnızca yüzde  50’sini beklediklerini kaydetti.

Keukenhof’un, 20 Mart 2021’de 72. kez kapılarını açacağına vurgu yapan Smerink, şöyle devam etti: “Sekiz hafta açık kalacak olan  Kekukenhof  9 Mayısta kapanacak. Hollanda, Almanya ve Belçika’dan 800 bin ziyaretçinin çiçek sergisini ziyaret etmesini bekliyoruz. Keukenhof Hollanda’da turizm ve çiçek sektörüne büyük katkı sağlıyor. Keukenhof’un 2021 teması için geçen yılın temasını olan  ‘Dünyanın Renkleri’nin yanı sıra ‘Çiçekle Bütünleşin’  teması oybirliği ile kabul edildi. Ziyaretçilerin hepsinin güzel çiçeklerin tadını çıkarmalarını istiyoruz.”

2021 YILINDA HEDEF 800 BİN ZİYARETÇİ

Dünyada tek olan Keukenhof, uzun yıllardır Hollanda’nın en popüler yeri. Dünyanın en güzel bahar bahçelerinden biri olan Keukenhof,  20 Mart ile 9 Mayıs 2021 tarihleri arasında 2 ay boyunca kapılarını ziyaretçilere açacak. Hedef 800 bin ziyaretçi. 1949´da Hollanda lale soğanlarının gösterimi için oluşturulan bahçede,  her bahar 7 milyondan fazla lale açıyor. Çiçek soğanı ihracatı hedeflenerek kurulan bahçe günümüzde turist akınına uğramakta ve turizmden önemli bir gelir elde edilmektedir.

Hollanda tarım ve gıda maddeleri ihracatında Avrupa Birliği ülkeleri arasında birinci, dünya sıralamasında ise ABD ve Fransa’dan sonra üçüncü durumda. Çiçek, meyve, et, süt ve süt ürünleri, sebze, patates ve kakao önemli ihraç ürünleri arasında. Ülke dünya çiçek pazarının yüzde 56’sını, saksı çiçekçiliğinin de yüzde 50’sini elinde tutuyor. Hollanda dünyadaki (ABD ve Fransa’dan sonra) üçüncü büyük tarım ürünleri ihracatçısı konumunda.


Keukenhof’u bilir misin?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin