Kimse tarih veremiyor… | İşte gizli FİFA raporu

‘2. Dünya Savaşı sonrası sporun en büyük krizi’

ÖZEL HABER | HASAN CÜCÜK 

Dünya futbolunun patronu FIFA, koronavirüs salgınından çıkış yolu bulmak için bir rapor hazırlattı. FIFA Başkanı Gianni Infantino ve başkan yardımcısı Alejandro Dominguez’ın talimatıyla 18 Mart’ta bir çalışma grubu oluşturuldu. Amaç, koronavirüsten dolayı duran futbolun geleceğinin nasıl olacağı üzerine senaryolar ve tekliflerdi. Çalışma grubunun hazırladığı 11 sayfalık ‘gizli rapor’ FIFA yönetimine sunuldu. Raporda radikal öneriler yer alıyor. Önümüzdeki hafta FIFA yönetim kurulunun raporu görüşüp oylaması bekleniyor.

Tr724’ün ulaştığı rapordan öne çıkanlar şöyle: Dünya haritasını önümüze koyduğumuzda liglerin oynanmaya devam ettiği ülke sayısı 10. Bunlar Avustralya, Belarus, Angola, Burundi, Burma, Bhutan, Nikaragua, Hong Kong, Singapur ve Türkmenistan. Bu ülkelere ilaveten İsveç ve Rusya’da ise sadece hazırlık maçlarına izin veriliyor. FIFA başkanı ve yardımcısı, koronavirüs salgınının vurduğu futbolun geleceğinin ne olacağı konusunda bir çalışma grubu kurarak, rapor hazırlamasını istedi. 18 Mart’ta oluşturulan çalışma grubu raporunu hazırladı. Raporun giriş cümlesi içinden geçtiğimiz durumu anlatmaya yetiyor: ‘’2.Dünya Savaşı’ndan sonra benzer bir durum görmedik. Neredeyse tüm spor aktiviteleri durduruldu.’’

Raporda önerilen bazı uygulamaların hayata geçirilmesi oldukça zor gözüküyor. Ancak kulüplerin, oyuncuların, federasyonların ve menajerlerin dayanışma içinde olması, kriz sonrası için olumlu gelişme olarak görülüyor. Hemen not edelim; hiç kimse liglerin ne zaman başlayacağı konusunda tarih veremiyor. Öneriler daha çok ihtimaller üzerine oluyor. En iyimser tahmin, mayısta tekrar meşin yuvarlağın hareket edeceği yönünde.

FIFA Başkanı Gianni Infantino ve Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom

Mayıs ayında liglerin bitmesiyle birçok oyuncununda sözleşmeleri sona eriyordu. Koronavirüs molasından dolayı liglerin bitiş tarihi uzarsa, bu oyuncuların durumu ne olacak? Rapor, sözleşmesi biten oyuncuların sözleşmelerinin otomatikman olarak, liglerin bitimine kadar uzatılmasını öneriyor. Çünkü karamsar tabloda,  liglerin bitiminin temmuz sonunu bulması bekleniyor. Hatta, bazı liglerde sezon bitmeden, bazılarında yeni sezon başlamış bile olabilecek. Bitmemiş liglerden oyuncu transfer edenler ise sezonun sona ermesini bekleyecek. Bunun gerekçesi olarak ise raporda; takımların eşit şartlarda mücadele etmesi gerektiği gösteriliyor.

Liglerin koronavirüsten dolayı geç bitmesi beraberinde sorunları da getiriyor. Liglerin bitmesiyle 1 Temmuz’da yaz transfer dönemi başlıyordu. Gecikme doğal olarak transfer dönemini de etkileyecek. Rapor bunun için, yaz transfer döneminin ara transfer (kış) dönemine kadar uzaltılmasını teklif ediyor. Transfer sezonunun uzamasıyla, sözleşmesi biten oyunculara daha fazla takım alternatifi sunacak.

Futbolun tatile girmesi kulüpler için ciddi ekonomik kayıp demek. Gelir kaybına uğrayan kulüpler bir taraftan oyuncularının maaşlarını ödemeye çalışırken, diğer taraftan kadroyu güçlendirme adına yeni oyuncular için kaynak ayırması gerekiyor. Transferde kısmi çözüm sözleşmesi biten oyuncuları kadroya katmakla olur ama ya oyuncuların maaşları? Rapor işte bu noktada, kulüplere, oyunculara ve menajerlere seslenerek, yeni bir maaş görüşmesi yapılmasını öneriyor. Zira, futbolun tatili daha da uzarsa kulüplerin iflası gündeme gelecek. Bir diğer alternatif teklif ise, futbolun tatil olduğu dönemde kulüplerin maaşları dondurması. Son bir teklif ise, FIFA’nın profesyonel futbolcular için oluşturduğu fondan ödeme yapması. Çalışma grubu raporunda bir noktanın altını çiziyor, ‘futbolun ekosistemi olan kulüplerin yaşatılması için herşey yapılmalıdır.’

Koronavirüs sadece ligleri tatil ettirmedi. EURO 2020 önümüzdeki yıla ertelendi. Çalışma grubu raporunda milli takımlarla da ilgili bir teklif var. Milli takım davetini kabul etmeyen oyunculara ceza veriliyordu. Rapor, oyuncular için kulüplerin daha önemli olduğunu çizip, milli takımın davetine gitmeyenlerin cezalandırılmamasını istiyor. 11 sayfalık rapor, önümüzdeki hafta FIFA yönetim kurulunda görüşülecek. Bakalım hangi kararlar çıkacak.

1 YORUM

  1. Futbol sanal aleme tasinsin. Futbolcular, yedek oyuncular, hakemler ve hatta seyirciler. Hwpimiz sanal alemde ayni rollerimizi sanal olarak uynayalim…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin