Erdoğan’dan 30 büyükşehir için izolasyon kararı: Gönüllü karantina uygulayacağız!

Tr724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

Türkiye’de OHAL ya da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi için bütün şartlar mevcut. Ancak AKP iktidarı, ekonomiyi toplumsal sağlığa tercih ediyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gece yarısı, Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarını açıkladı. Buna göre, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi 30 büyükşehir için izolasyon uygulanacağını söyledi. Bu büyük şehirlerde valilerin başkanlığında pandemi kurulu oluşturulacak. Şehirler arası seyahatler de valiliğin iznine bağlandı. Yurt dışı uçuşlar da tamamen sona erdirildi. Toplu taşıma araçlarında ise ‘seyrek oturma düzenine’ geçilecek. “Gönüllü karantina uygulayacağız, milletimizden sabır, fedakarlık ve dirayet bekliyoruz.” diyen Erdoğan, “Şayet bu tedbirlerin daha ileri noktalara ulaşmasını istemiyorsak, gönüllü karantina şartlarına riayet etmeliyiz.” dedi.

Kovid-19 salgını durdurulamıyor. Tüm dünyada virüsten ölenlerin sayısı 28 bine yaklaştı. Toplam vaka sayısı 600 bine dayandı. Virüsün yeni merkez üssü ABD’de toplam vaka sayısı 98 bini aştı. ABD’yi 87 binle İtalya izliyor. İtalya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bine yaklaştı. Türkiye’de ise dün 21.00 itibariyle son 24 saatte 2 bin 69 pozitif vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 5 bin 698 olarak açıklandı. Dün hayatını kaybeden 17 kişiyle birlikte can kaybı 92’yi buldu.

SÜLEYMAN SOYLU: 211 BİN 670 İŞ YERİNİ KAPATTIK
AKP iktidarı, ‘OHAL’ ilan etmemek, ‘sokağa çıkma yasağı’ kararı almamak için direniyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamasına göre sadece genelgelerle 211 bin 670 iş yeri kapatıldı. Bu en az 800 bin yeni işsiz anlamına geliyor. Vaka sayısı 6 bine dayandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘en önemli tedbirin sokakta geçirilecek zamana kısıtlama getirilmesi’ olduğunu açıkladı dün. Ancak bütün dünyanın aksine, Türkiye sokağa çıkma yasağı kararı almamakta direniyor. Zira ülkenin ekonomisi batık durumda!

BİLİK KURULU EN ÖNEMLİ TOPLANTISINI YAPTI
Bilim Kurulu dün 17.30’da toplandı. Yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kameralar karşısına geçti. Bilim Kurulu’nun en önemli toplantısını yaptıklarını söyledi. Daha ileri seviyede önlem alınmasının kararlaştarıldığını anlattı. Aldıkları tavsiye kararlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletildiğini belirten Koca, ayrıntıların sorulması üzerine, “Tavsiye kararları Cumhurbaşkanımıza iletildi, ayrıntı vermem doğru olmaz.” dedi.

ERDOĞAN: YENİ BİR DÖNEME GİRİYORUZ
Gece yarısı 22.00 sıralarında Erdoğan kameralar karşısına geçti. Bilim Kurulu’nun kararlarını açıkladı. “Covid 19 giderek yaygınlaşıyor ve giderek daha fazla can alıyor. Bu büyük felaket bizi de etkilemiştir. Ülkemizde 92 can kaybı var. İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu krizin üstesinden gelebilmek için daha çok fedakarlık yapmamız gereken bir döneme girdik.” diyerek sözlerine başladı. “Karşımızdaki tehdit çok ciddi. Hastalık zincirinin bir an önce kırılmasını amaçlıyoruz. Yeter ki kurallara uyalım.” dedi.

ALINAN KARARLARI MADDELER HALİNDE SIRALADI
Tayyip Erdoğan, ardından alınan kararları ve uygulanacak yeni tedbirleri sıraladı:
“Tedbirlerin ne kadar süreceğini halkımızın uygulamadaki kararlılığı belirleyecektir. Attığımız her adımda kamu düzeninin korunması, gıda, sağlık ve temizlik zincirinin ayakta tutulması ve sosyal izolasyonun sağlanmasını gözetiyoruz. Bugün Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda aldığımız yeni tedbir paketini hayata geçirmeyi kararlaştırdık;
-Şehirler arası seyahatler valilik iznine bağlandı.
– Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçirecektir.
– Toplu taşımada seyrek oturma düzenine geçilecek.
– Piknik alanları gibi ören yerleri, hafta sonları kapalı olacak. Hafta içi de toplu olarak bir arada bulunulmayacak.
– Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun olarak, celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacak.
– Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.
– Tüm illerimizde, valiler başkanlığında pandemi grubu oluşturularak gerektiğinde o şehire ilave tedbirler uygulanacak. Bu tedbirlerin İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli olmak üzere 30 büyükşehirimizde uygulanması kararı alınmıştır.
Milletimizden sabır fedakarlık ve dirayet bekliyoruz. Şayet bu tedbirlerin daha ileri noktalara ulaşmasını istemiyorsak, gönüllü karantina şartlarına riayet etmeliyiz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin