Kılıçdaroğlu’ndan ‘kayyım’lara yasal zırh tepkisi: Malı götür, kanun arkanda kapı gibi duruyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kayyımların ‘yasal’ korumaya alınmasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Bir kanun getiriyorlar, bu şekliyle; kayyım atanırsa ‘kayyımın yaptığı bütün işlemler, karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin, bu karar görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mahalli ve cezai sorumluluğu doğmaz’ diyor. Malı götür hırsızlığı yap, kanun arkanda kapı gibi duruyor, Saray da arkanda kapı gibi duruyor. Böyle bir kanunu bu Meclis’e kabul ettirdiler.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Türk Ocakları’nın kuruluşunun 110. yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) işbirliğiyle ‘Günümüz İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları 2’ başlıklı sempozyumuna katılmasının ardından yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Kılıçdaroğlu, “Bu dünyanın, İslam dünyasının sorunları var. Türkiye örnek olmak zorundadır. İnsanların inancına nasıl saygı duyulduğunu göstermek zorundadır. Adalet vurgusu yaptım, İslam açısından da ne kadar önemli olduğunu söyledim. Sabah bir haber ‘İstanbul İl Yönetimi görevden alınmış’ diye. Ne söyleyeyim? Bizim konuşmaya ihtiyacımız var, bir arada oturup güzeli nasıl inşa edebiliriz buna ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

 • Adalet önemli bir kavram. İstanbul’daki toplantıda adaletin ne olduğunu da ifade etim. Devlette görev yapan ve zamanı geldiğinde de emekli olan insanların toplumda bir adaletsizlik görürse buna itiraz etme hakkı vardır. Kamu görevlisi belki konuşamaz ama ayrıldıktan sonra konuşabilir.
 • Sabri Uzun ve Hanefi Avcı’dan bahsediyorum. Sabri Uzun İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun haksız yere görevden alınması üzerine bir tw attı yanlış yapıyorsunuz dedi. Sen misin bunu söyleyen.
 • Arkasından Hanefi Avcı Selahattin Demirtaş’la ilgili AİHM’nin kararının uygulanması gerektiğini söyledi. Vay sen misin bunu diyen. İkisinin de rütbeleri sökülecek.
 • İntikam, öç alma duygusuyla devlet yönetilmez. TSK’nın 80-90 yaşındaki generallerini hapse atıyorsunuz. Bazıları hapiste olduklarını bile bilmiyor. Böyle devlet yönetimi olur mu? Böyle devlet yönetimi olmaz.
 • KHK ile görevine son verilen akademisyenler, harp okulu öğrenciler, boşuna yatan siyasetçiler. Bazen insanlar bedel öderler, haksız yere ödenen her beden onun şerefidir.

ÇİFTÇİNİN KREDİ FAİZLERİNİ TAK DİYE SİLECEĞİZ

 • Söz verdim, iktidar olduğumuzda çiftçinin ister bankalarda ister Tarım Kredi Kooperatifleri’nden aldıkları kredilerin faizlerini ilk bir haftada tak diye sileceğiz, emin ol kardeşim. Güneş enerjisiyle Urfa’dan başlayarak 6 büyük ilde elektriği çiftçiye bedava vereceğiz.
 • Eczacılar da büyük sıkıntı içindeler. İlaç fiyat kararnamesi 13 yıldır güncellenmedi. Eczacılar artık personel maaşlarını, giderlerini karşılayamaz noktaya geldi, yarısı iflas edecek.
 • Mavi Marmara’da hayatını kaybeden şehitlerimiz vardı. Bir aileyi ziyaret ettim. Oğlu Aytek olayı anlatırken gözyaşlarını tutamadı, ‘Bize kimse sahip çıkmadı’ dedi. Onlara sahip çıkacağımızı. o dosyanın kapanmadığını söyledik. ‘Giderken bize mi sordunuz’ cümlesi. Ölenlere sahip çıkmadılar.

YUNANİSTAN İLE GERİLİM

 • Yunanistan’a efeleniyor beyfendi. Şimdi gelirim-giderim, operasyon yapacağım. Yapacaksan yap kardeşim. Adalar silahlanırken; askerler, emekli askerler, hocalar söyledi gıkın bile çıkmadı. Şimdi efeleniyorsun.
 • Bahçeli ‘Sen orman yangınlarının olacağını nereden biliyorsun’ diyor. Tüm dünya biliyor. Anladığım kadarıyla tek bir makale dahi okumamış. Allah akıl fikir versin. Yangın çıktı gittik oraya. Üç gün söndüremediler.
 • Bizim ahlakımızla bunların ahlakı ile dünya kadar fark var. Biz kul hakkına sahip çıkarız bunlar kul hakkı yer. 15 Temmuz sonrası, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na FETÖ ile bağlantılı olan şirketleri aldılar devrettiler. Başlarına da birer kayyım atadılar.
 • Sonra piyasada simsarlar dolaşmaya başladı, ellerine kağıtlar, efendim şu fabrikayı kaça almak istiyorsan ben onu ayarlarım. Firma firma gezdiler. Bazıları biz böyle rezalete ortak olmayız dediler ve çekildiler.
 • Nurettin Canikli… AK Parti Genel Başkan Yardımcısı. Bir yakınını Boydak Holding’e getirip kayyım olarak atıyor. Boydak mobilya sektöründe. Bir süre sonra diyolar ki bizim yurt dışında bir depo yapmamız lazım.
 • E Almanya’da depo var, hayır diyorlar depoyu Slovakya’da yapmamız lazım diyorlar. Oraya dünyanın parasını gönderiyorlar, 20 milyon avro gönderiyorlar. Bu deponun sahibi Ertunç Laçiner, aynı zamanda kayyum. Canikli’nin atadığı. Bu para yok şu an yok, adam da yok ortada. Hem 20 milyon avro yok hem de kendisi yok. Ama Canikli hiç konuşmuyor. Buradan sesleniyorum, niye konuşmuyorsun sen, niye koruyorsun bu adamı.
 • Daha vahim bir şey, bir kanun getirdiler. Bu şekliyle; kayyım atanırsa kayyımın yaptığı bütün işlemler, karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin, bu karar görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mahalli ve cezai sorumluluğu doğmaz diyor.
 • Malı götür hırsızlığı yap, kanun arkanda kapı gibi duruyor, Saray da arkanda kapı gibi duruyor. Böyle bir kanunu bu Meclis’e kabul ettirdiler.
 • AKP’ye geçmişte oy verenlere sesleniyorum, siz böyle bir kanunu dünyanın hangi ülkesinde gördünüz? Hırsızlık yapana hırsızlık yapabilirsin, hiçbir sorumluluğun olmayacak diye kendi Meclis’inden kanun geçiren bir ülke gösterin, en geri kalan ülkeyi gösterin.
 • Hırsızlığın yasayla korunduğunu ilk defa görüyorum Cumhuriyet tarihinde. Sen götür malı diyorlar, meraklanma diyorlar söyleyen kim? Canikli söylüyor bunu. Kimse hesap soramaz diyorlar.
 • Hangi kanunu çıkarırlarsa çıkarsınlar bu kardeşiniz onların tamamına hesabını soracak. Bu memlekette huzur istiyorsanız, hak, hukuk, adalet istiyorsanız, çiftçi kazansın üretici kazansın diyorsanız bize katılacaksınız.
 • Devleti soyan haramilerden hesap sorulsun diyorsanız bize katılacaksınız. Haramilerin defterini düreceğiz, hep beraber. Katil dediğinin önünde ikiye katlanmasınlar diyorsanız bize katılacaksınız. Uyuşturucu baronlarıyla mücadele etmek istiyorsanız bize katılacaksınız.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin