Kılıçdaroğlu’ndan af yasasına yeşil ışık: ‘İktidar ile konuşmaya hazırız’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu af yasası konusunda iktidarla konuşamaya hazır olduklarını kaydetti.

Kılıçdaroğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Af konusunda titizlikle yönetilmiş bir düzenlemeyi iktidar ile konuşmaya hazırız. Görüyoruz beceremiyorlar, birlikte çözebiliriz. Ancak bu af sadece belli başlı suçları kapsayacak; terör, taciz, tecavüz ve benzeri suçlar kapsam dışı kalacak, kader mahkumlarına yönelik olacaktır. Şunu da peşinen söyleyeyim, Fotoromancı hiç heveslenmesin, heyecan yapmasın. Baronlara da af maf yok.’’ ifadelerini kullandı.

AF YASASI TARTIŞMALARI

‘Ceza infaz düzenlemesi’ adı altında 2 yıl önce kabul edilen af yasasının ardından MHP’nin yeni yasama dönemi için af hazırlığında olduğu iddia edilmişti.

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız geçen hafta Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile bir araya gelmiş ancak görüşmenin af yasası ile ilgili olmadığını ileri sürülmüştü.

Bozdağ ile görüşen Yıldız, yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

Aynı suçtan aynı cezayı alan ancak farklı illerde hapis yatan kişilerin farklı tarihlerde tahliye edildiğini, infaz sürelerinin ilden ile farklılık gösterdiğini belirten Yıldız, “5’er yıl hapis alan, aynı kişiler biri 3 ay önce hapisten çıkıyor diğerleri kalıyor. Neden?’ diye sorulduğunda ‘infaz böyle hesaplandı deniliyor. Yozgat’ta farklı Kayseri’de farklı bir durum oluşuyor. Bakan Bey ile görüşmemizin af ile infaz düzenlemesi ile ilgisi yok. Böyle bir çalışmaya ihtiyaç var mı o ayrı mesele, ama bu görüşmenin af ile alakası yok.

Kılıçdaroğlu: Abdülkadir Selvi’nin gözü benden başkasını görmüyor

Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben, “Erdoğan, haksızlık etmişsin Abdülkadir Selvi’ye. Arkadaşlarım saymış, son bir yılda Hürriyet gazetesindeki köşesinde, hakkımda 168 yazı yazmış. Mahkemeden uzaklaştırma kararı mı çıkartsam diye düşündüm; gözü benden başka hiçbir şey görmüyor.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin