Kılıçdaroğlu: Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda Suriyeli mültecileri 2 yıl içinde memleketlerine göndereceklerini söyledi.

Twitter hesabından bir video paylaşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

”GEÇİNEMEYEN, İŞSİZ KALAN SURİYELİLERDEN ŞİKÂYET EDİYOR”

“İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız. Bu iktidarımızın en önemli beş önceliğinden biridir. Plan ve programlarımız hazır. Bu video da bunun taahhüdü olarak burada dursun istedim” notuyla paylaştığı videoda özetle şunları söyledi: “Resmi rakamlara göre Türkiye’de 3 milyon 600 bin Suriyeli var topraklarımızda. Bazı illerde Türk vatandaşlarından fazla Suriyeli vatandaşlar var. Geçinemeyen, işsiz kalan vatandaşlar Suriyelilerden şikâyet ediyor. Önümüzdeki süreçte çok daha ciddi açmazlarla karşılaşılabiliriz.

”ÇÖZME GÜÇLERİ YOK, BİZ ÇÖZECEĞİZ”

Bunlar çözemediler, çözme güçleri de yok, kapasiteleri de yok ama biz çözeceğiz. Ama biz insani boyutuyla ele alacağız sorunu ve çözeceğiz. Şanlıurfa’da bir sabahçı kahvesine gitmiştim, orada işsiz insanların gelip nasıl iş bulduklarını görmek istemiştim. Sabahçı kahvesinde insanlar oturuyor, bir kamyon veya kamyonet geliyor, birisi iniyor aşağıya ’15-20 işçi’ diyor ve insanlar binip gidiyorlar. Yaşlı bir adama ‘Sen niçin gitmedin?’ diye sorduğumda, ‘Benim ailem kalabalık, 120 lira günlük olabilirse ben ancak gidebiliyorum çalışmaya. Suriyeliler geldi, çok daha ucuza çalışıyorlar, 50-60 liraya gidiyorlar, saat de yok dolayısıyla ben 50-60 lirayla ailemi geçindiremiyorum.’ dedi. Bu, bir sabahçı kahvesinde bana söylenen.

”IRKÇILIK YAPMIYORUM”

Gidin İstanbul, İzmir, Kayseri, Hatay, Kilis ve Gaziantep’te de buna benzer yüzlerce olay ve manzara görürsünüz. Bu sorunu çözmemiz lazım. Öncelikle Suriye’yle ilişkilerimizi düzelteceğiz, büyükelçilikleri açacağız. Ben Avrupa Birliği’ne gittiğimde Suriyeli mültecilerden şikâyet ettiler. Onlara şunu söyledim, ‘Neden şikâyet ediyorsunuz? Mülteciler geldi diye mi? Peki Suriye’de kan gövdeyi götürürken sesiniz çıkmıyordu. Mülteciler Türkiye’ye gelirken sesiniz çıkmıyordu, ne zaman sizin kapıya dayandılar bağırmaya başladınız.’ Peki nasıl çözülecek diye bana sordular, dedim ki ‘Elinizi cebinize atacaksınız, Suriyelilerin yolunu, okulunu, hastanesini, kreşini, her şeyini, hepsini yapacaksınız. Arkasından Suriyelileri biz kendi ülkelerine göndereceğiz.’ Irkçılık yapmıyoruz, bir daha söylüyorum, Suriyeliler bizim akrabalarımız ama onlar doğdukları topraklarda mutlu olurlar. Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimizi huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz. Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda Suriye konusunu, Suriye sorununu, Suriyelilerin sorununu da iki yıl içinde çözeceğim. Kararlıyım ve biz bunu yapacağız.”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin