Kılıçdaroğlu, Mersin mitinginde konuştu: Dikta yönetimini seçimde alaşağı edeceğiz

CHP, ‘erken seçim’ çağrısıyla Mersin’de ilk mitingine çıktı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması coşkulu kalabalık tarafından sık sık ‘Tayyip İstifa’ sloganlarıyla kesildi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Her birimiz kendi vicdanımızda bir muhasebe yapmak zorundayız. Yarın sandık gelecek ve gideceğiz. Vicdanımızın sesini dinleyeceğiz. Eski alışkanlıklarımızı bırakacağız. Türkiye’nin bereketi için, herkesin kazanması için beraber gideceğiz sandığa ve bir dikta yönetimini, bu ülkeye farklı bakan bir yönetimi sandıkta alaşağı edeceğiz. Bunun sözünü veriyorum sizlere.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Mersin mitinginde önce vatandaşlardan bazıları konuştu, dertlerini anlattı. Bir vatandaş, “Geçtiğimiz yıl çuvalı 80 lira olan gübre şu anda 400 lira oldu. Tarlamızı ekemiyoruz. Açız aç.” dedi.

Vatandaşların ardından Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye geldi. Sözlerine, “Herkesin şunu çok iyi bilmesini isterim. Bizim kitabımızda umutsuzluk yok. Az önce kardeşlerim konuştu. İçim dağlanarak izledim. 21. yüzyılın Türkiye’si bunu hak etmiyor. 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. İki üniversite bitiren işsiz geziyorsa bu ayıp kime ait? Türkiye’yi bu ayıpta çekip çıkaracağız.” diyerek başladı. Kemal Kılıçdaroğlu, alandan gelen ‘Tayyip İstifa’ sloganları üzerine, “Onun istifa etmesine gerek yok. Onu demokrasinin kuralları içerisinde göndereceğiz.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

TÜİK rakamları üzerinden, emekli, asgari ücret, memur yani milyonlarca kişinin aylığını düşük rakamlar üzerinden belirlemeye çalışıyorlar. Bu işin uzmanları da hesap yaptılar, akademisyenler. TÜİK yüzde 3, hocalar yüzde 9 belirliyorlar. Yüzde 21 diyor TÜİK, hocalar diyor yüzde 58. Hangisi doğru?

İlk kez Türkiye tarihinde milletvekilleri bir yere giderken önümüze duvar ördüler. Mersinlilerin ve bütün Türkiye’nin huzurunda açık ve net söylüyorum, sizin duvarlarınız vız gelir bize. Vesayetin dün ne olduğunu bütün dünya gördü. Sarayın emrine giren memurlar devlet memuru değildir. Asgari ücretlinin, memurun, emeklinin hakkını savunmak sadece benim görevim değil, hepimizin görevi, ortak görev.

ÇİFTÇİNİN BORÇLARININ FAİZİNİ SİLECEĞİZ

Sizlerin desteği ile iktidar olacağız. İlk 1 hafta içinde çiftçinin bankalara, tarım kredi kooperatiflerine borçlarının faizini sileceğiz. Traktörü, hayvanları asla haczedilmeyecek. Ziraat Bankası çiftçi dostu bir banka olacak. Mersin’in umut meydanından söz veriyorum. Çiftçiyi bu milletin efendisi yapmak, benim boynumun borcu olacak. Aynı şeyi esnaf için de yapacağız. Faize karşıysan neden bu faizler var, neden silmiyorsun? İktidar olduğumuzda ilk işlerden birisi esnaf bakanlığını kurmaktır, esnafın da yüzü gülecek. Halk Bankası’nı bir esnaf bankası yapacağız.

EYT’LİLER HİÇ MERAKLANMAYIN

Atama bekleyen öğretmenler, engelliler, kadro açığı olan sağlık çalışanları, EYT’liler hiç meraklanmayın. Parayla pulla işimiz yok, saraylarla köşklerle işimiz yok, bizim işimiz vatandaşın huzuru, bereketi, sofradaki bereketi. Bunu yapacağız. Bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum. Kim suç işlediyse, iyi hal, kravat, bunu bırakacağız. İstanbul Sözleşmesi’ni bir hafta içinde yürürlüğe koyacağız.

AKP VE MHP’YE OY VEREN KARDEŞLERİM…

Herkesin şunu bilmesini isterim. Geçmişte AKP, MHP’ye oy veren kardeşlerime de seslenmek isterim. Dönem kavga dönemi değil. Birleşme, beraber olma dönemidir. Sorun memleket, bayrak sorunudur. Beraber olmak zorundayız. Türkiye’nin birliği, kalkınması, bölgesinde güçlü devlet olarak hiç kimseye karşı boyun eğmeden yürüyebilmesinin yolu beraber olmaktır.

BİZİM FAKİRLİĞİMİZİ DOLAR BARONLARINA SATMAK İSTİYORLAR

Türk Lirası’nı pul yaptılar. Bulgaristan karşısında bile yerlerde sürünen bir para oldu. Türk Lirası’nı yeniden hak ettiği yere getirmek boynumuzun borcudur, herkes bunu bilmeli. Bu iktidarın görevi, yeni politika milleti fakirleştirmek. Fakirliğimizi dolar baronlarına satmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin