Kılıçdaroğlu: Merkez Bankası başkanını dış güçler mi değiştirdi?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a yönelik tehdidine cevap verdi. Kılıçdaroğlu, ‘‘Mansur Yavaş gerçekten de siyasi tartışmalardan uzak duran birisi. Neden böyle bir suçlama yapıldı akıl alır birşey değil.’’ dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuştukça dövizin yükseldiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, ‘‘Konuştukça niye dolar yükseliyor? Bir ülkenin Cumhurbaşkanı konuştukça dolar artar mı? Hangi dış güç yapıyor bunu?’’ ifadelerini kullandı.

FOX TV’de katıldığı programda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı “Bundan sonra dikkat etsin, arkasında ülkücü nefes diyerek” diyerek tehdit etmesine cevap verdi.

Kılıçdaroğlu, “Sayın bahçeli uzun yıllardır siyaset sahnesinde. Böyle bir olayı araştırmadan soruşturmadan Mansur Yavaş’ı suçlaması doğru değil. Mansur Yavaş gerçekten de siyasi tartışmalardan uzak duran birisi. Neden böyle bir suçlama yapıldı akıl alır birşey değil. Türkeş’in anma töreni sırasında böyle bir baskın yapılıyor. Bunu halkımızın bilmesini isterim. Bahçeli’nin yapması gereken bunu yapanları eleştirmesiydi. ‘Bunu yapanları partide tutmayacağım ve atacağım’ demesi lazımdı. Siz kendinizi AK Parti’nin altında konumlandırmışsanız artık siyaset üretemezsiniz” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

DÖVİZİN YÜKSELİŞİ

‘‘Erdoğan faizden şikâyet ediyor ama enflasyonu onu bağlıyor. Aslında gelir dağılımındaki adaletsizliğin birinci amiri enflasyondur. Her şeye zam yapıldı. Bu kadar zammın nedeni nedir? Faiz midir? Biz faizi savunmuyoruz ama nereden inecek faiz? Siz, esnafın, çiftçinin, banka kredilerinin faizini indirdiniz mi? Hayır. Gelir dağılımında olağanüstü bir dengesizlik var. Zam yapılmayan hiçbir şey yok.

ASGARİ ÜCRET

CHP’li belediyelere bu sene de asgari ücret söyleyeceğim. Bunu söylemeden bütün belediye başkanlarımıza soruyoruz, ‘Siz bunu ödeyebilecek misiniz?’ diye. Böyle bir rakam söyleyeceğim. Bizim belediyelerde asgari ücret 3 bin 100 liradır. Bu sene için rakamı sonra söyleyeceğim.

En küçük belediyemizden, en büyük belediyemize kadar dikkate alıyoruz bunu. En küçük belediyemizin bile ‘Ben bunu ödeyebiliyorum’ demesi lazım.

MERKEZ BANKASI ZİYARETİ

Başkana, ‘Merkez Bankası’nın bağımsızlığına özen gösterin. Bu kurumun kendi kültürü vardır, liyakat vardır’ dedim. Şimdi bunu yerle bir ettiler. Devlet kurumlarının içini çürüttüler. Başkan bana bağımsız olduğunu söyledi ama bağımsız olmadığını biliyorum. Sokaktan geçen bir vatandaşa soralım bağımsız olmadığını söyler. Faiz inecek, çıkacak Erdoğan karar alıyor. Fatura sokaktaki vatandaşa çıkıyor.

BAE İLE YAKINLAŞMA

Birleşik Arap Emirlikleri (Veliaht Prensi) neden geliyor? Hani bunlar 15 Temmuz’u planlamışlardı? Nasıl oldu da Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı ‘şerefsiz’ diye tanımladığı biriyle nasıl tokalaşır? Düne kadar bunlar kötüydü, darbe girişimine destek vermişleri, ne oldu birden bire?

10 milyar dolar para getireceklermiş. Neymiş bu para? Tank Palet için satma biz 50 milyon dolar buluruz demiştim.

Aselsan’ı, Havelsan’ı, Roketsan’ı alacaklar diye haberler çıktı. Bunları satın alacaklarmış gibi haberler gazetelerde yayımlandı. Bekledim bir açıklama. Ne MSB’den, ne de Erdoğan’dan bir açıklama gelmedi. Öyle olunca ben mecburen, ‘Bunları satarsanız sizin burnunuzdan fitil fitil getiririm’ dedim. Getiririm de böyle bir rezalet olamaz.

ERDOĞAN’IN TRT KONUŞMASI

Ekonominin haline bakın. Neye zam yapılmadı? Asgari ücrete, memur maaşına zam yapılmadı. Ekmeğinden tutun, et, peynir, doğalgaz, elektrik her şeye zam yapıldı. Konuştukça batırıyorsun ülkeyi. ‘Bir sus’ dedim kendisine. Allah aşkına bir sus. Bu ülkenin sanayicisi, çiftçisi, emeklisi konuşsun. Vallahi billahi ekonomi de bilmiyor. Ekonomi denilen bir bilim var. Maliye politikasından haberi bile yok.

SEDAT PEKER’İN İDDİALARI

Peker’in söylediklerinin tamamı doğru. Çünkü işin içinde olan kişi. Yaşadığını söylüyor, itiraf ediyor her şeyi. O kadar ki İçişleri Bakanlığı’nın bulamadığı şeylerin fotoğrafını yayınlıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’ne neler yaptılar, ‘Sedat Peker konuşmasın’ dediler. Yalansa çıkar ‘Yalandır, işte belgesi’ dersiniz. Onların gazetecileri, bakanları, milletvekilleri, yandaşları, sanayicileri, beşli çeteleri var. Çıksın açıklama yapsınlar. ‘Bunların tamamı yalandır’ desin. Hiç kimse yalanlayamıyor.

SEZGİN BARAN KORKMAZ’IN SERBEST BIRAKILMASI

Çağırıyorsunuz Sezgin Baran Korkmaz’ı. ‘Yurtdışına git’ diyorsunuz. Yaptılar bunu. İçişleri Bakanı, bakanlar uçağına biniyordu. Her türlü imkanı vardı, her şey yapılıyordu zaten. Aldılar tutukladılar önce sonra serbest bıraktılar. Mal varlığı üzerindeki hacizi kaldırdılar. Bunu yapan başsavcıyı HSK’ya atadılar. Kendi talimatlarını yerine getirdikleri için ödüllendirildiler. Şimdi niye yazı yazıyorsun ‘Sezgin Baran Korkmaz’ı bize iade edin’ diye. ABD istedi tutukladılar, hapse attılar. ABD istedi diye bunlar da istemeye başladılar. Tıpkı Reza Zarrab gibi. En büyük korkuları Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’de itirafçı olması. Sezgin Baran Korkmaz, ABD’ye verilirse itirafçı olacak.

‘BİR ÜLKE BORÇ İSTEDİĞİ İÇİN FAİZ ARTAR’

Ekonomi kitaplarında para ve maliye politikalarını eş zamanlı götüreceksin. Üretime odaklanacaksın. Katma değeri yüksek ürün üreteceksin der. İhracat yapacaksın, paranın değerini koruyacaksın. Döviz karşısında sizin paranız kar gibi erimeyecek.

ADAMIN DÜNYADAN, EKONOMİDEN, TÜRKİYE’DEN HABERİ YOK

Faiz kendiliğinden iner. Faiz borç istediğiniz için vardır. Almanya faiz oranı eksidedir çünkü borç istemiyor. Biz gidiyoruz dünyaya para istiyoruz. Parayı vereceğim, senin ülken riskli bir ülke faizi budur diyor. Bunu unutmuş Erdoğan. Bütün dünya böyle çalışıyor, adamın dünyadan, ekonomiden, Türkiye’den haberi yok. Bütün dünyası Saray, oraya bakıyor.

BİR ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI KONUŞTUKÇA DOLAR ARTAR MI?

Biz iktidara geldiğimizde faiz de dolar da düşer. Güven verdikten sonra her şey düşer. Konuştukça niye dolar yükseliyor? Bir ülkenin Cumhurbaşkanı konuştukça dolar artar mı? Hangi dış güç yapıyor bunu? Sen 19-20 yıl yönetip ekonomiyi bu kadar zayıf hale düşürdüysen bunun sorumlusu kim? Merkez Bankası başkanını dış güçler mi değiştirdi?

Bir devlet bir kişinin iradesine bağlanamaz. Dünyada örneği yoktur, biz de çıktı. Hiç kimse ona itiraz edemiyor kendi içlerinde. Yanlışı söylemek aslında onun lehine.

Hangi Kurtuluş Savaşı’nı verecek? Savaş mı var? 5 madde saydım, önce bunları yap dedim. Perişan insanlar, yatağa aç giren milyonlarca çocuk var. O yüzden diyoruz sandığı getir, millete başvuralım.’’

 

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin