Kılıçdaroğlu ‘darbe’ tartışmalarına katıldı: Amaçları gündem değiştirmek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli’nin CHP’yi hedef alan açıklamalarına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Talimatla yapılan açıklamalar. AK Parti’nin yapmadığını MHP’ye delege ediyor.” dedi. Darbe tartışmalarının amacının ise gündem değiştirmek olduğunu anlattı.

Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’e konuşan Kılıçdaroğlu, göndeme dair önemli açıklamalarda bulundu. İYİ Parti lideri Meral Akşener’in ‘memleket masası’ önerisi ile ilgili, “Türkiye’nin dünya kadar sorunu var. Bu sorunların çözülmesi için oturup beraber çözüm bulabiliriz.” diye konuştu. İktidarın bu öneriyi kabul etmemesine ilişkin de “Hayır, yapmayız diyorlar. Kendilerinin bileceği iş.” ifadelerini kullandı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle:

20 TEMMUZ SONRASI SİVİL DARBE YAŞANIYOR

“20 Temmuz’dan sonra Türkiye sivil darbe süreci yaşıyor. Hangi darbeden söz ediyorlar. Yargı, Parlamento vesayet altında. Bütün dünyanın parlamentoları açık; parlamentosu kapalı olan yalnızca Türkiye var. Bir kişi istemediği için. ‘Gerek yok, kapatın’ diyor; kapatıyorlar. Sorunun çözümünde tek önemli aktör parlamento ve o da kapalı. Gündemi değiştirmek, vatandaşın içinde yaşadığı sorunu vatandaşa düşündürtmemek için yapılmış şeyler. Trollerin, AK Parti yandaşlarının televizyonlarda, sosyal medyada yaptıkları konuşmalar bunlar. Hiçbir ağırlığı, hiçbir gerçek yönü yok. Vatandaşı kutuplaştırıp birbirine düşman etmek amacındalar. Beşikteki çocuğu bile öldürmeyi göze alan bir kişiden Müslüman olur mu? Hadi adamı öldürdün; çocuğundan ne istiyorsun? Bu kadar kin ve öfkeyi yaratan siyaset ortamının aktörü kim? Yazıktır günahtır ya! Millet can derdinde bunlar başka bir şeyin derdinde…”

BAHÇELİ TALİMATLA AÇIKLAMA YAPIYOR

“Talimatla yapılan açıklamalar Bahçeli’ninkiler. AK Parti’nin yapmadığını MHP’ye delege ediyor. AK Parti adına konuşuyor aslında. AK Parti’den MHP’ye delege etme işi; gereksiz bir tartışma yaratmak için. Bahçeli’nin yaptığı eleştirilere ben yanıt vermiyorum. MHP ile ve diğer partilerle, iktidar partisi hariç bir tartışmaya girmeme konusunda genel bir talimatım var. Kısır tartışmaların içine partimiz girmeyecek. Sen-ben kavgasına parti girmeyecek. Memleketin dünya kadar sorunu var. Vatandaşın sorununu nasıl çözeceğimizi konuşacağız.”

BELEDİYELERE ENGELLEMELER

“Tek cümle ile söylüyorum: ‘Ne yaparlarsa yapsınlar bizim belediyeler tarih yazmaya devam edecekler.’ İstedikleri engeli çıkarsınlar; büyük özveriyle tarih yazmaya devam edecekler. CHP’nin ne olduğunu, hangi ilkelere inandığını, nasıl şeffaflığa inandığını ve nasıl özveriyle çalıştığını bütün dünyaya göstererek örnek oluşturdular belediyelerimiz…”

ÇÜRÜME EN TEPEDEN BAŞLADI

“Çürüme yukarıda başladıysa, aşağı doğru çürümenin dozu artarak devam eder. Devletin bütün kurumlarında çürüme devam eder. Kızılay hepimizin gözbebeğiydi; nasıl çürüttüklerini gördük. Üniversiteler, dekanlar hepimizin gözbebeğiydi. Liyakat, ehliyet, adalet yok olduğunda devletteki çürümenin nereye geldiğini görüyoruz…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin