KHK’lı yarbay Mehmet Alkan’a Bahçeli’ye hakaretten ceza

Türk Silahlı Kuvvetlerinden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen eski yarbay Mehmet Alkan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik ifadeleri nedeniyle, “hakaret” suçundan adli para cezasına çarptırıldı.

Ankara 47. Asliye Ceza Mahkemesinde basit yargılama usulüyle görülen davada, mahkeme, Alkan’ın ifadelerinin “hakaret” suçunu oluşturduğunu belirterek, sanığı 265 gün karşılığı 5 bin 300 lira adli para cezasına çarptırdı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Alkan, 2019 yılında, hastanede tedavi gördüğü sırada MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye mektup göndermiş, mektuptaki ifadeleri nedeniyle Bahçeli’nin avukatı Nizameddin Kocabey’in şikâyeti üzerine dava açılmıştı.

KARDEŞİ YÜZBAŞI ALİ ALKAN ŞEHİT OLMUŞTU

2015 yılında Şırnak Beytüşşebap’ta teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Mehmet Alkan hakkında kardeşinin cenaze töreni ve sonrasında yaptığı açıklamalar nedeniyle idari tahkikat açılmıştı.

Şehit kardeşinin cenazesinde “Düne kadar çözüm diyenler, ne oldu da sonuna kadar savaş diyor” ifadelerinden 1 yıl sonra, kardeşinin ölüm yıldönümünde KHK ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ihraç edilmişti.

KHK ile ordudan ihraç edilen Alkan hakkında cemaat üyeliği iddiasıyla dava açılan eski yarbay Mehmet Alkan beraat etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin