KHK’lı öğretmenler Hollanda ve Almanya’dan seslendi: Dünya artık bu mağduriyetleri duymalı

BASRİ DOĞAN | DEN HAAG, TR724

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü vesilesiyle Hollanda’nın Dan Haag Parlamentosu önünde bir araya gelen KHK’lı öğretmenler, yaşanan mağduriyetleri kamuoyu ile paylaştı.

Parlamento binası önünde ellerindeki pankarlarla toplanan Victim Edicator Platform ile  Internationel Broken Chalk Platformu (Kırık Tebeşir Platformu) üyeleri adına açıklamayı Broken Chalk Platformu Sözcüsü Erdinç Demirok yaptı. Demirok, eylemin amacını şöyle anlattı: “Bugün 5 Ekim Dünya öğretmenler günü olarak anılmaktadır. Internationel Broken Chalk platform ve Victim Edicator Platformları olarak 5 Ekimde Dünyadaki bütün öğretmenlerin bu özel gününü kutlamak, ayrıca Türkiye ve Dünyada işkenceye maruz kalmış, hapishanelere atılmış, sürgün edilmiş, baskılar neticesi vefat etmiş öğretmenlerin sesi olmak için burada topladık. Erdoğan Rejiminin Türkiye’de ve dünyada yaşattığı mağduriyetlere dikkat çekmek istiyoruz.

Türkiye’deki Erdoğan rejimi, özellikle 17/25 Aralık 2013 yolsuzluk operasyonları sonrasında, kendisine muhalif olan toplumun tüm kesimlerini hedef alırken, hiç kuşkusuz en ağır darbeyi Hizmet Hareketi ve gönüllülerine indirmeyi amaçlamıştır.  “Allah’ın bir Lütfu” olarak adlandırdığı 15 Temmuz sahte darbe girişimi, OHAL ve sonrasındaki uygulamaları ile Erdoğan, amaçladığı dikta rejimini her gün daha emin adımlarla uygulamaya koymuştur. Kuvvetler ayrılığı ilkesini, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığını çiğneyen Erdoğan rejimi Türkiye’deki tüm toplumsal kesimleri kontrol altında tutmak istemektedir. Öte yandan, devletin ve özel kuruluşların tüm imkânlarıyla propaganda yaparak Hizmet Hareketini günah keçisine çevirerek ve şahsi hırsından, tüm kinini Türkiye ve Dünyadaki masum insanların üzerine salmıştır.

KHK İLE 15 ÜNİVERSİTE 1065 LİSE 980 DERSHANE 848 ÖĞRENCİ YURDU KAPATILDI

Erdoğan Rejimi her meslek grubundaki insanları Kanun hükmündeki kararnameler(KHK) ile işten çıkarıldı. 126 bin’ den fazla insan kamu görevinden ihraç edildi. 126 binin 34’i öğretmen ve 6081’i akademisyendir. Yine KHK’lar ile 15 üniversite, 1065 lise, ortaokul ve ilkokul, 980 dersahane,848 öğrenci yurdu kapatılmıştır. Kapatılan bu eğitim kurumlarında vazife yapan 35 Bin’ den fazla öğretmen ve 30 Bin’ den fazla yardımcı personel işsiz bırakılmıştır. Kapatılan eğitim kurumlarına el konulmuştur. 15 Temmuz sonrası eğitimcilerin işveren, işçi ve kamu sendikaları kapatılmıştır. Bunlar Eğitim işverenlerini kalkındırma sendikası (EKASEN), Eğitim Pak sendikası ve Aktif Eğitimciler Sendikası (AKTİFSEN). Erdoğan rejimi, içişleri bakanlığının verilerine göre 511.000 kişi hakkında adli soruşturma açmış, 125 Bin’ den fazla insan Terör örgütü üyeliğinden gözaltına alınmıştır hali hazırda hapishanelerde 31 Bin’ den fazla tutuklu bulunmaktadır. Bu soruşturmalar kapsamında öğretmenlerin tamamına yakını terör örgütü üyeliğinden soruşturmaya tabi tutulmuşlardır. Gözaltına alınanınlar, tek kişilik hücre uygulamasına, uzun süre gözaltında tutulmaya ve hukuksuz yargılamalara maruz kalmışlardır. Bu uygulamalar başlı başına aşağılayıcı bir cezadır, ancak daha da önemlisi, bu sürede mağdurlar işkence ve kötü muameleye maruz kalmışlardır. 8-12 kişilik koğuşlarda 40-50 kişi kalmakta ve en basit insani ihtiyaçlar dahi karşılanamamaktadır.

EGE DENİZİNDE VE MERİÇ NEHRİNDE ÖLÜMLER YAŞANDI

Cezaevlerinde 54 belgelenmiş, şüpheli ölüm vakası bulunmaktadır. Bu şüpheli ölümler aslında işkence ve tıbbi bakım yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Gökhan Açıkkollu bu gözaltında işkence ve ilaçlarının verilmemesi sebebi ile vefat etmiş ve vefat görüntüleri sosyal medyada yayınlanmıştır. Türkiye’deki hukuksuzluk ve toplumun baskılarından dolayı imkân bulan insanlar kaçak yollarla ülkeyi terk etmek zorunda kalmışlardır. Bu yolculuklar sırasında Ege denizinde ve Meriç nehrinde çok sayıda ölümler yaşanmıştır. Bunlardan bazıları Anne Baba öğretmen Maden ailesi üç çocuğu ile birlikte Ege denizinde, yine anne baba öğretmen Doğan ailesi ve bir çocukları ile Meriç nehrinde, Öğretmen Halil Dinç Atina’da kalp krizi ile vefat edenlerdendir. Son olarak geçen hafta içinde Ege denizinde Erdoğan rejiminden kaçan 19 eğitimci ve akademisyenin bulunduğu bot alabora olmuş 1 bebek, 4 çocuk ve 2 kadın toplam 7 kişi vefat etmiştir. 2016 yılından bu yana Türkiye’de 29 vatandaşı zorla kaçırılma vakası bulunmaktadır ve bu kaçırılanların bir kısmı öğretmen ve akademisyendir. Geçmiş dönemin beyaz Toroslarının yerini maalesef bugün siyah Transportlar almıştır. Mağdurların aylarca hangi koşullarda ve nerede oldukları bilinmemektedir. İşkence ve diğer kötü muamelelere maruz kaldıkları muhakkaktır.

MİT TARAFINDAN 18 ÜLKEDEN 100 KİŞİ KAÇIRILDI

Erdoğan Rejimi tarafından organize edilen kaçırılma ve kaybetme eylemleri sadece Türkiye sınırları içinde değil, yurtdışında yaşayan eğitimcileri de hedef almaktadır. Türk Dışişleri Bakanı, 18 ülkeden MİT tarafından 100 kişinin kaçırılması konusunda övünmektedir. Bu insanların ağır işkencelere maruz kaldığı bilinmektedir. Afganistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Bulgaristan, Gabon, Endonezya, Kazakistan, Kosova, Malezya, Myanmar, Tayland, Pakistan ve Katar’da öğretmen ve diğer meslekten insanlar kaçırılmıştır. Saygı değer kamuoyu ve basın mensupları bizler, sizin ülkenize mülteci olarak gelmiş eğitimciler ve aileleriyiz. Öncelikle bizlere açmış olduğunuz ülkeniz ve imkânlar için teşekkür ederiz.

868 BEBEK VE ANNELERİ HAPİSTE

Okullarda, sınıflarda öğrencileri ile birlikte olması gereken Türk öğretmenler bugün Hapishanelerde, Türkiye’de zor şartlarda, sürgünde ve bazıları da doğal olmayan yollar ile vefat etmiş durumdadır. Ancak bizler her zaman öğretmen olduğumuzun bilinci ile dünyanın neresinde olursak olalım öğrenci yetiştirmeye, insanlığa faydalı bir birey olmaya kararlıyız. Türkiye rejiminin ve Erdoğan’ın hukuksuz ve faşizanca uygulamalarını her zaman, her yerde dile getirecek, kayıp ettiğimiz haklarımızı almak için ulusal ve uluslararası yargıda mücadelemize devam edeceğiz. Bu bizim için hapishanelere bulunan 868 bebek ve annelerine, suçsuz yere terör damgası vurulmuş eğitimcilere, vefat eden arkadaşlarımıza vefamız gereğidir.”


 YAZAR BUYS: KALBİM ONLAR İLE

Hollandalı Yazar Cees Buys, Türkiye’den binlerce öğretmenin bir gecede işlerinden ve mesleklerinden ihraç edilmelerini kabul edilemez bir davranış olduğunu söyledi. Buys “Türkiye’den yakşalış 40 bine yakın eğitimcinin işlerine son verildiğini öğrendim. Bu korkunç bir durum. Ben şahsen onların bu duruma düşmelerine çok üzüldüm. Onlar eğitimciler. Onlar eğitimden başka bir şeyleri olmamış insanlar. Bir çoğu ile Hollanda’da tanıştım. Çok değerli insanlar. Ben şahsen bu demokratik eylemlerini destekliyorum. Onlara yardımcı olmak için burada bulundum. Her türlü konularda onlara desteğe hazırım. Bu gün eşleri ve çocukları ile burada bulundular. Çok güzel bir gün oldu. Demokratik ve saygı çevresinde 5 Ekim Öğretmenler gününe yakışan bir eylem oldu. Buradan o öğretmenleri dışlayanları kınadığımı belirtmek isterim. Kalbimin onlar ile bir arada olduğunu söylemek isterim.”


PROGRAMI ORGANİZE EDEN KURULUŞLAR

Internationel Broken Chalk platform: Internationel Broken Chalk Platformu, Türkiye Devleti yönetiminin hukuksuz baskıları neticesinde, Türkiye ve diğer ülkelerden mülteci olarak ayrılmak zorunda kalmış Özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin, kurmuş olduğu bir platformdur. Kuruluş amacı öncelikle maruz kaldıkları hukuksuzlukları, başta Hollanda ve Avrupa Birliğindeki uluslararası zeminde ifade etmek ve kayıplarını geri alma mücadelesini vermek, misyon edindikleri insanlığa eğitim ile destek ve katkı verme duygusunu canlı tutma, mülteci olarak gelmiş olan öğretmenlerin Hollanda ya ve yeni hayatlarına entegre olma süreçlerine yardımcı olmaktır.

 Victim Edicator Platform: Türk iyede Milli eğitim bakanlığı devlet okullarında çalışan ve 15 Temmuz sonrası Kanun hükmünde kararnameler ile görevden alınan öğretmenlerin kurduğu platformdur. Avrupa ülkelerine gelmiş Devlette çalışan öğretmenlere yardımcı olmak ve hukuksuzlukları dile getirmek öncelikli misyonudur.


ALMANYA’DA KHK PROTESTOSU

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü sebebiyle Almanya’nın başkenti Berlin’de de protesto eylemleri vardı.

Almanya’da faaliyet gösteren Aktion für Flüchtlingshilfe derneği üyeleri Berlin Öğretmen Evi önünde yaptıkarı eylemde, KHK’ları, Türkiye’de uygulanan hukuksuzlukları, işkenceleri, cezaevi zulümlerini dünyaya şikayet etti. Yapılan basın açıklamasına katılan ihraç öğretmenler, ‘Biz terörist değiliz, öğretmeniz’ diye haykırdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin