KHK’lı doktorların özelde çalışmasını engelleyen ifade yasadan çıkarıldı

KHK ile ihraç edilen doktorlara, özel sektörde çalışma yasağı getiren düzenleme kanun teklifinden çıkarıldı. Madde, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

TBMM Genel kurulunda, sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifindeki, “Terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan doktorlar, diş doktorları ve tıpta uzman olanların yalnızca SGK anlaşması olmayan özel hastanelerde çalışabileceklerine” yönelik hüküm, metinden çıkarıldı.

Değişikliğe göre, kamu görevinden çıkarılan ve güvenlik soruşturması sonucunda kamu görevine alınmayan devlet hizmeti yükümlüsü doktorlar, çıkarma veya göreve alınmama kararının verildiği tarihten itibaren 450 gün sonunda mesleklerini icra edebilecek.

GERGERLİOĞLU:  VİCDANSIZLIĞI YENECEĞİZ

Konuyu en yakından takip eden isimlerden HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “KHKlı doktorlar özelde çalışabilecek  madde 5 geçti, KHKlı öğretmenler de, akademisyenler de  hukukçular da mühendisler de ve tüm diğerleri de…İnanıyoruz, vicdansızlığı yeneceğiz, başaracağız, ümitvar olunuz. Bu bir adımdır, önemlidir, emsaldir, canımızı dişimize takacağız tüm diğer meslek grupları için, merak etmeyiniz” değerlendirmesinde bulundu.

“3 BİN HEKİMİN İŞİNDEN OLMASINI ENGELLEDİK”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker, BirGün’e yaptığı ilk değerlendirmede, “Israrlarımızla 3 bin hekimin işinden olmasını engelledik” dedi. İlgili maddenin tamamının geri çekilmesini talep ettiklerini ifade eden Şeker, “Tamamen çekilmesini talep ediyorduk. Bu kadar hekim açığı varken, Pakistanlı, Afgan hekimleri hastanelerimizde çalıştırıyorken, kendi hekimlerimizi evlere kapatmak kabul edilemezdi. İlk hâliyle 3 bin hekimi işinden edecekti tasarı. Bu çok büyük bir sıkıntıyı da beraberinde getirecekti. Israrlarımız üzerine geri adım atıldı. Bu maddenin tamamen geri çekilmesi gerekiyordu. KHK ile kamu görevinden çıkarılan veya güvenlik soruşturması sonucuna göre kamu görevine alınmayan yeni mezun doktorlardan devlet hizmeti yükümlüsü olanlara 450 gün doktorluk yapma yasağı getiriliyor. ” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin