KHK’ları bile denetleyemeyen AYM’nin Başkanı: Cumhurbaşkanına saygı ile yargı bağımsızlığı arasında bir bağ yoktur!

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın 30 Ağustos resepsiyonunda AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önünde eğildiğine ilişkin fotoğraflar tartışılmaya devam ederken Arslan’dan açıklama geldi. Arslan, “O fotoğraf gerçeği yansıtmıyor. Kadraj oyunu ile manipülasyon yapılmış. Ben Allah’tan başka kimsenin önünde eğilmedim. Cumhurbaşkanına saygı ile yargı bağımsızlığı arasında bir bağ yoktur.” diye konuştu.

Arslan’ın Erdoğan’ın önünde eğilmesine ilişkin görüntüler bir haftadır AYM’nin gündeminde. Olayın haber yapılmasından sonra bizzat AYM sitesinde Zühtü Arslan’ın Erdoğan tarafından kabul edilirken çekilmiş fotoğrafla ve görüntüler yayınlandı. Açıklamada ise söz konusu olaya girmeden, “Sayın Arslan, 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı nezdinde düzenlenen programlara katılmışlardır. Sayın Başkan, Hanımefendi ile birlikte, akşam saat 19.00’da 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen resepsiyona katılmışlardır.” dendi.

Fakat konu gündemini korumaya devam edince bu sefer bizzat AYM Başkanı Arslan’dan açıklama geldi. Arslan, Erdoğan’ın önünde eğildiğine dair fotoğraf karelerine ilişkin, “Çok saçma ve anlamsız bir konu. O fotoğraf gerçeği yansıtmıyor. Kadraj oyunu ile manipilosyon yapılmış. Gerçek görüntüleri 31 Ağustos’ta Anayasa Mahkemesi sitesine koyduk. Bu fotoğrafı şahsıma hakaret sayın cumhurbaşkanı da haksızlık. Ben Allah’tan başka kimsehin önünde eğilmedim. Cumhurbaşkanına saygı ile yargı bağımsızlığı arasında bir bağ yoktur.” diye konuştu.

AYM, 50 yıllık içtihadlarını tek kalemde sildi

Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz günlerde OHAL ve KHK’larla ilgili başvurulara kapıyı kapatmıştı. AYM’nin, 50 yıllık içtihadlarını yok sayan ve işlevini inkar eden “ben OHAL KHK’larını denetleyemem” kararından sonra, OHAL KHK’larını TBMM’ye sevk edip kanun haline getirme yükünden bile kurtulmuştu.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin