‘KHK’lar iptal edilsin’ konserine polisten sert müdahale: 18 gözaltı

‘Direnişler Meclisi’nin “KHK’lar iptal edilsin, OHAL Komisyonu kapatılsın” sloganı ile yapmak istediği konser kaymakamlık tarafından iptal edildi. Dün akşam konseri gerçekleşeceği Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’ne gelenlerden 18 kişi polisin sert müdahalesi sonucu gözaltına alındı.

Grup Yorum, Pelin Batu, Orhan Aydın, Ekrem Ataer, İbrahim Karaca ve Mehmet Esatoğlu gibi çok sayıda ismin katılması planlanan konserin yasaklanmasına tepki gösteren gruba polisin müdahalesi sert oldu.KHK ile işinden atılan akademisyen Nuriye Gülmen Twitter hesabından yaptığı açıklamada konser için Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’ne gidildiğini ve 18 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Gülmen ayrıca yaralıların olduğunu da yazdı.

Vatan Emniyet’e götürülen ekipte bulunan Gülmen’in yanı sıra Acun Karadağ, Nursel Tanrıverdi, Nuri Cihanyandı, Batuhan Şengül, Nuran Ayan, Ziya Özder, Engin Karataş, Volkan Çeşme, Aydoğan Yıldız, Taylan Gültekin, Metin Kaleli, Av.Yaprak Türkmen göz altına alındı.

‘KHK’lılara zulmü bırakın’

HDP’li vekil ve Meclis insan hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Vatan Emniyet’te gözaltına alinan  @acun_karadag ve ark.a kötü muamele yapıldığını duyuyoruz. Ne oluyor..!? Hakkını arayan KHKlılara zulmü birakın.! Hakkını arayan insanları serbest bırakın. Hakkını gasp ettiklerinize daha baskı yapmayın, serbest bırakın.” açıklaması yaptı.

 

Direnişler Meclisi ise konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“KHK ile ihraçlar başladığından beri 100’e yakın insanımız girdiği bunalım ve çaresizlikten yüzünden intihar etti veya inşaat ve benzeri işlerde hayatını kaybetti. Bizler bu durumun kader olmadığını, izlenen baskı politikalarının bir sonucu olduğunu, bu sorunların birlik ve dayanışma içinde olursak önlenebileceğini biliyoruz. Talebimizi yüksek sesle söylemek ve sanatçı dostlarımızla güç alabilmek için bir dayanışma konseri tertipledik. Ancak usulsüz, yasal dayanaklardan yoksun bir biçimde Şişli Emniyet’i ve kaymakamlık yoluyla yasaklandığı tarafımıza bildirildi. Uzun süredir sanata, sanatçıya, tiyatro oyunlarına, oyunculara ve konserlere getirilen bu yasakların, bu yasakçı zihniyetin bir şekilde aşılması gerektiğidir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin