Ankara Emniyet’inde 77 kişiye işkence iddiası: “Bu uluslararası bir suçtur ve zaman aşımı yoktur”

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Hizmet Hareketi’ne yönelik operasyonda 77 kişi gözaltına alınarak Ankara Emniyet’i TEM Şube’ye götürüldü. Gözaltına alınlara yönelik işkence ve kötü muamele iddiaları geliyor.

Bunlardan birinin ise avukat Rıdvan Çobanoğlu kayda geçirmişti. Çobanoğlu halen Ankara Emniyeti’nde gözaltında bulunan müvekkili N.C.’nin gördüğü işkenceleri anlattı.

Tutanakta Ekip Amiri Abdulkadir Yılmaztürk’ün işkence yaptığı da kayıtlara geçirildi.

 AST: İşkence uluslararası bir suçtur ve zaman aşımı yoktur

Advocutes of Silenced Turkey (ASD) İşkence ve kötü muamele iddialarının merkezi haline geldiği iddia edilen Ankara TEM Şube’de yaşananlarla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada Türkiye’de yeni işkence iddialarının gündemde olduğu belirtilerek şunlar söylendi:

“Devletin, vatandaşın emniyetinden sorumlu devlet birimlerinin işkence iddialarıyla anılması insan hakları ihlallerinin geldiği noktayı gösteriyor. Ankara emniyetinden cinsel istismardan darba kadar işkence şikayetleri var.  Bunun için özel kurulmuş bir timin olması gözaltındaki vatandaşlardın avukatları tarafından dile getirildi.”

“İşkence uluslararası bir suçtur ve zaman aşımı yoktur. Bu iddialara ismi karışanların bu gerçeği bir kez daha göz önünde bulundurması gerekiyor. AST olarak uluslararası kurumlara işkence iddialarını taşıyıp araştırmasının ve takibinin yapılması için üzerimize düşeni yapacağımızı belirtiriz. Türk hükümetinden de aynı çalışmaları bu iddiaların araştırılmaya ve üzerine düşeni yapmaya devam ediyoruz.”

OPERASYONUN GEÇMİŞİ 

Almanya geçtiğimiz hafta ülkesinde bulunan bazı Türkler’in yasa dışı olarak Türkiye’ye para aktardıkları iddiasıyla operasyon başlattı. Aynı tarihlerde Türkiye’de bir operasyon başlatıldı. Almanya’daki operasyonda Hizmet Hareketinden hiç kimse gözaltına alınmazken Türkiye’de ‘bu işi Hizmet Hareketi yapıyor’ iddiasını kanıtlamak için 77 kişi gözaltını alındı. İddiaya göre Türkiye iddiasını kanıtlamak için işkenceli sorgular ile kanıt arayışında.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin