İhraç subay Ferit Balcı: “Evlendikten 14 gün sonra tutuklandım, eşim hala cezaevinde…”

15 Temmuz sonrası KHH ile ihraç edilen TSK mensubu Ferit Balcı yaşadıklarını anlattı. Balcı, “Hiçbir şekilde onaylamadığımız ve içinde bulunmadığımız bir darbe girişimi yüzünden 19 ay cezaevinde kaldım” ifadelerini kullandı.

Evlendikten 14 gün sonra tutuklanan Balcı’dan kısa süre sonra eşi de tutuklanmış. Eşi de hakim karşısına çıkmadan 21 ay tutuklu kaldı ve hala cezaevinde bulunuyor.

Bir akrabasının şikayeti üzerine gözaltına alınan Balcı yaşadığı süreci KHK TV’ye anlattı. Balcı, ‘Mardin’in rekor kıran yaz sıcaklarında, günde bir buçuk litre su ve yarım ekmek arası bir dilim domatesle günü idare etmeye çalışıyorduk. 5 metrekarelik bir alanda 15 kişi kalıyorduk.” şeklinde konuştu.

Balcı yaşadıklarını şöyle anlattı:”Evlendikten 14 gün sonra kendisi tutuklandım eşimle bir daha bir araya gelemedik.Hiçbir gerekçe gösterilmeden ihraç edildim. 18 gün gözaltında kaldım. Diyarbakır sıcağında 15-16 kişi bir arada kaldık, günde 1,5 litre su yarım ekmek arasında peynir verdiler.”

‘İki kadını 18 erkeğin kaldığı nezarethaneye koydular’

“İki kadını, 18 erkeğin kaldığı nezarethaneye koydular. Nezarethane tuvaletinin kapısı yerden 15-20 santim yüksekti. Kadın şüpheliler tuvalete girdiğinde tüm erkekler arkasını dönerdi.”

 ‘3 farklı savcı itirafçı olmam için beni zorladı’

“Nezarethaneye getirilen bir PKK şüphelisi şunu söyledi: ‘Siz bizim ekmeğimize taş koydunuz, siz olmasaydınız biz buraya her düştüğümüzde kebaplar, lahmacunlar yerdik, ailelerimiz ziyaretimize gelir, hapishaneye düştüğümüzde Adidas, Nike ayakkabılarımız gelir, temiz çarşaflarda yatardık. 3 farklı savcı itirafçı olmam için beni zorladı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin