Kayıp 15 Temmuz Raporu tartışması sürüyor: ‘Darbe olayında AKP en önemli kişileri saklamaya çalışıyor’

TBMM’de kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun TBMM Başkanlığı’na teslim ettiği ancak ortadan kaybedilen raporla ilgili tartışma sürüyor.

CHP’li Özgür Özel’in gündeme getirdiği rapora ilişkin TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “İçtüzük hükümlerince tamamlanmış bir rapor yok, rapor dönem içinde tamamlanmadığı için kadük oldu” yorumunu yapmıştı.

O dönem komisyonda CHP’li üye olarak görev yapan Aytun Çıray ise “Komisyon 3 ay çalıştı… Sigarayı bırakma komisyonunun bile süresi uzatılırken bu komisyonun süresi uzatılmadı. Üstü örtülmek istenen bir şey mi vardı?” dedi.

ÖZDAĞ: KADÜK DİYEMEZSİNİZ, SORUMLULUK BİZE AİT DİYECEKSİNİZ

İhracının istenmesinin ardından AKP’den istifa eden Darbe Komisyonu Başkanvekili Selçuk Özdağ, Mustafa Şentop’a “Biz işimizi yaptık, ‘rapor yok’ derseniz ben itiraz ederim. ‘Kadük kaldı’ diyemezsiniz, ‘Biz göndermedik, sorumluluk bize aittir’ diyeceksiniz” karşılığını verdi.

O dönem komisyonda CHP’li üye olarak görev yapan Aytun Çıray, “Komisyon 3 ay çalıştı… Sigarayı bırakma komisyonunun bile süresi uzatılırken bu komisyonun süresi uzatılmadı. Üstü örtülmek istenen bir şey mi vardı?” dedi.

KAZAN: DARBEYİ PLANLAYANLARI ERDOĞAN BİLİYOR

Hukukçu Turgut Kazan’ın ise darbe komisyonu raporu tartışmalarına ilişkin “AKP en önemli kişileri saklamaya çalışıyor” iddiasını ortaya attı: “Birincisi yargı yılının Beştepe’de açılması, Metin Feyzioğlu’nun üstlendiği yol ikincisi bu raporun kaybolması… Ben bunlara şaşırmadım. Zaten yargı yargı olmaktan çıkmıştı. Bu hadiseler bunu gün yüzüne çıkardı. FETÖ ve darbe girişimi olayında AKP en önemli kişileri saklamaya çalışıyor. Öyle anlaşılıyor ki en önemli kişiler kendi içinde… Darbeyi planlayanların bir hükümeti, bakanları, başbakanı vardı. O isimleri büyük ihtimalle Cumhurbaşkanı biliyor…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin