Karlov cinayetini TRT önceden biliyormuş; savcı Erhan Çelik’in talimatını yazdı!

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin iddianamede trajikkomik bir ayrıntı daha ortaya çıktı. 28 kişi hakkında açılan davanın iddianamesinde, TRT’ye ağır suçlamalar yöneltildi. Cumhuriyet’in haberine göre, büyükelçinin vurulma görüntülerinin TRT’de yayınlanması iddianameye suç olarak girdi. Üstelik AKP’nin kendi atadığı Erhan Çelik’in talimatıyla bunun yapıldığı iddianameye yazıldığı halde bunun F..ö eylemi olduğu savunuldu.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin 28 kişi hakkında açılan davada, olayın hemen ardından görüntüleri haber bülteninde yayımlayan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’na (TRT) yönelik ağır suçlamalar yapıldı. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan 607 sayfalık Karlov iddianamesinde,  tetikçi polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın Karlov’u kameraların  gözü önünde suikastı yaptığı ve TRT’nin olayı 3G sistemi ile izlediği suç olarak anlatıldı. “Olay yerine TRT’nin 3G sistemini göndermiş olması ve sonrasında yaşanan gelişmelerin gerçekleşen saldırı ile bağlantılı olduğu, bu hususun habercilik ve haber yapma kavramları ile açıklanamayacağı anlaşılmıştır” denildi.

SUİKASTÇININ AKP VE EL KAİDE İLİŞKİLERİNE SORUŞTURMA YOK, TRT ÇALIŞANLARINA VAR

Olay yerinde görev yapan polisler, görevli olmadığı halde içeri alan güvenlik amirleri ve Altıntaş’ın Diyarbakır’dan Ankara’ya tayini, AKP’li İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşme ve fotoğrafları yer alan ev arkadaşı avukatın AKP ile temasları, yine Altıntaş’ın AKP’nin hocası Suriye El Kaidesi ile irtibatı çıkan Nurettin Yıldız gibi isimlerle ilgili hiçbir soruşturma açılmazken, görüntülerin yayımlanmasıyla ilgili TRT çalışanları hakkındaki soruşturma yürütüldüğü de ortaya çıktı.

İddianamede Fethullah Gülen Hocaefendi, Şerif Ali Tekalan, gazeteci Emre Uslu gibi isimler yurtdışında olmalarına rağmen, 15 Temmuz sonrası diğer tüm iftiralarda olduğu gibi sanık olarak yer almıştı.

TRT ANA HABER SPİKERİ ERHAN ÇELİK’İN TALİMATIYLA YAYINLANAN GÖRÜNTÜLER SUÇ!

Savcı Adem Akıncı tarafından hazırlanan iddianamenin TRT ile ilgili en trajik komik ayrıntısı ise, Karlov suikasti görüntülerinin TRT Ana Haber Bülten’inde yayınlanması.  Savcı,  “Karlov’un vurulma anına ilişkin olay yerinden 3G sistemi üzerinden kayıt alan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından görüntü havuzuna atılan görüntülerin daha sonra TRT 1 Ana Haber Bülteninde yayımlanması hususu üzerinde de bu kapsamda durulması gerekmektedir” diyerek, AKP’nin bizzat 15 Temmuz sonrası görev verdiği televizyoncu Erhan Çelik’in talimatıyla yayına hazır hale getirilmesine yönelik haber refleksini, örgüt eylemi olarak zikretti. Erhan Çelik, 15 Temmuz’dan kısa süre sonra 27 Temmuz 2016’da TRT’de çalışmaya başladı. TRT Ana Haber Spikeri olarak  çalışan Çelik, Karlov suikastından yaklaşık bir yıl sonra 6 Ekim 2017’de görevinden ayrıldığını duyurdu. Daha önce Kanal7’de yaptığı İskele Sancak programı ve ana haber bülteni sunuculuğuyla tanınan Erhan Çelik, TRT’de çalışırken Show TV’deki görevini de sürdürüyordu. Karlov suikastında Erhan Çelik’in rolü ile ilgili soruşturma olup olmadığı bilinmiyor.

HABER YAYIN YÖNETMENİ İZLEDİ; ERHAN ÇELİK TALİMATI VERDİ; MUHABİRLER SUÇLU

İddianamede, TRT Haberde Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Kezban Bülbül’ün görüntüleri izlemesinden sonra TRT Haber Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç ile görüşme yaptığı belirtilerek, bu görüşme neticesinde söz konusu görüntülerin yayımlanmaması, ISOFT sisteminden silinmesine karar verildiği anlatıldı. Bülbül’ün görüntülerin delil teşkil etmesi nedeniyle, yedeğinin alınarak sistemden silinmesini istediği öne sürülürken, “Bu esnada saat 19:17:18 sıralarında ISOFT sistemine atılan görüntüler yaklaşık 20 saniye sonra TRT 1 Ana Haber Bülteni ekibinde görev yapan M.E.Ç. tarafından Erhan Çelik’in talimatıyla ISOFT sisteminden indirildi ve üzerine TRT logosu bindirilerek yayına hazır hale getirildi. Hazırlanan görüntü saat 19.30’daki Ana Haber Bülteni’nde yayımlandı” denildi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin