Çürükçü Albay Üçok ‘işkence’ davasından beraat ettirildi

AKP’nin 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarından sonra anlaştığı Balyoz darbe davası ve Ergenekon çevrelerinin bir davasının daha üstü örtüldü. GATA’da verdiği askere gidemez raporları nedeniyle açılan ‘çürük davası’ bulunan emekli hakim Albay Ahmet Zeki Üçok’un yargılandığı bir başka önemli dosya olan; hipnoz işkence soruşturması davası kapatıldı. Üçok, Balyoz Darbesi davalarında iki ayrı soruşturmada sanık olarak yargılanıyordu.

Kamuoyunda ‘Hipnoz’ davası diye bilinen ve Anayasa Mahkemesi’nin yeniden görülmesine karar verdiği davada, 3 astsubayın ‘işkence ve hipnoz’la ifadelerini aldığı iddiasıyla tutuksuz Ahmet Zeki Üçok hakkında beraat kararı verildi.

İŞKENCE VE HİPNOZ İDDİALARI DOĞRULANMIŞTI

Ahmet Zeki Üçok, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı olduğu dönemde, 2009’da, Kayseri’de görevli 3 astsubay ile ilgili yürüttüğü soruşturmada işkenceyle hipnoz ve işkence ile ifade aldığı ortaya çıkmıştı. Üçok, o dönem bu isimle ilgili olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı elektronik yazışma sistemine girerek, bazı TSK personoleninin Ergenekon ile irtibatlarını ortaya koymak için sahte  emir ürettikleri iddiasıyla soruşturma yaptığını savunmuştu. Daha sonra tanık beyanları ile astsubaylara hipnozla işkence teyit edilmiş, yine söz konusu belgelerin gerçekliği Adli Tıp Kurumu’nca doğrulanmıştı. Şüpheli astsubayların tutuklanmasından 9 ay sonra bu kez Üçok’un suçları ortaya çıkmış, daha sonra Albay Üçok söz konusu soruşturma sırasında astsubaylara hipnozla işkence yapmakla suçlamasıyla tutuklanmıştı.

NECDET ÖZEL’İ SUÇLAMIŞ; DAHA KANLI DARBE OLACAK İDDİASINDA BULUNMUŞTU

15 Temmuz darbesi girişimi öncesi ve sonrası kamuoyuna yönlendirmeler yapan Üçok en son, “15 Temmuz’dan daha kanlı bir darbe olacak” iddiasıyla gündeme gelmişti. Üçok, eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e ağır ithamlarda bulunmuş, 15 Temmuz darbe girişimi gerekçesiyle askeriyede tutuklananların yüzde 70’ini onun atadığını ileri sürerek, hakkında işlem yapılmasını istemişti. Üçok’un bir başka Ergenekon sanığı Sedat Peker ile irtibatları ve samimi görüntüleri kamuoyuna yansımıştı.

ASTSUBAYLAR DA DAVADA

Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, tutuksuz yargılanan Hava Kuvvetleri Komutanlığı eski Başsavcısı, Emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok ile davacı eski astsubaylar Ali Balta, İsmail Dağ ve Orhan Güleç’in avukatları katıldı. Kendisine kumpas kurulduğu savunması yapan Ahmet Zeki Üçok, “Raporu verenler, hazırlayanlar F… üyesi oldukları iddiasıyla yargılanıyor. Rapordaki beyanların doğru olduğunu kabul etmiyorum. Raporun içeriğinin doğru olduğunu kabul etmek mümkün değil” ifadelerinde bulundu. Hipnoz Davası ile Üçok’un işkencelerini ortaya çıkaran savcı, adli tıp kurumu üyelerinden bir kısmı, 15 Temmuz’dan sonra yürütülen operasyonlar kapsamında farklı suçlamalarla tutuklanmıştı.

ADİL ÖKSÜZ İDDİASI

Zeki Üçok, 15 Temmuz’un şaibeli ismi  Adil Öksüz’ün Kayseri’deki davaya müdahalede bulunduğunu iddiasında da bulundu. Üçok savunmasında, “Adil Öksüz’den önceki Hava Kuvvetleri imamı olan B.K.’nin ‘ByLock’ yazışmalarında Adil Öksüz’ün bizzat bu dava için Kayseri’ye geldiğini, benim bu ‘Hipnoz’ davasından ceza almam için uğraştığı kayıtlara yansımıştır. F…bütün kurumlarındaki güçlerini birleştirerek, bu davada kim varsa, hangi kurumda çalışıyorsa onları hapse attırdı. Hâlâ F… tarafından ölüm tehditleri alıyorum” ifadelerini kullandı.

ÜÇOK’A BERAAT

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu, 17 Nisan 2012’de verilen hükmün iptaline ve Ahmet Zeki Üçok’un ‘delil yetersizliğinden’ beraatine karar verdi.

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin