Kanal İstanbul’un ÇED raporu onaylandı; İmamoğlu: ‘Dava açacağız’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul’a yönelik hazırlanan ÇED raporunu onayladığını açıkladı.

Kanal İstanbul projesine ilişkin hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna son şekli verilerek 23 Aralık 2019 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılmıştı. 10 gün boyunca halkın görüşüne açılan nihai ÇED raporuna binlerce İstanbullu itiraz dilekçesi vermişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de projeye karşı itiraz başvurusu yapmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini, komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak 17 Ocak 2020 itibari ile “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verdiğini duyurdu.

İmamoğlu: Dava açacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu karardan sonra Kanal İstanbul’a ilişkin çevre düzeni planına itirazını yaptı, dava açacağını söyledi. İmamoğlu, ÇED raporuyla ilgili dilekçe veren on binlerce insanın dinlenmediğini vurguladı. İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşme talebini yineledi.

Erdoğan’dan İmamoğlu’na: “Kanal İstanbul bu şahsın konusu değil, bizim konumuz”

Erdoğan Kanal İstanbul ile ilgili ise “Ben gündemde olan bir konu olması hasebiyle Kanal İstanbul bu şahsın (İmamoğlu) konusu değil. Kanal İstanbul bizim konumuz. Benim ta belediye başkanlığımdan bu yana adımını attığım bir konu. Başbakanlığım döneminde süratlendirdiğim bir süreçtir.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin