Kanada’nın en büyük iki doktora bursunu kazandı; tez için Türkiye’ye geldi, tutuklandı!

Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Cihan Erdal, yaklaşık 8 aydır tutuklu. Tez çalışması için Türkiye’ye geldikten sonra tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderilen Erdal, henüz mahkemeye bile çıkmadı.

Kanada’nın Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Cihan Erdal Kobane soruşturması kapsamında yaklaşık 8 aydır tutuklu. Erdal, daha önce cezaevinden gönderdiği mektupta, “Hiçbir sorumluluğumun bulunmadığı bir olay nedeniyle özgürlüğüm keyfi ve hukuksuz biçimde gasp edilmekte” demişti.

Erdal neden tutuklandı, hazırlanan iddianamede hangi suçlamalar yöneltiliyor?

1 Ekim’de Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla tutuklanan Erdal, bu tarihten beri Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Erdal’ın avukatı Dilan Ateş bu konu hakkında şu açıklamaları yapmıştı:

“Dosyada kısıtlılık kararı bulunması sebebiyle ilk başlarda yeteri kadar bilgiye ne avukatlar ne de gözaltına alınan müvekkiller sahipti ancak dosyanın geniş kapsamlı bir çalışma sonucu siyasi saik ve talimatla hazırlandığının az çok farkındaydık. Ancak işin gerçek yüzü iddianamenin hazırlanmasıyla daha net bir şekilde ortaya çıktı.”

İddianame hazırlandığında Erdal’ın tutukluluğuna gerekçe oluşturan suçlamalar karşısında şaşkınlık geçirdiklerini belirten Ateş şöyle devam etti: “Cihan ve diğer 107 kişi hakkında hazırlanan iddianamede itham edilen suçlar oldukça ağır. Cihan da herkes gibi suçlamaları ilk duyduğunda büyük bir şaşkınlık yaşadı. Yöneltilen suçlar; İnsan öldürme, Öldürmeye teşebbüs, Yağma, Alıkoyma, Alıkoymaya Teşebbüs, Mala Zarar Verme, Yakarak Mala Zarar Verme, Kamu Malına Zarar Verme, Yakarak Kamu Malına Zarar Verme , İşyeri Dokunulmazlığını İhlal, Geceleyin İşyeri Dokunulmazlığını İhlal, Geceleyin Açıktan Hırsızlık, Açıktan Hırsızlık, Hırsızlık, Geceleyin Hırsızlık, Basit Yaralama, Silahla Basit Yaralama, Kamu Görevlisini Silahla Basit Yaralama, Kamu Görevlisini Kasten Basit Yaralama, Kemik kırığı Oluşacak Şekilde Kasten Silahla Yaralama, Kamu Görevlisini Kemik kırığı Oluşacak Şekilde Kasten Silahla Yaralama, Silahla Kasten Yaralama, Kamu Görevlisini Silahla Yaralama, İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali, İbadethanelere Zarar verme, Düşük Yapmaya Neden Olma, Bayrak Yakma, 5816 Sayılı Yasaya Muhalefet, Suç İşlemeye Tahrik Etme, Devletin Birliğini, Ülkenin Bütünlüğünü Bozma şeklinde.”

Ateş, müvekkilinin eğitim hayatına devam edebilmesi için derhal serbest bırakılması gerektiğinin altını çiziyor: “Dosya kapsamında tutuklu bulunan herkes büyük bir muğlaklık içerisinde. Duruşmada ne olacak, bırakılacaklar mı, ne zaman bırakılacaklar?.. Bu soruların yanıtını kimse bilemiyor. Bu sebeple herkes gibi Cihan’da kaygılı. Doktora sürecini dışarıda tamamlamak istiyor. Her ne kadar makalelerine ulaşabilse de tezi için saha çalışmaları yapması gerekmekte. Planladığı birçok işi yarım kalmış durumda.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin