Kanada’dan Türkiye’ye özgürlük çağrısı: ‘Tutsak bebekler serbest bırakılsın’

864 bebeğin anneleriyle birlikte Türkiye hapishanelerinde yaşamaya mecbur bırakılmasına bir tepki de Kanada’nın başkenti Ottawa’dan geldi. İnsan hakları savunucuları ve aktivistlerden oluşan bir grup Kanadalı, AKP hükümetinin yaptığı haksızlıkları daha çok insana duyurmak ve Kanada hükümetinin de dikkatini çekmek için harekete geçti. Aktivistler, araba ve kamyonetlerden oluşan yaklaşık 100 araçlık bir konvoyla başkent Ottawa sokaklarında barısçıl bir eyleme imza attı.

Eylem, Advocates of Silenced Turkey (Susturulmuş Türkiye’nin Avukatları) adlı insan hakları örgütü tarafından organize edilirken Türkiye kökenli ve yerli Kanadalılar eyleme destek verdi.

Eyleme katılan araçların sağ ve sol tarafında hapishanedeki bebekleri ve Türkiye’deki ağır insan hakları ihlallerini anlatan büyük afişler yer aldı.

Kanada’daki Türk Kültür Merkezi önünden yola çıkan protesto konvoyu, gün boyunca şehir merkezindeki kalabalık caddelerde tur attı. İyilik Arabaları konvoyu, Ottawa’nın simge yapıları konumunda olan Parliement Hill ve Alexandra Bridge gibi noktalardan bir kaç kez geçerek Kanadalı’ların dikkatini çekmeyi başardı.

Gönüllüler, zaman zaman durarak hazırladıkları broşürleri Kanadalı’lar ile paylaştılar ve onlara yaşanan süreçle ilgili bilgi verdiler. Kanada vatandaşları yağmurlu havaya rağmen konvoya büyük ilgi gösterdi, bazıları konvoydan fotoğraf ve görüntü aldı.

Aktivistler tarafından yapılan basın açıklamasına Kanada basını da ilgi gösterdi. İngilizce olarak yapılan açıklamada Türkiye’de yaşanan olağandışı sürecin yüz binlerce kişiye karşı derin insan hakları ihlallerine neden olduğu ifade edildi. İnsanların çalışma ve seyehat haklarının ellerinden alındığı, işkence ve kötü muamelenin yanı sıra keyfi tutuklamaların devam ettiğine dikkat çekildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Türk makamlarının endişe verici eylemlerinden biri, hamile olan veya henüz doğum yapmış kadınların hapsedilmesidir. Şu anda, altı yaşın altında olan 864 çocuk, anneleriyle birlikte hapiste tutulmaktadir. Bu yüzden bu pankartları arabalarımıza koyup Kanada’nın başkentinde dolasiyoruz. Arabalarımızı yeni doğmuş bebeklerin hapishanede büyümemesi için sürüyoruz. Türkiye’de zulümden kaçarken Ege Denizi ve Meric’te boğulan çocuklar hakkında farkındalık olusturmaya çalışıyoruz. Susturulmuş Türkiye’nin gonullu avukatları olarak Türkiye’yi demokrasiye ve insan haklarına geri döndurmeye çalışıyoruz.”

Türkiye Hükümetinden Talepler

• Anneleri ile birikte hapishanede tutulan tüm çoçuklar ve anneleri tahliye edilsin,
• Keyfi tutuklamalar, gözaltılar ve haksız kovuşturmalar durdurulsun,
• Küçük çocuğu olan kadınların gözaltına alınması veya tutuklanması uygulaması sonlandırılsın,
• Nezarethane ve hapishanelerde işkence ve kötü muameleyi dursun,
• Haksız yere gözaltına alınan, kovuşturulan ve görevlerinden alınan kişiler işlerine iade edilsin,
• Hukukun üstünlügü ve bağımsızlığı yeniden tesis edilsin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin