Kamuoyu öğrenmek istiyor: 40 milyar dolar nereye harcandı?

HABER-İNCELEME| İLKER DOĞAN 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da düzenlenen partisinin il başkanları toplantısında Türkiye’nin mülteciler için toplam 40 milyar dolar harcadığını söyledi. Aynı Erdoğan, bu yılın başında ise rakamı 35 milyar dolar olarak açıklamıştı. Erdoğan’a göre Suriyeliler için sadece 8 ay gibi bir sürede 5 milyar dolar harcandı. Türkiye kamuoyu şimdi vergilerinden ayrılan o 40 milyar dolar paranın nereye harcandığının kalem kalem açıklanmasını istiyor…

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Eylül’de Ankara’da düzenlenen il başkanları toplantısında Suriyeli mültecilere ilişkin de açıklamalarda bulundu. Her zaman yaptığı gibi sığınmacılar üzerinden AB’yi tehdit etti. Vaat edilen yardımların gelmemesi halinde ‘kapıları açmak zorunda kalacaklarını’ söyledi. “Suriyeli kardeşlerimize 8 yıldır ev sahipliği yapıyoruz. Ülkemizde yaklaşık 3.6 milyon Suriyeli var. Bu insanlar için bütçemizden 40 milyar dolar para harcadık. Avrupa verilen sözleri tutmadı. Sadece 3-4 milyar dolarlık bir fon gönderdiler.” dedi.

28 OCAK 2019: 35 MİLYAR DOLAR HARCADIK

Recep Tayyip Erdoğan, Suriyelilere harcandığı ileri sürülen paraları sürekli gündemde tutuyor. Ve rakam her geçen dönem artıyor! Bu yılın başında, 28 Ocak 2019’daki konuşmasında, “Suriyeli kardeşlerimize 35 milyar dolar kaynak aktardık. AB söz verdiği halde sözünü yerine getirmedi.” demişti.

8 AYDA 5 MİLYAR DOLAR NASIL HARCANDI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları doğru kabul edilirse şu soru gündeme geliyor; sadece 8 ayda 5 milyar dolar nasıl ve nereye harcandı? Eski parayla yaklaşık 30 katrilyon gibi korkunç bir paradan söz ediyoruz! İktidar temsilcileri sürekli 30-35-40 milyar dolarlık harcamalardan söz ediyor ancak bu güne kadar bu rakamlara ilişkin tek bir açıklama yapılmadı.

2015’DE 5 MİLYAR DOLARDI!

Dönemin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 4 Ocak 2015’te Suriyeliler için 4 yılda yapılan yardımların Türkiye’ye maliyetinin yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu iddia etmişti. Dönemin Maliye Bakanı Naci Ağbal, Mart 2016’da rakamın 10 milyar dolar civarında olduğunu savundu. Rakam 1 yılda 5 milyar dolardan 10 milyar dolara fırlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, 2016 yılının eylül ayındaki konuşmasında 12 milyar dolar rakamını telaffuz etti. Bugün ise 40 milyar dolar harcandığı iddia ediliyor.

KILIÇDAROĞLU: PARA NEREYE HARCANDI, BİLMİYORUZ!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz yıl 27 Kasım’da konuyu gündemine almış ve “30 milyar dolar! Bu para nereye harcandı, şu ana kadar öğrenmiş değiliz. Bakkal bile defter tutarken gelirini giderini yazar. Kimse bilmiyor. Dağıtsanız tüm Suriyeliler abad olacak. Ama açlıktan ölen Suriyeli var.” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun sorusuna Erdoğan bir hafta sonra, “Sen kimsin ki bunu sana ispatlayacağız.” şeklinde cevap verdi.

AKDAĞ: DOĞRUDAN VERMEDİK, YOL YAPTIK!

O dönemde başbakan yardımcısı olan Recep Akdağ’ın Kılıçdaroğlu’na cevabı da gündem olmuştu. Aslında Akdağ, söz konusu rakamın doğru olmadığını itiraf ediyordu açıklamasında: “Biz o parayı özel olarak Suriyelilere ayırdık demiyoruz. Genel bütçeden memurlara, öğretmene, doktora maaş veriliyor. Onlar da insanlara hizmet ediyorlar. Doğrudan doğruya götürüp Suriyelilere bunu vermiyoruz. Yol yapıyoruz. Onlar da o yolun üzerinden geçiyorlar.”

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin