‘Kadınları katledenler dışarı çıkacak, kadınlar içeride kalacak’

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Koronavirüs Kovid-19 düzenlemesiyle siyasi tutukluların dışındaki suçlıların serbest bırakılacak olmasına sert tepki gösterdi.

Ayşe Acar Başaran, “Ayrımcı bir bakış açısıyla kadına yönelik şiddet uygulayan, kadın cinayetlerini işleyen, tecavüz, taciz failleri serbest bırakılacak.” dedi.

Basın toplantısı düzenleyen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, tahliye düzenlemesine yönelik şu eleştirilerde bulundu:

“Çin’de salgının ortaya çıkmasıyla beraber insanların evlerde kalma zorunluluğu ortaya çıktıktan sonra kadına yönelik şiddet vakalarının yüzde 90 arttığını görüyoruz. Yine dünyada yapılan araştırmalarda kadına yönelik şiddet vakalarının bu süreç içerisinde çok yükseldiği konusunda bir veriyle karşı karşıyayız. Ancak şu ana kadar Türkiye’de bu konuyla ilgili bir tedbir olmadığını görüyoruz. Bununla beraber evde kalın çağrılarıyla toplumun en yoksul olan kesimi kadın yoksulluğunun arttığını görüyoruz. Türkiye’de son günlerde özellikle infaz tartışması yapılırken yine ayrımcı bir bakış açısıyla kadına yönelik şiddet uygulayan, kadın cinayetlerini işleyen failler, tecavüz failleri, taciz failleriyle ilgili bir düzenleme yapılırken bunların serbest bırakılması, infaz indiriminden yararlanması tartışılırken maalesef aslında düşüncelerini ifade ettikleri için, kadın mücadelesi yürüttükleri için bu toplumun öncüsü oldukları için cezaevinde olan binlerce kadın bugünlerde tartışılmayan bir mesele haline geliyor. Figen Yüksekdağ’dan Sebahat Tuncel’e, Gültan Kışanak’tan Sara Kayalara bütün arkadaşlarımızın da derhal serbest bırakılması gerekiyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin